مشاوره مدیریت و بانکداری سرمایه گذاری

این مقاله به معرفی رشته مشاوره مدیریت می پردازد تا خوانندگان تصور منصفانه ای در مورد این مشاوره ها داشته باشند. قبل از شروع بحث، شایان ذکر است که مشاوران مدیریت برای فضای ذهنی رهبران صنعت و همچنین متخصصان مدیریت با بانک های سرمایه گذاری رقابت می کنند. این ارتباط مستقیمی با نحوه عملکرد دنیای تجارت از نظر اینکه کدام شرکت یا بانک سرمایه گذاری اغلب برای مشاوره توسط رهبران تجاری استخدام می شود، دارد.
در واقع، هم مشاوران مدیریت و هم بانک‌های سرمایه‌گذاری با صنعت مشورت می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که شرکت‌ها ارزشی را از عملیات‌های خود به دست می‌آورند و تفاوت بین فعالیت‌های آنها اغلب به شرایط مرجع مربوط می‌شود که در آن مشاوره‌های مدیریت حوزه و قلمرو وسیع‌تری از عملیات را در بر می‌گیرند، در حالی که بانکداران سرمایه‌گذاری اغلب بر روی امور مالی و همچنین استراتژی هایی که باید برای افزایش سرمایه و حصول اطمینان از رقابت پذیری شرکت ها در این جبهه اعمال شود، تمرکز می کنند.

آنچه مشاوران مدیریت انجام می دهند

مشاوران مدیریت برای پیشنهاد و توصیه استراتژی ها و راه ها و روش های بهبود سودآوری شرکت ها استخدام می شوند . این می تواند شامل عملیات، امور مالی، بازاریابی، استراتژی، برنامه ریزی، منابع انسانی و ماهیت و هدف شرکت باشد.
به عنوان مثال، غیرمعمول نیست که مشاوران مدیریت با محدود کردن سازمان و یا دور کردن آن از تمرکز فعلی یا تمرکز مجدد بر روی استراتژی‌های فعلی، بازنگری کامل عملیات شرکت را توصیه کنند. در واقع، اصطلاح شایستگی‌های اصلی در نتیجه تحقیقات پر زحمت و مشاوره دقیق به وجود آمد که در آن نویسندگان این اصطلاح پیشنهاد کردند که شرکت‌ها ابتدا باید شایستگی‌های اصلی خود را شناسایی کنند و سپس استراتژی‌ها و ساختار سازمانی خود را حول چنین شایستگی‌هایی متمرکز کنند.
جدای از این، عباراتی مانند تغییر موقعیت، تغییر نام تجاری، تغییر ساختار و تعادل مجدد همگی مفاهیمی هستند که توسط مشاوران مدیریت برای توصیه استراتژی های جایگزین به شرکت ها استفاده می شود. شاید معروف ترین محصول مشاوره مدیریت، ماتریس رشد BCG علاوه بر ماتریس آنسوف باشد که هر دوی آنها موقعیت شرکت را در طرح کنونی چیزها شناسایی و دسته بندی می کنند و راه ها و ابزارهایی را برای بهبود سودآوری پیشنهاد می کنند.

آیا مشاوران مدیریت همیشه آن را درست می دانند؟
البته این به این معنا نیست که مشاوران مدیریت زمانی که با صنعت مشورت می کنند، همیشه حق دارند. به عنوان مثال، پس از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸، مشاوران مدیریت و بانکداران سرمایه‌گذاری به دلیل اینکه یا نتوانستند بحران در حال وقوع را ببینند یا به دلیل اینکه بیش از حد شبیه شترمرغی بودند که سرش در شن است برای هشدار دادن به مردم، بسیار مورد توجه قرار گرفتند. شرکت ها در مورد بحران، حتی قبل از بحران، از مشاوران مدیریت خواسته می‌شد که محتاط‌تر باشند و تحت تأثیر هوس‌ها، شیدایی‌ها و شور و هیجان غیرمنطقی قرار نگیرند، همانطور که می‌توان در رویکرد اشتباه آنها نسبت به رونق دات‌کام و رکود متعاقب آن و توصیه‌هایشان به بسیاری مشاهده کرد. مشخص شد که شرکت‌ها با آینده نگری اشتباه می‌کنند.
در واقع، اگر انتقاد درستی به مشاوران مدیریت وارد شود، این است که آنها از اصطلاحات اصطلاحی زیادی استفاده می‌کنند و پیشنهادات و توصیه‌های خود را به صورت نازک و صیقلی عرضه می‌کنند که برخی از آن‌ها وقتی درخشش از بین می‌رود، مشخص می‌شود.

ارزیابی تراز مشاوره مدیریت
با این حال، نباید مشاوران مدیریت را به این راحتی اخراج کرد. به عنوان مثال، یکی از دلایلی که بسیاری از مدیران عامل (مدیران ارشد اجرایی) در وهله اول آنها را استخدام می کنند، این است که آنها دیدگاه خارجی را وارد می کنند و همچنین می توانند به مشکلاتی که شرکت ها با آن مواجه هستند به شیوه ای عینی و تازه برخورد کنند .
جدای از این، مشاوران مدیریت همچنین تخصص و تجربه خود را به میز ارائه می کنند که در آن به دلیل تعامل عمیق و همچنین اطلاعات و دانش فراوانی که در کسب و کار دارند، در موقعیتی هستند که استراتژی های جایگزین را توصیه کنند که به آنها امکان می دهد روندها را شناسایی کرده و تغییرات را پیش بینی کنند. پیشرفت. بنابراین آنچه می گوییم این است که مشاوره مدیریت باید به صورت متوازن ارزیابی شود که مثبت را در کنار منفی قرار دهد.

نتیجه گیری: دانش قدرت است
بحثی که تاکنون انجام شده است، دیدی چشمگیر از اینکه مشاوره مدیریت چیست، ارائه کرده است. برای کسانی از شما که مایل به مشاور مدیریت هستید، توصیه ما این است که نه تنها دیدگاهی در مورد نحوه عملکرد تجارت و دنیای شرکتی ایجاد کنید، بلکه دیدگاهی در مورد خود زندگی نیز داشته باشید تا بینش شما با تحقیق در مورد شرکت هایی که استخدام می کنند پشتیبانی شود. شما و همچنین سخت کوشی و کوشش لازم در جزئیات به کار خواهید آمد.
مهمتر از همه، تا آنجا که به مشاوره مدیریت مربوط می شود، دانش قدرت است و بنابراین، شما باید علاوه بر نزدیک شدن به هر بخش از تجزیه و تحلیل و همچنین خواندن مطالب با این نگرش که چگونه به شما کمک می کند، از روندهای در حال تغییر در تجارت و جامعه مطلع باشید. موفق به راهیابی به شرکت های مشاوره مدیریت شوید.

انتهای مطلب/