دنیای بازاریابی به طور چشم گیری در سال ۲۰۲۰ تغییر کرد. مطب های دندانپزشکی هم از این موضوع استثنا نیستند، در حالی که نیازهای رو به رشد را دنبال می کردند تا بیماران را مطمئن کنند که ویزیت های آنها ایمن خواهد بود، نوآوری کردند و با روش های جدید انجام کارها سازگار شدند. نوع اطلاعاتی که منتشر می‌شد تغییر کرد و مصرف‌کنندگان خواستار جزئیاتی در مورد نحوه کار دندانپزشکشان شدند.

با پیشروی سال ۲۰۲۱، یافتن تعادل صحیح در بازاریابی مطب دندانپزشکی بسیار مهم است. اگر قدرت سلامت از راه دور و ارتباط از طریق کانال های دیجیتال را نپذیرفته اید، وقت آن رسیده است که این جهش را انجام دهید. در اینجا کسب و کار دماوند هفت راه معرفی کرده است که با استفاده از آنها می توانید از استراتژی بازاریابی خود بیشترین بهره را ببرید.

۱. از ارتجاع بودن دست بردارید

بدون بررسی کامل و تحقیقات موثر برای یک مسیر بازاریابی جدید هزینه نکنید. وعده ی افزایش تعداد مراجعه کنندگان و صدای پول میتواند وسوسه انگیز باشد؛ اما اگر تحقیق خود را انجام نداده باشید، ممکن است پولی باشد که دیگر هرگز نخواهید دید. همه برنامه های بازاریابی یکسان نیستند و تعداد کمی از آنها خواسته های منحصر به فرد یک مطب دندانپزشکی یا نیازها و خواسته های پایگاه بیماران شما را برآورده می کنند.

۲. سه سبک اصلی بازاریابی را درک کنید

تنها چند سبک بازاریابی اولیه وجود دارد و هر کدام دارای هزینه ورودی متفاوت، نرخ تبدیل متفاوت و بازگشت سرمایه (ROI) متفاوتی هستند.

تبلیغات

تبلیغات بازاریابی «مبتنی بر وقفه» است. به طور سنتی بیشترین هزینه را دارد، سریعترین کار را انجام می دهد و کمترین زمان را می گیرد. با این حال، می تواند یک روش پراکنده با نرخ تبدیل پایین (به دلیل ماهیت غیرشخصی آن) و ROI حاشیه ای (به دلیل هزینه گزاف) باشد.

به همین دلیل است که تبلیغات سنتی به سرعت در حال کاهش است و با بودجه برای بازاریابی آنلاین و کمپین های رسانه های اجتماعی جایگزین می شود. آیا این بدان معناست که تبلیغات سنتی مرده است؟ نه، اما به این معنی است که شما باید زودتر به omni-channel بروید.

همچنین بخوانید:   خودکارسازی فرآیند فروش

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال «مبتنی بر مجوز» است و با استفاده از داده‌هایی که از بیماران یا بیماران بالقوه جمع‌آوری کرده‌اید یا از اشخاص ثالثی که مجوز استفاده از داده‌هایشان در بازاریابی را دریافت کرده‌اید، عمل می‌کند.

بازاریابی دیجیتال هزینه کمتری نسبت به تبلیغات سنتی دارد و نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه بالاتری دارد اگر کمپین ها به طور مناسب ردیابی شوند.

بازاریابی با معنا (MWM)

بازاریابی دهان به دهان همیشه موثرترین بوده است. ارجاعات در تمامی صنایع کار می کنند و دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این حال، اسم بازاریابی دهان به دهان به «بازاریابی با معنا» مدرن شده است، و ارجاعات شما در حال حاضر به احتمال زیاد از جوامع آفلاین و آنلاین هستند و بر اساس فعالیت شما و تلاش‌های شما برای آموزش و اطلاع‌رسانی است.

گزارش شده است که ۹۰٪ از مصرف کنندگان به توصیه های دوستان و ۷۰٪ به نظرات مصرف کنندگان اعتقاد دارند. در مقابل، ۷۵ درصد تبلیغات را درست نمی دانند. احتمال اعتماد کاربران شبکه های اجتماعی به برندی که توسط کاربر دیگری به آن ها ارجاع می شود، ۷۱ درصد است. یادگیری نحوه استفاده از MWM ممکن است کند باشد و احتمال دارد زمان بیشتری را صرف اصلاح کنید، اما بهترین نتایج و بهترین بیماران را ارائه می دهد!

۳. در مورد بودجه خود واقع بین باشید

بودجه شما فقط پول نیست. زمان شما، زمان اعضای تیم و زمان بیماران شما نیز هست. چقدر زمان می توانید به بازاریابی، ردیابی کمپین و تجزیه و تحلیل اختصاص دهید؟ برخی از هزینه های بازاریابی شما ممکن است نیاز به بررسی متخصصی داشته باشد که بتواند جزئیات را مدیریت کند. بگذارید واضح بگویم، آژانسی که تاکتیک های بازاریابی را به شما می فروشد اغلب بهترین متخصص برای ایجاد، اجرا و اندازه گیری بودجه منحصر به فرد شما نیست.

