کسب و کار در مسیر صحیح ...

طرح کسب‌وکار یک ابزار بسیار مهم و استراتژیک برای کارآفرینان است. یک طرح تجاری خوب نه‌تنها به کارآفرینان کمک می‌کند تا بر مراحل خاصی که برای موفقیت ایده‌های تجاری لازم است تمرکز کنند، بلکه به آنها در دستیابی به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت نیز کمک می‌کند. بنجامین فرانکلین یک‌بار گفت: “اگر در برنامه‌ریزی شکست‌خورده‌اید، در حال برنامه‌ریزی برای شکست هستید.”. در ادامه همراه کسب‌وکار دماوند بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

درحالی‌که یک طرح تجاری برای کارآفرینی ضروری است، هر کارآفرینی دلیل نیاز به یک برنامه را نمی‌داند. بسیاری از آنها مایل به نوشتن برنامه خود نیستند و مقالات متعددی در اینترنت وجود دارد که ادعا می‌کنند طرح تجاری مرده یا بی‌ربط است. البته همه با آن موافق نیستند. تعداد زیادی از کارشناسان تأمین مالی مشاغل از این ایده حمایت می‌کنند که داشتن یک طرح تجاری خوب به‌تنهایی کافی نیست. اگر نتوانید یک برنامه استراتژیک را برای عملی کردن ایده کسب‌وکار خود تدوین، اجرا کنید، حتی ایده‌های تجاری عالی می‌تواند بی‌فایده باشد. اگر به دنبال جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران و وام‌دهندگان نهادی هستید، به خاطر داشته باشید که داشتن یک طرح تجاری خوب بسیار ارزشمند است. شما باید برنامه‌ای مستند داشته باشید که خود گویای پیشرفت شما در آینده باشد. همچنین باید در نظر بگیرید که واضح و خوانا و قابل‌فهم باشد.

قبل از نوشتن یک طرح تجاری، توجه به دو عامل مهم ضروری است:

  • خواننده کی خواهد بود؟
  • می‌خواهید پاسخ آنها چگونه باشد؟

به‌عنوان‌مثال، اگر به افزایش سرمایه علاقه دارید، سرمایه‌گذاران به‌احتمال‌زیاد مخاطبان شما خواهند بود. اگر به مشارکت یا سرمایه‌گذاری مشترک علاقه دارید، شرکای تجاری بالقوه شما مخاطبان شما خواهند بود. این مخاطب هرکسی که باشد، روی پیام کلیدی که می‌خواهید آنها دریافت کنند تمرکز کنید تا پاسخی را که می‌خواهید دریافت کنید.

چهار دلیل برای اجرای برنامه

۱. برای کسب‌وکار خود پول جمع‌آوری کنید

سرمایه‌گذاران یا وام‌دهندگان احتمالی قبل از اینکه به شما پول بدهند، می‌خواهند یک طرح تجاری مکتوب داشته باشند. فقط توصیف مفهوم کسب‌وکار شما کافی نیست. در عوض، اطمینان حاصل کنید که یک برنامه تجاری و مالی کامل دارید که احتمال موفقیت را نشان می‌دهد و اینکه چقدر برای موفقیت در درازمدت به کسب‌وکار خود نیاز خواهید داشت.

۲. برای تصمیم‌گیری درست

به‌عنوان یک کارآفرین، داشتن یک طرح تجاری به شما کمک می‌کند تا ایده‌ها و استراتژی‌های تجاری خود را تعریف کرده و بر آنها تمرکز کنید. شما نه‌تنها بر مسائل مالی، بلکه بر مسائل مدیریت، برنامه‌ریزی منابع انسانی، فناوری و ایجاد ارزش برای مشتری تمرکز می‌کنید.

۳. برای کمک به شما در شناسایی هرگونه ضعف احتمالی

داشتن یک طرح تجاری به شما کمک می‌کند تا مشکلات احتمالی ایده خود را شناسایی کنید. همچنین می‌توانید طرح را با افرادی به اشتراک بگذارید که می‌توانند نظرات و توصیه‌های خود را به شما ارائه دهند. کارشناسان و متخصصانی را که در موقعیتی هستند که می‌توانند به شما مشاوره ارزشمندی بدهند شناسایی کنید و برنامه خود را با آنها در میان بگذارید.

۴- ایده‌های خود را با ذینفعان در میان بگذارید

طرح تجاری یک ابزار ارتباطی است که می‌توانید از آن برای تأمین سرمایه و سرمایه‌گذاری از مؤسسات مالی یا وام‌دهندگان استفاده کنید. همچنین می‌توانید از آن برای متقاعد کردن مردم برای کار در شرکت شما، برای تأمین اعتبار از تأمین‌کنندگان و جذب مشتریان احتمالی استفاده کنید.

ایجاد یک طرح تجاری شامل تفکر زیادی است. شما باید آنچه را که می‌خواهید انجام دهید در نظر بگیرید و از آن به‌عنوان نقطه شروع استفاده کنید. نیازی به پیچیدگی ندارد. در اصل، برنامه شما باید مشخص کند که در حال حاضر کجا هستید، می‌خواهید کسب‌وکار شما به کجا برسد و چگونه به آنجا خواهید رسید. نوشتن یک طرح تجاری خوب موفقیت را تضمین نمی‌کند، اما می‌تواند تا حد زیادی به کاهش شانس شکست کمک کند. علاوه بر این، حتی اگر به دنبال سرمایه‌گذاری نیستید، برنامه‌های کارآفرینی شما بدون برنامه‌ای برای هدایت آنها به‌سرعت سقوط می‌کند.

انتهای مطلب/