Drop Shipping شکلی از کسب و کار خرده فروشی است که در آن فروشنده سفارشات مشتری را بدون نگه داشتن موجودی در دسترس می پذیرد. درعوض، در شکلی از مدیریت زنجیره تامین ، فروشنده سفارش‌ها و جزئیات حمل و نقل آنها را به سازنده، عمده‌فروش ، خرده‌فروشی دیگر یا یک خانه تامین انتقال می‌دهد ، که سپس کالا را مستقیماً برای مشتری ارسال می‌کند.

فروشنده مسئول بازاریابی و فروش محصول است، اما کنترل محدودی بر کیفیت محصول، ذخیره سازی، مدیریت موجودی یا حمل و نقل دارد. با انجام این کار، هزینه های نگهداری انبارها یا حتی یک ویترین خرید و ذخیره موجودی، و به کارگیری کارکنان لازم برای چنین وظایفی را حذف می کند. مانند هر شکل دیگری از خرده‌فروشی، فروشنده از تفاوت بین قیمت عمده‌فروشی و خرده‌فروشی یک اقلام سود می‌برد، بدون اینکه هزینه‌های مربوط به فروش، بازرگان یا حمل‌ونقل در برابر آنها تعلق گیرد.

Dropshipping  به یک مدل کسب و کار محبوب برای کارآفرینان کسب و کار الکترونیک تبدیل شده است زیرا به حداقل سرمایه گذاری اولیه و هزینه های سربار نیاز دارد. علاوه بر این، عملیات dropshipping را می توان از هر مکانی با اتصال به اینترنت مدیریت کرد. با این حال، dropshipping نیز دارای معایبی است، از جمله حاشیه سود کمتر، کنترل کمتر بر کیفیت محصولات فروخته شده و افزایش خطر تاخیر در حمل و نقل یا مشکلات زنجیره تامین.

آمازون، غول خرید آنلاین، موفقیت اولیه خود را در مدل کسب و کار dropshipping پیدا کرد که در آن می‌توانست بیش از یک میلیون کتاب مختلف را به مصرف‌کنندگان عرضه کند در حالی که تقریباً ۲۰۰۰ کتاب از عناوین محبوب‌تر را در انبار نگهداری می‌کرد. ناشران و عمده فروشان سفارش های ارسال شده از آمازون را دریافت می کنند و محصولات را مستقیماً با استفاده از بسته بندی آمازون برای مشتری ارسال می کنند.

همچنین بخوانید:   چگونه می توان یک کسب و کار دراپ شیپینگ راه اندازی کرد؟

یک مدل کسب و کار حمل و نقل به مصرف کننده نیازی به فروشگاه فیزیکی ندارد . ممکن است به طور کامل حذف شود، یا با یک مدل کسب و کار انجام سفارش ارسال شده ترکیب شود . یک خرده‌فروش فیزیکی ممکن است اقلام ارسال شده بالقوه را به نمایش بگذارد، جزئیات مربوط به اقلام سفارش پستی را از طریق یک کاتالوگ ارائه دهد، یا وب‌سایتی را با اطلاعاتی که فقط به صورت آنلاین در دسترس است نگهداری کند . یک خرده فروش مجازی فقط یک وب سایت دارد.

خرده‌فروشان Drop Shipping ملزم به افشای این عمل نیستند و مانند هر خرده‌فروش دیگری، منبع عمده‌فروشی محصولاتی که ارائه می‌دهند را فاش نمی‌کنند. این امر را می توان با «حمل و نقل کور» (ارسال کالا بدون آدرس برگشتی مربوط به فروشنده)، « حمل و نقل با برچسب خصوصی » (ارسال کالا از عمده‌فروش با آدرس برگشت سفارشی شده برای خرده‌فروش) یا استفاده از یک خانه تکمیلی انجام داد . انجام کننده نهایی سفارش ممکن است شامل یک برگه بسته بندی سفارشی نیز باشد ، شامل جزئیاتی مانند نام شرکت، آرم، و اطلاعات تماس خرده فروش.

