سلبریتی ها همیشه فروشنده های عالی بوده اند. ارائه یک چهره آشنا یکی از سریع ترین و ساده ترین راه ها برای شرکت ها برای ایجاد تداعی برند در ذهن مصرف کنندگان است. وقتی یک بازیگر محبوب یا یک چهره قهرمان ورزشی محصولی را تأیید می کند، آن محصول بلافاصله اعتبار پیدا می کند.

بازاریابی سلبریتی تاکتیکی است که در آن یک سلبریتی برای ارائه یک محصول تایید می کند. این سلبریتی ممکن است یک بازیگر، نوازنده، ورزشکار، سیاستمدار سابق یا یک شخصیت کارتونی باشد. آنها نیازی به سوپراستارهای بین المللی ندارند. آنها فقط باید برای مخاطب هدف آشنا باشند. برای مثال، ممکن است یک اسکیت‌باز معروف برای عموم مردم ناشناخته باشد، اما در حلقه مردان جوانی که نوشیدنی‌های انرژی‌زا برایشان عرضه می‌شود، محبوب است.

مشارکت سلبریتی ها می تواند از تأیید صریح تا تأیید ضمنی یک محصول متغیر باشد. برخی از کمپین‌های بازاریابی سلبریتی ها سعی می‌کنند نشان دهند که ستاره، شخصاً از محصول استفاده می‌کند و از آن لذت می‌برد. برخی دیگر به سادگی سلبریتی ها را در تصویر برند دخیل می کنند و به جای تایید صریح آنها برای بازاریابی یک محصول، به شهرت سلبریتی ها متکی هستند.

بازاریابی سلبریتی ها در همه رسانه ها استفاده شده است. چاپ، تلویزیون، رادیو، فیلم و اشکال مختلف رسانه های جدید، همگی رسانه های موثری برای محصولات مورد تایید سلبریتی ها بوده اند. نکته کلیدی این است که سلبریتی ها را با محصول مناسب مطابقت دهید و هر دو را در کمپین تبلیغاتی مناسب قرار دهید. اگر این ترکیب به خوبی انجام شود، می تواند منجر به سودهای کلان و تغییر فوری در برداشت عمومی از یک شرکت شود. اگر بد انجام شود، می تواند یک شبه برند را خراب کند.

شرکت‌هایی که امیدوارند با یک تایید کننده مشهور کار کنند، باید مایل باشند که برای خدمات خود هزینه‌ای را بپردازند. بزرگترین نقطه ضعف بازاریابی افراد مشهور، هزینه بالای تضمین مشارکت سلبریتی ها است. رسانه های تبلیغاتی مانند تبلیغات تلویزیونی می توانند گران باشند. بنابراین شرکت های کوچکتر می توانند روی گزینه های مقرون به صرفه تر مانند تبلیغات چاپی یا رویدادهای امضای خودکار تمرکز کنند. شرکتی که امیدوار است با یک سلبریتی کار کند، باید ریسک و پاداش را متعادل کند، که هر دوی اینها می تواند مهم باشد.

همچنین بخوانید:   اهمیت مدیریت ارشد مارکتینگ

دلایل مختلفی وجود دارد که یک شرکت ممکن است از استراتژی بازاریابی سلبریتی ها استفاده کند. یک محصول جدید به راحتی می تواند به مصرف کنندگان معرفی شود که با چهره معروف تایید کننده آن احساس آشنایی و راحتی داشته باشند. یک استراتژی بازاریابی سلبریتی ها همچنین ممکن است به سادگی راهی برای مرتبط کردن یک محصول شناخته شده با یک فرد مشهور محبوب باشد. یک برند موفق و تثبیت شده مانند پپسی اغلب از بازاریابان مشهور استفاده می کند تا نوشابه خود را با افراد جوان، جذاب و سرگرم کننده مرتبط کنند.

