کسب و کار در مسیر صحیح ...

خلاقیت، ایجاد مفهوم بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های زمان، پول و افراد است. خلاقیت نیازمند توانایی اشتباه کردن و در ابتدا ناقص بودن است؛ ایده‌ها ممکن است در ابتدای شکل‌گیری بسیار خام باشند. خلاقیت مستلزم این است که ذهن منتقدانه خود را خاموش‌کنیم و فقط بازی کنیم و خوش باشیم. خلاقیت مستلزم این است که جواب را از پیش ندانیم، دنبال یک فرمول یا قانون نباشیم و پذیرای اتفاقات خوشایند باشیم. در خلاقیت باید مشکل را به‌گونه‌ای تعریف کنید که مشکل حل‌شده یا در حال حل کردن کل مشکل هستید. بهتر است بدانید تمام این ویژگی‌های خلاقیت توسط فرهنگ کنترلی مدارس و تجارت ما سرکوب‌شده است.

چگونه ایده‌های تبلیغاتی خلاق ایجاد کنیم؟

تبلیغ خلاق

تبلیغات خلاق

برای ایجاد ایده‌های تبلیغاتی خلاق، این روش پنج مرحله‌ای به کمک می‌آید: ۱. جداسازی ۲. آماده‌سازی ۳. معطوف کردن ۴. تولید ۵. ارزیابی. بسیار مهم است که گام‌ها را به ترتیب بردارید و هر زمان روی یک مرحله کارکنید. برای نمونه وقتی در حال تولید ایده هستید آن را ارزیابی نکنید و تا زمانی که مغز شما هنوز توانایی معطوف کردن افکار روی موضوعی را دارد تولید ایده را شروع نکنید.

گام اول جداسازی. از دفتر خارج شوید و موبایل هارا خاموش کرده و محلی دنج و دل‌چسب پیدا کنید و درباره ایده یک آگهی فکر کنید. به دلایل فراوان نشستن در کنار یک دریاچه زیبا در یک روز آفتابی و دیدن رفت‌وآمد قایق‌ها منجر به خلق ایده‌های بزرگ‌تر و بهتری می‌شود تا نشستن در اتاقی که به‌طور دائم با صدای تلفن‌ها و صدای بلند افراد، مزاحمت ایجاد می‌شود.

تنها جدایی فیزیکی از آشفتگی‌های روزانه کافی نیست باید ازنظر احساسی هم جدا شوید. البته به زمان بیشتری نیاز است. تیمی که معمولاً تا رسیدن به یک ایده بزرگ می‌خندند و استراحت می‌کنند پربازده‌ترین است. شاید تنبل به نظر برسند اما این‌طور نیست. وقتی نگرش درستی پیدا کنید کیفیت و کمیت ایده‌های شما به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد. بهترین ایده‌ها زمانی می‌آیند که کمتر انتظارش رادارید: نیمه‌شب، زیر دوش یا هنگام شستن ظرف، ورزش یا هنگام رانندگی.

بسیار مهم است که خود را از چیزهایی که خلاقیت را نابود می‌کند جدا کنید. با افرادی کار نکنید که نگرش و شیوه فکری‌شان با خلاقیت مغایرت دارد.

گام دوم- آماده‌سازی. ذهن خود را برای خلق کردن آماده کنید. همه ما یک منطقه خلاق داریم و شیوه‌های منحصر به خودمان را برای وارد شدن به آن منطقه داریم. ممکن است یک خودکار شانس داشته باشید یا نشستن کنار شومینه و یا یک نوشیدنی یا دیدن آگهی‌ها، الهام‌بخش شما باشند. هر کاری که شمارا در آن وضعیت قرار می‌دهد انجام دهید.

گام سوم- گرم کردن. ذهن ناخودآگاه شما مخزن پر توانی است. هنگام ایجاد ایده‌های جدید، ذهن ناخودآگاه شما سریع‌تر از ذهن خودآگاه عمل می‌کند. اما ابتدا باید به آن خوراک داده و سپس اجازه دهید تا کار کند. به این کار گرم کردن ذهن ناخودآگاه به‌منظور ایده پردازی گفته می‌شود. درنهایت، بازمان، توجه و تغذیه، ذهن ناخودآگاه شما ایده یا ایده‌های جدیدی را ایجاد خواهد کرد. برای اینکه ذهن ناخودآگاه شما کار کند ابتدا با مشخص کردن مشکلی که می‌خواهید حل کنید باید آن را با حداکثر تمرکز تعریف کنید.

قبل از فکر کردن، ذهن خود را تا جایی که ممکن است تحریک کنید. به آگهی‌های قدیمی یا آگهی‌های موفق رقبا نگاه کنید یا به کتاب‌های راهنما نگاهی بیندازید. کتاب بخوانید، عکس، فیلم و تلویزیون ببینید، موسیقی گوش دهید یا به جایی که بازار هدف بالقوه زندگی می‌کند بروید تا حس آن‌ها را به دست آورید. هنگام کار روزانه برای حل مشکل آن را در ذهن داشته باشید. هنگام کار بر روی حل مشکل به خودتان مرخصی بدهید.

گام چهارم- تولید. زمانی را برای ایجاد تولید ایده کنار بگذارید. اگر کار پیچیده و شامل چندین رسانه است، روی یک رسانه فکر کنید؛ مانند تفکر در مورد یک بیلبورد همراه با تیترها و تصاویر. نگران نوشتن کل آگهی نباشید، فقط در مورد تیترها و تصاویر فکر کنید و هر آنچه به ذهنتان می‌آید تند و حتی بدخط روی یک کاغذ سفید بنویسید. وقتی‌که ایده خام را پیدا کردید، می‌توانید برای دیگر رسانه‌ها ایده‌های دیگری ایجاد کنید؛ اما ابتدا هر ایده‌ای که به ذهنتان می‌آید را بنویسید تا بتوان در حد ممکن ایده‌های خام انتخاب کرد.

گام پنجم- ارزیابی. نکته مهم این است که در هنگام ایده پردازی، ارزیابی نکنید. این کار ازنظر ذهنی مانند این است گاز و ترمز را هم‌زمان فشار دهید؛ به‌جایش این دو را جداگانه انجام دهید؛ تولید ایده و سپس ارزیابی آن‌ها. کدام را دوست دارید؟ چرا؟ چرا بعضی ایده‌ها قوی‌تر هستند؟

به دنبال اصول مفیدی باشید که شما را در کشف های جدید راهنمایی کند.

انتهای مطلب/ لینک محتوا