در دو پست قبل به انواع تبلیغات از نظر جلب توجه مردم اشاره کردیم و بطور اجمالی هر حوزه را معرفی کرده و تبلیغات تصویری را شرح دادیم، در این پست به تبلیغات خرد می پردازیم، با هورموند همراه شوید؛

در جایی که تبلیغات تصویری باعث فروش یک مدل خاص ماشین می شود، تبلیغات خرد که دلال محلی آن را انجام می دهد، شما را تشویق می کند که از وی ماشین بخرید. احتمالا این نوع تبلیغات در پربیننده ترین ساعات تلویزیون پخش نمی شود. چون دلال محلی ممکن است آگهی اش را از ایستگاه های محلی رادیو و تلویزیون در اواخر شب یا هنگام پخش سریال های آخر هفته پخش کند، همچنین ممکن است برای این کار زمان های کم هزینه تر را برگزینند. مسلما او از جلوه های خاص تولید بهره نمی گیرد. چنین جلوه هایی را معمولا کارخانه سازنده ماشین به کار می برد. گذشته از این، دلال ماشین کوچک ترین علاقه ای به صحنه های باشکوه، هنرپیشه های خوش تیپ و رانندگی با سرعت اعجاب آور ندارد. هدف وی فقط فروختن ماشین است. تبلیغات تصویری که کارخانه تولیدکننده آن را ساخته توجه شما را به اندازه کافی جلب کرده است. حالا دلال ماشین فقط می خواهد شما را به نمایشگاه بکشاند و ماشین را به شما بدهد تا یک دور آزمایشی بزنید.

دلال ماشین برای تبلیغات تلویزیونی، از بریده فیلم استفاده می کند. این بریده فیلم، فیلم کوتاه ویدیویی است که شرکت سازنده تبلیغات تصویری آن را قبلا برای کارخانه تولیدکننده تهیه کرده است. کارخانه تولید خودرو فیلم کوتاهش را در اختیار تمام دلال ها می گذارد. در این فیلم ماشین در محیطی بسیار دلپذیر و فوق العاده به تصویر درآمده، مانند جاده های کوهستانی پرپیچ و خم، خیابان های مشجر یا پیچ های تند، علاوه بر این فیلم دلال ممکن است در متن فیلم از لغات پرطمطراق، وسوسه انگیز و جسورانه ای استفاده کند تا قیمت های نازل، راحتی و سهولت معامله با وی و نرخ های بهره منصفانه اش را یادآوری کند. در پایین صفحه تلویزیون در قسمتی بسیار کوچک ممکن است برگه ای حقوقی را ببینید که در آن تمام نکات دست و پاگیر قانونی و هشدارهای لازم ذکرشده باشد. صدایی که به وضوح بلندتر از صداهای دیگر است فریاد می زند:« برای بهترین انتخاب، همین امروز بشتابید.» یا « همین حالا تماس بگیرید تا قرار دور آزمایشی را بگذاریم.»

همچنین بخوانید:   چه افرادی در بازاریابی موفق می شوند؟

نکته حائز اهمیت این است که اگر تبلیغات تصویری کارخانه توجه شما را جلب کرده باشد و علاقه شما را به زوج خوش تیپی که در یک روز دلپذیر پاییزی ماشینی گران قیمت را می رانند برانگیخته باشد، دلال حالا می تواند شما را مجبور کند که ماشین را از وی بخرید یا حداقل کرایه کنید. این تبلیغات با وارد کردن نوعی فشار روانی شما را تشویق می کند نزد وی بروید و ماشین را از وی بخرید.

چه صاحب یک نمایندگی ماشین باشد که سالیانه میلیون ها دلار صرف تبلیغات می کند و چه صاحب تعمیرگاهی کوچک که در ماه بیش از چند هزار دلار برای تبلیغات نمی پردازد، تبلیغات را فقط با یک هدف باید در ذهن طراحی و تولید کنید: کشاندن مشتریان به دفتر نمایندگی یا به طرف مکالمه رایگان و سایت اینترنتی تان. برای رسیدن به چنین هدفی تبلیغات شما باید چشمگیر، به یاد ماندنی و دارای ارقام مربوط به فروش باشد. این تبلیغات باید ترجیحا از رسانه های گروهی پخش شود تا  افراد زیادی را جلب کند و شانس شما برای در اختیار گرفتن بازار فروش را بالا ببرد.

اینکه تبلیغات کجا ظاهر می شود، دقیقا به همان اندازه پیام تبلیغاتی حائز اهمیت است، حتی شاید جای تبلیغات مهم تر از پیام تبلیغات باشد. تبلیغات بازی اعداد است: در تبلیغات هدف این است که کمترین پول را به بهترین نحو برای دستیابی به تعداد بیشتری از مردم صرف کنیم تا به این ترتیب تلفن ها به صدا درآیند و صندوق های فروشگاه پر شوند.

رسانه هایی را که برای تبلیغ انتخاب می کنید، به دقت بررسی کنید. با انتخاب رسانه نامناسب برای تبلیغ خیلی راحت پولتان را هدر می دهید. تبلیغات در رسانه های گروهی چندان هم پرهزینه نیست. اما مراقب باشید چون تبلیغات به اصطلاح « کم هزینه» در رسانه ای نامناسب، اتلاف کامل پول و وقت است. کم هزینه بودن رسانه اصلا اهمیتی ندارد؛  در اصل اگر تبلیغات مشتری های فراوانی به فروشگاه روانه نکند، نه تنها هیچ پولی ذخیره نکرده اید بلکه بدون آنکه ذره ای هم از پول خود استفاده کرده باشید، بودجه تبلیغات را از بین برده اید.

همچنین بخوانید:   تسریع فرآیند فروش

انتهای مطلب/

همچنین بخوانید:

انواع تبلیغات از نظر جلب توجه مردم

تبلیغات تصویری