چگونه طرح بازاریابی سلبریتی ها تدوین و اجرا می شود؟

کلید یک کمپین بازاریابی موفق برای سلبریتی ها، در ارتباط سلبریتی ها با محصول مناسب نهفته است. سلبریتی ها باید به عنوان یک تایید کننده معتبر دیده شوند. اگر شهرت و رزومه آنها منعکس کننده محصولی نباشد که تبلیغ می کنند، پیام بازاریابی توخالی به نظر می رسد.

اعتبار سلبریتی ها به سه دسته تقسیم می شود: تخصص، قابل اعتماد بودن و جذابیت. یک تایید کننده سلبریتی موفق باید به عنوان یک متخصص در صنعتی دیده شود که آن را تایید می کند. سرآشپزهای مشهور در فروش چاقوهای آشپزخانه باورپذیرتر از روغن موتور خواهند بود. سلبریتی را نیز باید برای جمعیتی که به بازار عرضه می شود قابل اعتماد دانست. اگر یک سلبریتی دارای گذشته ای نامشخص یا نظرات بحث برانگیز باشد، می تواند اعتبار آنها را به عنوان یک سخنگوی کاهش دهد. در نهایت، آنها باید برای جمعیت هدف جذاب در نظر گرفته شوند. این چیزی فراتر از جذابیت فیزیکی است. این به احترام به دستاوردهای سلبریتی ها و شخصیت عمومی آنها گسترش می یابد.

هنگامی که یک فرد مشهور انتخاب شد، تعدادی از جزئیات لجستیکی برای کار وجود دارد. مهم است که شرایط یک قرارداد برای محافظت از منافع ظهرنویس و تبلیغ کننده به وضوح بیان شود. طول مدت قرارداد تأیید باید تعیین شود و هر شرایط خاصی که برای هر یک از طرفین اعمال می شود باید در مورد آن توافق شود. قرارداد تأیید تنها پس از مذاکرات طولانی بین نمایندگان، وکلا و نمایندگان بازاریابی امضا می شود. سلبریتی ها به ندرت خودشان مذاکره می کنند.

همچنین بخوانید:   هویت برند چیست؟

انتخاب یک بازاریاب مشهور

بازاریابان از مخفف FRED برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف کمپین های بازاریابی بالقوه استفاده می کنند. از همین ابزارها برای ارزیابی سخنگویان سلبریتی ها استفاده می شود. هم اکنون به چگونگی کارکرد آن می پردازیم.

آشنایی: هر چه یک سلبریتی برای وسیع ترین قشر ممکن از مردم آشناتر باشد، تبلیغات آنها تاثیرگذارتر خواهد بود. سلبریتی ها نسبتا ناشناخته فقط برای بازاریابی محصولات خاص و صحبت با جمعیت های بسیار خاص استفاده می شوند.

ارتباط : بازاریابان تلاش می کنند تا بهترین تناسب را بین یک محصول و تایید کننده مشهور آن ایجاد کنند. سلبریتی انتخاب شده باید در چشم عموم به عنوان مرتبط با محصول مورد تایید آنها دیده شود. هرچه پیوند بزرگتر باشد، مشتریان بیشتری به پیام ارسال شده اعتماد خواهند کرد.

احترام: هرچه یک تأیید کننده مشهور بیشتر از آن برخوردار باشد، این احترام بیشتر به محصولی که تأیید می کند منتقل می شود. بازاریابی سلبریتی در مورد مرتبط کردن شهرت یک فرد مشهور با یک محصول است. هرچه شهرت آنها بهتر باشد، محصول بهتر ظاهر می شود.

تمایز: بازار تبلیغات شدید است و تمایز محصولات مشابه از یکدیگر می تواند دشوار باشد. تبلیغ‌کنندگان همیشه در تلاشند پیام یا تصویری بیابند که محصولشان را در مقایسه با رقبا منحصربه‌فرد جلوه دهد. داشتن یک سخنگوی سلبریتی باطنی یا غیرمنتظره می تواند راهی عالی برای متمایز شدن از دیگران باشد.

