خیلی از هتلدارها می‌دانند که چه طور باید خدمات خود را عرضه کنند؛ اما در این میان نقش روابط عمومی در هتلداری و ترکیب آن با برنامه‌های بازاریابی برای یک هتل چگونه است؟

واقعیت این است که بازاریاب‌های بخش هتلداری خیلی سنتی و قدیمی فکر می‌کنند. این بدان معنی است که در نظر گرفتن شرایط و دستورالعمل‌های قدیمی، بر سرمایه‌گذاری روی بازاریابی-به‌عنوان یک هزینه- می‌چربد.

این‌که شما به‌جای فکر کردن درباره‌ی آینده‌ی پولی که برای بازاریابی خرج می‌کنید، به آن به‌عنوان یک هزینه نگاه کنید، باعث می‌شود به همان شیوه‌های قدیمی مثل تبلیغات تلویزیونی و ایجاد ارتباط سنتی با مخاطب یا مشتری بسنده نمایید. همه‌ی این‌ها در جای خود مهم‌اند، اما وقتی شما نتوانید نتیجه‌ی هزینه کرد خود در موضوع تبلیغات را ببینید، آن را ارزیابی و از یافته‌های آن استفاده کنید، نمی‌توانید چندان به مؤثر بودن تبلیغ برند یا محصول خود امیدوار باشید.

وقتی تاکتیک‌های بازاریابی با شیوه‌های نوین روابط عمومی، پست‌های الکترونیک مستقیم، فروش، بازاریابی الکترونیک، ساخت وب‌سایت و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها همراه شود، به شما این اطمینان را می‌دهد که پول‌هایتان در جای مناسب و با هدف‌گذاری منطقی و درخور، خرج شده است.

روابط عمومی چیست؟ روابط عمومی در هتلداری شامل ارتباط با رسانه‌ها، برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره‌ها، تخفیف‌ها، نشست‌ها و برنامه‌های ویژه، دسترسی به پوشش خبری هدفمند، برنامه‌ریزی برای سفرهای عناصر رسانه‌ای برای آشنایی با خدمات هتلینگ و همچنین تبلیغ شما، بولتن‌های خبری، ارتباط با اجتماعات و اقشار مختلف و درنهایت کمک‌های خیریه می‌شود.

نکته‌ی جالب اینجاست که باوجود کم شدن بودجه بازاریابی در سال‌های اخیر، پولی که برای روابط عمومی خرج می‌شود، به‌شدت افزایش‌یافته است. هزینه‌ای که برای روابط عمومی خرج می‌شود مراتب کمتر از پولی است که برای تاکتیک‌های دیگر بازاریابی هزینه می‌شود و البته نتایج بهتری هم برای بانیان آن به‌جای می‌گذارد. بااین‌حال هنوز هم بسیاری فکر می‌کنند خرج کردن پول برای روابط عمومی اضافی است و این مبحث چیزی بیشتر از تاکتیک‌های سنتی و فعلی بازاریابی ندارد.

همچنین بخوانید:   مدل سه آی در بازاریابی

قدرت روابط عمومی امری ثابت‌شده است. روابط عمومی در موضوع محصولات مبتنی بر پایه‌‌ی سفر، درزمینهٔ‌ مدیریت هزینه‌ها به‌شدت تأثیرگذار است. روابط عمومی همچنین درزمینه‌ی شناخت و معرفی واسطه‌های ارائه خدمات و رساندن نام شما یا برندتان به نقاط بالای صنعت هتلینگ و مسافرت در عرصه‌های رسانه‌ای و عمومی کمک‌رسان خواهد بود. روابط عمومی می‌تواند با چاپ مطالبی در رسانه‌های دیداری، شنیداری یا مکتوب در عرصه‌ی محلی، ملی و بین‌المللی بر آوازه‌ی نام برند شما بیفزاید و شما را به خیل فعالان عرصه‌ی رسانه‌ای در حوزه‌ی گردشگری و جهانگردی معرفی نماید. کاری که تکنیک‌های روابط عمومی برای معرفی شما می‌کنند، از تاکتیک‌های قدیمی بسیار مؤثرتر خواهند بود.

حالا سؤال اینجاست که شما چه طور می‌توانید از تکنیک‌های روابط عمومی استفاده کنید؟

ابتدا نگاهی بیندازید به اقدامات و تغییراتی که یک روابط عمومی قدرتمند می‌تواند برای توسعه‌ی شرکت شما انجام دهد. آیا شما تابه‌حال از تیم‌های روابط عمومی استفاده کرده‌اید؟ آیا نتیجه‌ی مثبتی از اقدامات این تیم‌ها دریافت کرده‌اید؟ شما در گام نخست، باید از چهره‌ای که هتل یا محل ارائه‌ی خدمات شما در میان اجتماع و مردم دارد، مطلع شوید. آیا چهره‌ای که از برند شما آن بیرون شکل‌گرفته است، حقیقت دارد؟ آیا درخور هتل شماست؟ آیا این همان چیزی است که شما می‌خواهید یا این‌که این چهره باید تغییر کند؟

