دیوید آگیلوی (David Ogilvy) در انگلیس و در روستای بئاتریکس پاتر متولد شد. وی در ۳۹ سالگی وارد حرفه تبلیغات شد و تا آن زمان حرفه های بسیار مختلفی را امتحان کرده بود؛ از رفتن به در منازل و فروختن بخاری گرفته تا تصدی شغل سرآشپزی در پاریس. حتی مدتی عضو سازمان اطلاعات و امنیت بریتانیا بود. وی در ۳۹ سالگی ورشکسته شد. ولی در سال ۱۹۴۸ شرکت تبلیغاتی هویت، آگیلوی، بنسون و ماثر را بنیان گذاشت. آگیلوی فهرستی تهیه کرد شامل ۵ شرکتی که دوست داشت اداره آن ها را در دست بگیرد: جنرال فودز، بریستول مایرز، کمپلز سوپ، برادران لور و دانه های روغنی. یازده سال بعد آگیلوی هر آنچه می خواست داشت.

آنچه آگیلوی به ما آموخت خصوصیات تبلیغ مشتری پسند بود. وی معتقد بود که تبلیغ باید به وضوح و با ظرافت نوشته شود و مطالب تبلیغ باید با کالای مورد تبلیغ کاملا مرتبط باشد. وی به خوبی درک کرده که هدف واقعی تبلیغات، فروش است. تبلیغات وی واقعا عالی و درخشان است. این تبلیغات همواره حول یک محور اساسی می چرخد: تاکید بر خصوصیات منحصر به فرد محصول و فروش. آگیلوی برای جلب توجه خوانندگان شخصیت های مختلف و عجیبی خلق کرد. بسیاری از این شمایل را مردم هنوز به خاطر دارند: مردی با پیراهن مارک «هاتاوی» و چشم بند، افسر ریش دار برای «شوئپس»، چهره هایی به یاد ماندنی هستند که کمک کردند مارک هایی ماندگار شوند.

در آگهی تبلیغاتی که در سال ۱۹۵۸ برای رولزرویس ساخت با تمام غرور می گفت: « وقتی با سرعت ۶۰ مایل در ساعت با این رولزرویس جدید می رانید، بلندترین صدایی که می شنوید، صدای ساعت الکتریکی است!» این عنوان برمی گردد به قرن ها قبل، زمان قرون وسطی که هنوز خبری از دیجیتال نبوده و ساعت ها هنوز تیک تیک می کردند اما به عقیده من این تبلیغ تا ابد جزء بهترین تبلیغات ماشین خواهد بود.

همچنین بخوانید:   مارکتینگ و تبلیغات از نگاه دیوید آگیلوی

زمانی که آگیلوی درمورد مبتکرانی صحبت می کرد که برای شرکت وی کار کرده اند خاطر نشان می کرد: «هر آگهی نویسی حداقل دو سال باید روی تبلیغات خرد کار کند.» منظور آگیلوی از این گفته این بود که هدف اصلی تبلیغات، فروش است و تبلیغات خرد نیز به طور کلی راجع به همین مسئله است.

دیوید آگیلوی زمانی که در سال ۱۹۹۹ و در ۸۸ سالگی فوت کرد، به دلیل جملات نغزی که به کار می برد بسیار شهرت داشت، جملاتی که به آگیلویسم مشهور شده بود. در اینجا چند نمونه از آن جملات معروف آورده شده است. این جملات را هنگام نوشتن تبلیغات در نظر داشته باشید:

  • افرادی که عناوین را می خوانند به طور متوسط ۵ برابر بیشتر از افرادی هستند که متن را می خوانند. وقتی که عنوان را نوشتید، ۸۰سنت از یک دلار خود را خرج کرده اید.
  • هرگز تبلیغی ننویسید که تمایلی ندارید افراد خانوادتان آن را بخوانند. مسلما به همسرتان دروغ نمی گویید، پس به همسر من هم دروغ نگویید.
  • تک تک لغات تبلیغ معنی دار و هدفمند باشد.
  • محصول تک را تبلیغ کنید.

انتهای مطلب/