ویژگی ها و مهارت های یک بازاریاب مشهور

بازاریابی سلبریتی ها به مهارت های خاصی نیاز دارد که این افراد حرفه ای را در زمینه تبلیغات منحصر به فرد می کند. اول و مهمتر از همه، هر کسی که با سلبریتی ها کار می کند باید بتواند زرق و برق و زرق و برق هالیوود را کنار بگذارد. قرارداد تأیید یک معامله تجاری است و مهم است که تبلیغ کنندگان حتی در هنگام برخورد با سلبریتی ها خیره کننده عینی باقی بمانند.

بازاریابی سلبریتی ها همچنین نیازمند تجزیه و تحلیل هوشمندانه از چشم انداز رسانه است. تبلیغ‌کنندگان باید بتوانند جایگاه سلبریتی ها را در فرهنگ عامه مشخص کنند تا بتوانند آن‌ها را با یک محصول یا پیام به بهترین شکل جفت کنند. روند در رسانه ها، شایعات کنونی سلبریتی ها و فیلم های پرفروش آینده همه چیزهایی هستند که یک تبلیغ کننده موفق باید آنها را دنبال کند.

همچنین بخوانید:   تایید سلبریتی ها و افزایش بازاریابی تاثیرگذار B2B

در نهایت، بازاریاب هایی که با سخنگویان سلبریتی ها کار می کنند، باید با مردم استثنایی باشند و بتوانند با نفس برخی از مشهورترین افراد روی زمین کنار بیایند. سلبریتی‌ها به خاطر شخصیت‌های بزرگ‌ترشان مشهور هستند، اما اینها می‌توانند روابط تجاری را تیره‌تر کنند. راضی نگه داشتن سلبریتی ها و تبلیغ کننده برای یک همکاری موفق بسیار مهم است.

چگونه یک مدرسه بازاریابی می تواند به موفقیت شما کمک کند؟

بازاریابی سلبریتی ترکیبی منحصر به فرد از کسب و کار و مهارت خلاقانه است. یک کمپین تبلیغاتی باید توجه مشتریان را جلب کند و اهداف تبلیغ‌کنندگان را محقق کند. ایجاد تعادل بین سرگرمی و فروشندگی دشوار است. به همین دلیل است که کمپین های تبلیغاتی شکست خورده به تعداد کمپین های موفق وجود دارد.

بهترین راه برای ورود به دنیای بازاریابی سلبریتی ها و تمام مهارت های لازم برای موفقیت، دریافت مدرک بازاریابی است. در سطح کارشناسی، این امر به طور گسترده متمرکز خواهد بود و اصول بازاریابی را در تمام رسانه ها و صنایع در بر می گیرد. دانش آموزان طیف گسترده ای از آموزش را دریافت خواهند کرد که شامل تاریخچه، اخلاق و استراتژی های بازاریابی است.

در سطح تحصیلات تکمیلی، مدارک در بازاریابی متمرکزتر می شوند. دانش‌آموزان می‌توانند در زمینه‌هایی که بیشتر مورد علاقه‌شان است یا بیشتر مرتبط با اهداف شغلی‌شان است، تخصص داشته باشند. این ممکن است شامل انجام تحقیقات بازار، تکنیک های تولید پیشرفته، استراتژی های بازاریابی بین المللی یا روانشناسی مصرف کننده باشد. معمولاً برای به دست آوردن مشاغل بازاریابی سلبریتی های سطح بالاتر، تحصیلات پیشرفته ضروری است.

آموزش برای ورود به صنعت بازاریابی بسیار مهم است. حدود ۵۵ درصد از متخصصان بازاریابی حداقل دارای مدرک لیسانس در بازاریابی و ۳۸ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند. در مقابل، فقط ۳ درصد از متخصصان بازاریابی فقط دیپلم دبیرستان یا مدرک کاردانی دارند. مدرک بازاریابی به کارفرمایان ثابت می کند که مهارت ها، تجربه و انگیزه لازم برای کار در کمپین های تبلیغاتی موفق را دارید.

انتهای مطلب/