در وهله‌ی بعدی شما باید تصمیم بگیرید کدام روش بازاریابی، فروش و روابط عمومی درباره‌ی برند شما کارایی دارد و می‌تواند در کنار دیگر روش‌های تبلیغاتی به کمک شما بیاید. آیا ارسال مستقیم پست الکترونیک برای جامعه‌ی هدف شما مناسب است؟ آیا نوع این ایمیل‌ها مورد تائید حرفه‌ای‌های بخش رسانه است؟ آیا دیدار چهره به چهره با مدیران بخش فروش شما می‌تواند به انسجام و اشتراک پیام تبلیغاتی شما کمکی کند؟ آیا اعتقادی به بازاریابی وب و فضای مجازی یا بازاریابی الکترونیک دارید؟ این نوع بازاریابی می‌تواند به تیم روابط عمومی شما کمکی کند؟

همچنین بخوانید:   آشنایی با رسانه تبلیغات محیطی لمپوست بنر

درباره‌ی اهداف تبلیغاتی خود که قرار است توسط تیم‌های روابط عمومی دنبال شود به یک درک یا توافق مشترک برسید و با در اختیار گذاشتن هزینه‌های لازم، کار تیم روابط عمومی برای برندتان را کلید بزنید. این‌که صاحبان هتل‌ها و مشاغل با دادن مقدار کمی پول، بلافاصله و مشتاقانه در انتظار تغییرات بنیادین و سریع هستند، همیشه مایه‌ی شگفتی بوده است؛ اما واقعیت این است که یک روابط عمومی قوی می‌تواند این انتظار را برآورده کند و نیازی به هزینه کرد بیشتر نیست. واقعاً در برخی موارد لازم نیست این‌همه پول برای تبلیغات تلویزیونی، ساخت فیلم و ارسال ایمیل خرج شود. میزان پولی که برای روابط عمومی خرج می‌کنید، می‌تواند به بهترین شکل و در راستای اطلاع‌رسانی دقیق و بدون وقفه‌ی رسانه‌ای، عکاسی‌های حرفه‌ای و جذاب، نشست‌ها و جشنواره‌های موردعلاقه‌ی مردم، ارائه‌ی خدمات سریع و درنهایت بازی گرفتن از جنبه‌ی سرگرمی رسانه‌ها هزینه شود.

آیا شما در میان کارمندان و مدیران خود کسی را دارید که امر روابط عمومی را به او بسپارید؟ سپردن کار روابط عمومی در داخل مجموعه یا خدمات in-house می‌تواند تأثیرات عمیقی روی کار شما بگذارد و به مدیر روابط عمومی که با همه اجزای هتل یا مرکز تفریحی آشناست، این اجازه را می‌دهد روی نقاط اصلی بازاریابی تمرکز نماید؛ اما به یاد داشته باشید کار روابط عمومی را به‌علاوه‌ی مسئولیت‌های دیگر روی دوش کسی نگذارید چراکه این حرفه باید با تمرکز و دقت بالایی همراه باشد. مسئول روابط عمومی یک مدیریت اضافی نیست که از آن به‌عنوان آچارفرانسه برای هر کار عقب‌افتاده و بی‌صاحبی استفاده کرد. اجازه دهید تیم روابط عمومی روی بازاریابی و ارتباط با رسانه‌ها تمرکز نماید.

همچنین بخوانید:   برند لکسوس و شبکه نمایندگی ها

اگر امکان این را ندارید که یک نفر از مجموعه‌ی خود را بر سر کار روابط عمومی بگذارید یا منابع مالی شما این اجازه را نمی‌دهد، بهتر است یک کارشناس خبره روابط عمومی از بیرون مجموعه استخدام کنید؛ کسی که با طیف وسیعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه آشنایی دارد و می‌تواند به شما در امور عمومی کمک نماید.

همیشه به خاطر داشته باشید یک تیم روابط عمومی قوی، قدرت بیان و منطق، قلم زیبا و منسجم، ارتباط قوی رسانه‌ای و تجربیات بسیار دارد. این‌ها چیزهایی نیست که یک مدیر موفق فروش یا یک منشی بتواند از عهده‌ی آن برآید. کار روابط عمومی نباید به‌عنوان کار اضافی یک نفر به او سپرده شود. این شغل کسی را می‌خواهد که فارغ از امور دیگر روی مسائل و تکنیک‌های روابط عمومی تسلط و اشراف داشته باشد.

زمان، خلاقیت، مهارت و ارتباط رسانه‌ای قدرتمند به‌عنوان ابزارهای یک اقدام تبلیغاتی و بازاریابی موفق همواره مورد تأکید هستند.

انتهای پیام/ HVS/ شفقنا/ لینک محتوا