استراتژی های بازاریابی مخفی شامل معرفی یک محصول به مشتریان به گونه ای است که به نظر تبلیغاتی نمی رسد. این یک استراتژی در تکنیک گسترده تر بازاریابی مخفیانه است، که در آن نمایندگان به عنوان افراد عادی ظاهر می شوند و محصولات را به دیگرانی که از فشار بازاریابی بی اطلاع هستند نشان می دهند.

معمولاً شرکت‌ها افرادی را در پست‌های قدرت یا احترام در کمپین‌های مخفی خود به کار می‌گیرند. به عنوان مثال، کمپین ودکا Turi یک صاحب کلوپ شبانه بسیار مورد توجه را استخدام کرد تا توری را در مهمانی خصوصی خود به نمایش بگذارد و ارتباطی بین محصول و محبوبیت میزبان ایجاد کند. توری همچنین می‌توانست با استخدام بازیگری برای بازدید از کافه‌ها، سفارش توری و توصیه آن به مشتریان دیگر به بازار عرضه شود.

اینترنت تعدادی فرصت های بازاریابی مخفی اضافی ایجاد کرده است. معمولاً شرکت ها به دیگران پول می دهند تا نظرات مثبتی درباره محصولات در وبلاگ ها، انجمن ها، وب سایت های اشتراک گذاری ویدیو و در بخش نظرات خرده فروشان آنلاین ایجاد کنند.

بازاریابان مخفی که از پلتفرم های اینترنتی استفاده می کنند، از یک زمینه غنی و رو به رشد بهره می برند. اگر یک وبلاگ نویس مخفی، دسته توییتر، صفحه فیس بوک یا سازنده ویدیو بتواند توجه مخاطبان اینترنتی را به خود جلب کند، می تواند به معنای کسب و کار بزرگ باشد.

شرکت‌ها امیدوارند که سر و صدایی برای محصولات ایجاد کنند که خیلی واضح نباشد. در حالی که برخی از افراد در طول سال‌ها نسبت به تکنیک‌های تبلیغات سنتی مقاومت نشان می‌دهند، هنوز هم به تبلیغات دهان به دهان و توصیه‌های دوستان اعتماد دارند.

چه کسی کمپین های بازاریابی مخفی را اجرا می کند؟

دو مزیت بزرگ بازاریابی مخفی، هزینه پایین و توانایی آن در ایجاد توصیه های دهان به دهان است. این امر آن را برای شرکت‌های کوچک با بودجه تبلیغاتی محدود و همچنین شرکت‌های بزرگی که می‌خواهند قبل از کمپین بازاریابی سنتی‌تر برای یک محصول سر و صدا ایجاد کنند، ایده‌آل است.

یک شرکت بزرگتر با منابع تبلیغاتی بیشتر می تواند یک کمپین بازاریابی مخفی پیچیده تر یا پیچیده تر اجرا کند. یک شرکت بزرگ کفش ممکن است چند بسکتبالیست حرفه ای را برای پوشیدن یک جفت کفش کتانی جدید برای چند هفته قبل از شروع تبلیغات این طرح در ملاء عام استخدام کند. این امر باعث افزایش دید طرح جدید قبل از کمپین تبلیغاتی می شود و به طور بالقوه تقاضا برای کفش ها را به دلیل ارتباط با افراد مشهور ورزشی افزایش می دهد.

همچنین بخوانید:   برنامه‌ریزی و اجرای بازاریابی تجربی

ایجاد یک برنامه بازاریابی مخفی

بازاریابی مخفی زمانی بهتر عمل می کند که شرکت هایی که از آن استفاده می کنند محصولات و مشتریان خود را درک کنند. این کافی نیست که افراد مناسب درمورد یک محصول در جمع صحبت کنند. یک شرکت باید بداند که از عوامل بازاریابی مخفی خود می خواهد چه بگویند و به کجا می توانند مراجعه کنند تا به جمعیت هدف دست یابند.

با داده های تحقیقات بازار، یک شرکت می تواند یک پیام موثر برای بخش عمومی کمپین مخفی ایجاد کند. با تکمیل تحقیقات، این شرکت اکنون می داند که ارزش های جمعیتی هدف خود چیست و افرادی که در آن جمعیت شناسی مناسب هستند را می توان در کجا پیدا کرد و به آنها اجازه می دهد اسکریپت ها یا نکاتی را ایجاد کنند که برای آن افراد جذاب باشد.

کمپین های بازاریابی مخفی باید پروژه های بسیار کوتاه مدت باشند. هر چه کمپین طولانی‌تر باشد، احتمال کشف آن بیشتر می‌شود. هنگامی که کمپین به پایان می رسد، شرکت باید به هرگونه تغییر در فروش، ترافیک مشتری یا ترافیک وب سایت توجه کند تا مشخص کند که آیا کمپین موثر بوده است یا خیر.

مشاغل در بازاریابی مخفی

بازاریابی مخفی غیرعادی است زیرا نیازی به استفاده از تعدادی موقعیت های ماهر که معمولاً در بازاریابی مدرن درگیر هستند مانند طراحان وب، کپی رایترها و فروشندگان نیست. علاوه بر این، اغلب اعضای تیم را درگیر می کند که از زمینه های غیر بازاریابی هستند، به ویژه برای نقش عامل بازاریابی مخفی. در زیر چند موقعیت به احتمال زیاد در بازاریابی مخفی درگیر هستند.