همچنین بخوانید:   پرسش‌های شوک‌آور در فروش

فقط این نیست که چقدر بودجه دارید، بلکه این مهم است که آن را کجا خرج می کنید.  شما می توانید تحقیق کنید، کمپین بسازید، آزمایش کنید، تجزیه و تحلیل کنید، بهینه سازی کنید و دوباره تست کنید تا زمانی که تلاش های بازاریابی جدید شما از قدیمی ها فراتر رود.

۴. بدانید که یک بیمار جدید چه ارزشی دارد

در سال گذشته چند بیمار جدید (NP) جذب کردید؟ چه بخشی از درآمد را می توان به تولید بیمار جدید (NPP) نسبت داد؟ این ریاضی ساده است، اما بسیاری از تمرین‌ها نمی‌توانند این مرحله ساده را برای بینش در مورد درآمد تمرینی خود تکمیل کنند.

عمیق تر حفاری کنید. ارزش کدام بیماران از میانگین بیشتر است؟ کدام بیماران بیشتر از همه در مطب شما بوده اند؟ ارزش طول عمر آنها (LTV) چقدر است. همچنین به الگوهای ارجاع خود نگاه کنید. چه کسی به عنوان سفیر فعالیت شما، کسب و کار جدیدی را برای شما ایجاد می کند؟

۵. شما را با خودتان مقایسه کنید

هر مطب دندانپزشکی متفاوت است، با جمعیت هدف، دامنه جغرافیایی و سود بالقوه خود. اگر یک مطب دندانپزشکی عمومی کوچک را در یک جامعه روستایی اداره می کنید، نمی توانید خود را با مطب چندتخصصی در شهرهای بزرگ مقایسه کنید. این امر بدیهی به نظر می رسد، و با این حال دندانپزشکان اغلب در به اشتراک گذاشتن داستان با دوستان خود بدون درک واقعی معیارهای مقایسه مقصر هستند.

بر معیارهای کلیدی مانند جذب بیمار، نگهداری، فرسایش و درآمد بیماران جدید و بیماران موجود تمرکز کنید. اولویت را برای تبدیل پایگاه بیماران موجود خود به یک قیف که از طریق آن ارجاعات می توانند جریان داشته باشند، قرار دهید. به اعداد ماه به ماه خود نگاه کنید و سعی کنید بارها و بارها آنها را بهبود ببخشید.

همچنین بخوانید:   تعیین راهکارهای بازاریابی خدمات

۶. تست، پیگیری، تنظیم

این نکته کلیدی برای بسیاری از اقدامات دندانپزشکی است. آنها از آزمایش صرف نظر می کنند، به طور موثر (یا در یک بازه زمانی معقول) ردیابی نمی کنند، آنها در تنظیم شکست می خورند، یا هر سه. این منجر به اتلاف هنگفت پول و زمان، بدون هیچ نتیجه عملی و بازگشت به همان تلاش‌های بازاریابی «آثاب‌شده» قدیمی می‌شود.

شکست در اندازه گیری بازگشت سرمایه یکی از دلایل اصلی هدر رفتن هزینه های بازاریابی است.

اگر نتایج را ردیابی و تجزیه و تحلیل نکنید، چگونه می توانید بفهمید که آیا چیزی کار می کند یا خیر؟ یادگیری نحوه شناسایی علت و معلول و اندازه گیری دقیق ROI برای موثرتر کردن تلاش های بازاریابی کلیدی است.

۷. بازاریابی را به یک تلاش تیمی تبدیل کنید

بازاریابی بخشی از کار همه خواهد بود، اما باید به درستی ارائه شود. همه اعضای تیم شما باید از برنامه بازاریابی شما و نقشی که انتظار می رود در آن ایفا کنند آگاه باشند و این از تاریخ استخدام آنها شروع می شود. با تبدیل کردن بازاریابی به یک نکته کلیدی در شرح شغل همه، از احساس کاری اضافی که از آنها خواسته می شود جلوگیری می کنید و به سادگی بخشی از فرهنگ سازمانی شما می شود.

وقتی همه درگیر بازاریابی هستند، فعالیت‌های عملی شما زندگی خودش را می‌گیرد. شما می توانید فعال باشید – نیازها و خواسته ها را پیش بینی کنید و تجربیات استثنایی را به بیماران خود ارائه دهید – و واکنش نشان دهید

با اجرای این ابتکارات بازاریابی، می توانید دسترسی خود را افزایش دهید، روابط خود را با بیماران موجود و بالقوه افزایش دهید و درآمد حاصل از عمل خود را به حداکثر برسانید. 

انتهای مطلب/