در شرایط غیرمعمول، زمانی که یک خرده‌فروش کوچک یک سفارش بزرگ برای یک محصول دریافت می‌کند، حمل و نقل کاهش می‌یابد. خرده فروش ممکن است ترتیبی دهد که کالا مستقیماً از سازنده یا توزیع کننده برای مشتری ارسال شود.

محصولات ممکن است توسط یک خرده‌فروش حمل‌ونقل در دسترس فهرست شوند، اما در واقع به عمده‌فروش یا سازنده کالا سفارش داده می‌شوند. چنین تأخیرهای احتمالی در انجام سفارش همیشه توسط فروشنده شناخته نمی شود، یا حتی زمانی که فاش می شود. آنها همچنین می توانند فراتر از کنترل فروشنده تمدید شوند. به همین ترتیب، انجام سفارش و تأخیر در حمل و نقل خارج از کنترل فروشنده است، با این حال می تواند بر رضایت نهایی خریدار از معامله خود تأثیر منفی بگذارد. این امر به ارائه اطلاعات به موقع و دقیق توسط فروشنده در هر دو طرف خرید، چه قبل و چه بعد از خرید، امتیاز بیشتری می دهد.

همچنین بخوانید:   کارآفرین کیست؟

اقتصاد دراپ شیپینگ می تواند پیچیده باشد و به عوامل مختلفی مانند هزینه کالا، هزینه های حمل و نقل و حمل و نقل ، هزینه های بازاریابی و تبلیغات، حاشیه سود و مقیاس یا کارایی بستگی دارد. بهای تمام شده کالا مهم است زیرا نشانه گذاری از قیمت عمده فروشی ، حاشیه سود dropshipper است. Dropshippers به ​​طور فیزیکی محصولات خود را مدیریت نمی کنند، بنابراین، هزینه های حمل و نقل و جابجایی می تواند بسته به محل تامین کننده و مشتری متفاوت باشد.

تأمین‌کنندگان ممکن است نرخ ثابت یا درصدی از قیمت فروش را که بر حاشیه سود شرکت dropshipper تأثیر می‌گذارد، دریافت کنند. علاوه بر این، برای جذب مشتری، dropshippers در کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی مانند تبلیغات رسانه های اجتماعی ، مشارکت تأثیرگذار و بهینه سازی موتور جستجو سرمایه گذاری می کند.

با افزایش ارتباط روزافزون حمل و نقل کاهشی، این مدل کسب و کار با افزایش پلت فرم های کسب و کار الکترونیک و سهولت کسب و کار جهانی ، به ویژه از چین، به طور فزاینده ای محبوب شده است. چین در سطح جهانی به عنوان یک نیروگاه تولیدی شناخته شده است . تولید طیف گسترده ای از محصولات با قیمت های رقابتی. این موضوع آن را به منبعی امیدوارکننده برای ارسال‌کنندگانی تبدیل کرده است که منافعشان نیازمند محصولات مقرون‌به‌صرفه و متنوع برای فروش در فروشگاه‌های آنلاین است.

از طریق ایجاد شراکت با تامین کنندگان چینی، شرکت های Drop Shippers می توانند طیف گسترده ای از محصولات را بدون نیاز به سرمایه گذاری در موجودی ارائه دهند. علاوه بر این، چین دسترسی گسترده‌ای به بازارهای جهانی دارد که این امکان را فراهم می‌آورد که حمل‌کنندگان را کنار بگذارد تا سرمایه‌گذاری‌های خود را به طور مداوم گسترش دهند. چین زیرساخت حمل و نقل و لجستیک تثبیت شده ای را فراهم می کند، حمل و نقل کارآمد و مقرون به صرفه کالا را به مشتریان در سرتاسر جهان امکان پذیر می کند و مؤلفه ای حیاتی برای موفقیت مدل حمل و نقل قطره ای فراهم می کند، زیرا حمل و نقل به موقع و قابل اعتماد یک کلید است. عامل رضایت مشتری.

همچنین بخوانید:   الگوی 7s مک کینزی

انتهای مطلب/ منبع