همچنین بخوانید:   برندسازی در کسب‌وکارهای B2B

محقق بازار چه کار می کنند؟

در مراحل اولیه یک کمپین بازاریابی زیرزمینی، جمع آوری اطلاعات در مورد رفتار مصرف کننده برای یک شرکت حیاتی است. یک محقق بازار مسئول تفسیر داده های بازار موجود از منابع مختلف مانند مطالعات موردی و انتشارات صنعتی است. محققان همچنین از طریق نظرسنجی ها و با مصاحبه با افراد از جمعیت هدف محصول، اطلاعات جدیدی را جمع آوری می کنند. این نقش مستلزم شایستگی با کامپیوتر، مهارت های ارتباطی عالی و توجه عالی به جزئیات است.

آموزش و مهارت

یک محقق بازار باید دارای مدرک لیسانس در بازاریابی، تجارت، روانشناسی، جامعه شناسی یا ارتباطات باشد. محققان می توانند از پیشینه ای در تجزیه و تحلیل داده ها یا علم بهره مند شوند.

بازیگر چه کار می کنند؟

بسیاری از کمپین های بازاریابی مخفی از بازیگران برای تعامل با مردم استفاده می کنند. اگرچه ممکن است روشی عجیب برای نزدیک شدن به یک حرفه در بازاریابی باشد، بازیگران از تعدادی مهارت استفاده می کنند که به خوبی به مشاغل متمرکز بر بازاریابی در روابط عمومی و تبلیغات برند ترجمه می شود. بازیگران کمپین های بازاریابی مخفی باید در تعامل با غریبه ها و صحبت در مورد یک محصول به روشی طبیعی و متقاعد کننده بسیار راحت باشند. اینها مهارت های قوی و همه کاره در ارتباطات و توسعه برند هستند که در بسیاری از مسیرهای شغلی بازاریابی به خوبی جا می گیرند.

آموزش و مهارت

هیچ پیش نیاز رسمی برای حرفه بازیگری وجود ندارد، اما بازیگرانی که مایلند کارهای بیشتری در بازاریابی دنبال کنند باید دارای مدرک لیسانس در بازاریابی، کسب و کار، روانشناسی یا ارتباطات باشند.

مدیر بازاریابی چه کار می کنند؟

کمپین های بازاریابی مخفی سریع هستند و نیاز به برنامه ریزی دقیق زیادی دارند. یک مدیر بازاریابی مسئول هماهنگی کمپین های بازاریابی است. این شامل همه چیز از نظارت بر بودجه گرفته تا تسهیل ارتباطات در تیم بازاریابی است. مدیران باید کارشناسان با تجربه ای باشند که بتوانند هر جنبه ای از کمپین را درک کنند، از جمله اینکه با داده های تحقیقات بازار چه کاری انجام دهند، عوامل بازاریابی مخفی چه کسانی خواهند بود و بسیاری جزئیات دیگر.

همچنین بخوانید:   معیارهای انتخاب نام تجاری

آموزش و مهارت

یک مدیر بازاریابی یک رهبر تیم است، بنابراین باید قبلاً در یک موقعیت غیر مدیریتی تجربه بازاریابی داشته باشد. فرض بر این است که مدیر قبلاً دارای مدرک لیسانس در بازاریابی، کسب و کار یا هر موضوع مرتبط با بازاریابی است. همچنین داشتن مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی برای یک مدیر می تواند مفید باشد.

چگونه یک مدرسه بازاریابی می تواند به موفقیت شما کمک کند؟

اگرچه بازاریابی مخفی ممکن است یک استراتژی “چریکی” باشد، اما هنوز پایه ای محکم در اصول تاکتیک های بازاریابی مرسوم دارد. کسانی که علاقه مند به دنبال کردن بازاریابی سنتی و همچنین روش های پیشرفته مانند تکنیک های مخفی هستند، می توانند از طریق یک برنامه آموزش بازاریابی، زمینه ای قوی در این زمینه کسب کنند.

برنامه های بازاریابی با دوره های نظرسنجی شروع می شود که زمینه مدیریت بودجه، تیم سازی، برندسازی و سایر مفاهیم اصلی را در کسب و کار بازاریابی ایجاد می کند. مهارت‌های توسعه ‌یافته در این کلاس‌ها در موقعیت‌های تیمی کوچک مانند یک کمپین مخفی و همچنین موقعیت‌هایی در سازمان‌های بزرگتر ارزشمند هستند.

ابزارهای کسب و کار رایج مانند نرم افزار مجموعه اداری و پلتفرم های رسانه جدید در کلاس های فناوری برنامه بازاریابی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. اینترنت نه تنها بخش عمده ای از بازاریابی مخفی است، بلکه اساساً در هر نوع بازاریابی که امروزه استفاده می شود، و هر شغلی در یک تیم بازاریابی به درجه ای از سواد رایانه ای نیاز دارد.

آخرین دوره‌هایی که دانش‌آموزان می‌گذرانند به‌عنوان پلی بین کار کلاسی سنتی در بخش اولیه برنامه بازاریابی و بازاریابی سریع جهانی عمل می‌کنند. این دوره‌های عملی هستند که از دانش‌آموزان می‌خواهند تا از آنچه از متون مهم و مطالعات موردی آموخته‌اند برای شرکت در شبیه‌سازی‌های کسب و کار استفاده کنند که به آنها امکان می‌دهد برنامه‌های بازاریابی خود را ایجاد کنند.

انتهای مطلب/ منبع