مرچندایزر کیست؟

مرچندایزر (Merchandiser) فضای فروشگاه را به‌گونه‌ای سازمان‌دهی می‌کند که از برنامه‌ها و استراتژی‌های بازاریابی فروشگاهی پشتیبانی شود، مرچندایزر متخصص برنامه‌ریزی چیدمان اجناس در فروشگاه است.

مرچندایزرها در حقیقت متخصصانی هستند که بنا به درخواست تأمین‌کنندگان و یا مدیریت فروشگاه در محیط‌های فروشگاهی حضور می‌یابند و تلاش می‌کنند تا استراتژی‌های فروش و برندسازی را در فروشگاه‌ها اجرا نمایند. مرچندایزر متخصصی است که با همکاری تیم فروش فروشگاه برای عرضه هرچه بهتر محصول تلاش می‌کند. علاوه بر ابتکار عمل، تسلط بر فنون فروش و مذاکره، مهارت در چیدمان اجناس و جلوه‌پردازی آن‌ها، این فرد می‌بایست فهم دقیقی نسبت به فرآیند خرید، فروش، حمل‌ونقل و انبارداری کالاها داشته باشد. همچنین وظایف دیگری مانند جلب‌توجه خریداران بالقوه، خوش آمدگویی و اطلاع‌رسانی به آن‌ها و تهیه گزارش فروش نیز بر عهده دارند.

یک متخصص مرچندایزر با بازبینی آرایش سطح فروش، محصولات را در موقعیتی قابل‌رؤیت و آشکار قرار می‌دهد. همچنین جو روانی حاکم بر فروشگاه را مدیریت کرده و طرح چیدمان و نمایش اجناس در قفسه‌های فروشگاه را تدوین می‌کند. ازجمله مهم‌ترین وظایف مرچندایزرها، مشارکت در تدوین استراتژی فروش اجناس در فروشگاه و برنامه‌ریزی حجم خرید مشتریان می‌باشد. مرچندآیزرها اهدافی را که مدیران سطح بالاتر تدوین کرده‌اند به دستورالعمل و رویه‌هایی ترجمه می‌کنند تا دستیاران فروش بتوانند آن‌ها را در سطح فروش عملیاتی کنند.

نتیجه برنامه‌ریزی مرچندایزر موجب می‌شود تا فروش خاموش تحقق یابد. فروشی که نیاز زیادی به فروشنده نداشته و خریدار بدون دخالت نیروی انسانی مجاب به خرید می‌شود، در حقیقت کالا خود می‌تواند موجب فروشش گردد.

ازجمله مهارت‌ها و تخصص‌های لازم برای یک مرچندایزر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • داشتن روحیه و رویکرد کسب و کار
  • خود انگیزگی در کار
  • همکاری و هماهنگی با سایر کارکنان
  • آگاهی و تسلط بر مهارت‌های فروش حرفه‌ای
  • مهارت‌های آماری و محاسباتی
  • مهارت استفاده از تکنولوژی‌های اطلاعاتی و رایانه‌ای
  • توانایی تفسیر داده‌های فروش و اتخاذ تصمیم بر اساس آن‌ها
  • خوش‌ذوق بودن و آشنایی با سبک‌های هنری
همچنین بخوانید:   تصمیم‌گیری درباره نحوه چیدمان فروشگاه

انتهای پیام/ لینک محتوا

همچنین بخوانید: مرچندایزینگ چیست؟