بازاریابی عکاسی یکی از دشوارترین کارهایی است که یک عکاس باید انجام دهد. اگر به‌تازگی کار خود را در این حوزه شروع کرده‌اید، این کار ممکن است شمارا مستأصل کند، چراکه به نظر می‌رسد نمی‌توانید پیام خود را به افرادی که باید برسانید. لزومی ندارد بازاریابی پرهزینه باشد یا زمان زیادی صرف آن شود، اما برای اینکه مخاطبان کسب و کار شمارا انتخاب کنند باید خلاقانه باشد.

ممکن است ماه آینده، کارهای این ماه خود را مرور کنید و ببینید بدون اینکه به هدف خود برای آغاز کسب و کار عکاسی‌تان نزدیک شده باشید زمان زیادی را هدر داده‌اید و یا می‌توانید یکی از این ایده‌ها را واقعاً به انجام برسانید و در مسیر رسیدن به هدف خود قرارگرفته باشید. راه دستیابی به مشتری، خواندن نکات بازاریابی نیست، بلکه الهام گرفتن از ایده‌ها و پیاده‌سازی آن‌هاست!

ایده بازاریابی عکاسی ۱: کارت‌های سفارشی یا کارت دعوت طراحی کنید

شما به‌عنوان عکاس، تصور می‌کنید تنها مهارتی که می‌توانید به تبلیغ آن برای مخاطبان بپردازید عکاسی ما است. اگر شما این تصور را دارید، کارهای زیادی را از دست می‌دهید. یک‌راه عالی برای جذب مشتری این است که خدمات ارزش‌افزوده‌ای به آن‌ها نشان دهید که شما و فقط شما می‌توانید ارائه دهید.

هنگامی‌که مخاطبان، پیامی از شما برای عکاسی از نامزدی‌شان می‌بینند، احتمالاً تصور می‌کنند که عمویشان هم می‌تواند همین کار را انجام دهد (به‌هرحال یک دوربین خیلی خوب دارد)؛ اما هنگامی‌که مشتریان بالقوه مشاهده می‌کنند که شما نه‌تنها عکس نامزدی می‌گیرید، بلکه آگهی عروسی آن‌ها را به‌صورت اختصاصی طراحی می‌کنید… احتمال بیشتری دارد که به طعمه شما چنگ بزنند.

عکاسی یکی از مهارت‌هایی است که عکاس‌ها دارند، اما بیشتر عکاسان حرفه ای در استفاده از فتوشاپ نیز مهارت دارند و می‌توانند کار بسیار بهتری از دیگران در تهیه یک کارت عروسی اختصاصی زیبا، کارت تبریک جشن‌ها، اطلاعیه پایان دوره تحصیلی و غیره انجام دهند. لذا این مهارت را هم تبلیغ کنید!

ایده بازاریابی عکاسی ۲: برای مراسم‌های خیرخواهانه عکاسی کنید

در سایت روزنامه محلی خود جستجو کنید و تقویم فعالیت‌های عام‌المنفعه را پیدا کنید. با هماهنگ‌کننده‌های چند رویداد خیرخواهانه تماس بگیرید و سؤال کنید که آیا می‌توانید به‌رایگان از رویداد عکاسی کنید و چند کارت ویزیت از خودتان رابین حاضران پخش‌کنید. از رویداد عکاسی کنید و شبکه‌سازی کنید، شبکه‌سازی کنید و شبکه‌سازی کنید. اگر این کار را درست انجام دهید، بعید است بدون رزرو برای عکاسی ۲ یا ۳ عکس خانوادگی از محل رویداد خارج شوید.

ایده بازاریابی عکاسی ۳: راهنمای مراسم ازدواج

عکاس‌هایی که مدتی است در حرفه خود مشغول به کار بوده‌اند چیزهای زیادی درباره سالن‌های محلی برگزاری مراسم می‌دانند که عروس‌ها مشتاق اطلاع از آن‌ها هستند. پیشنهاد می‌کنیم یک پنجره پاپ آپ در وب‌سایت خود درست کنید که ایمیل مخاطب را درخواست می‌کند. اگر مخاطب ایمیل خود را وارد کند، یک pdf رایگان با عنوان “۱۵ نکته برای ازدواج در [شهر شما] که کمتر کسی می‌داند” دریافت می‌کند. در این راهنما می‌توانید مطالبی از این قبیل را قرار دهید: سالن‌هایی که برای عکس‌های عروسی بسیار عالی، بهترین نوردهی را دارند، یا مکان‌های موردعلاقه شما برای تصویربرداری عکس‌های عروسی، یک نکته هزینه‌ای برای خرید بهترین گل‌ها و مطالبی مشابه این‌ها. عکاس‌های عروسی اغلب نکات زیادی می‌دانند که عروس‌ها مشتاق اطلاع از آن‌ها هستند. شما با آموزش آن‌ها خود را به‌عنوان متخصص معرفی می‌کنید و عروس‌ها تمایل به رزرو شما خواهند داشت.

واضح است که شما همین اصل را می‌توانید برای انواع دیگر عکس‌برداری نیز بکار ببرید: پرتره‌های خانوادگی، عکس‌برداری از کودک، عکس‌های فارغ‌التحصیلی و غیره. هنگامی‌که نشانی ایمیل را دریافت کردید، می‌توانید فوراً یک پیغام شخصی برای آن‌ها ارسال کنید و بپرسید که تمایل دارند راهنما چگونه باشد و اینکه آیا می‌خواهند شمارا استخدام کنند! به هنگام آغاز کار، هوشمندانه‌ترین کار ممکن ساختن یک فهرست ایمیل از مخاطبان است.

نکته بازاریابی عکاسان ۴: مخصوص خانم‌ها!

یک‌راه عالی برای ورود به کسب و کار عکاسی خانوادگی یا عکس‌برداری از نوزاد برای خانم‌های عکاس، ملحق شدن به یک گروه محلی مادران است. تقریباً هر شهر کوچک یا بزرگی دارای گروه‌هایی از مادران است. در این انجمن‌ها نام شهر خود را جستجو کنید، تضمین می‌کنیم یک یا دو عدد از این گروه‌ها را پیدا کنید. به گروه‌های رایگان ملحق شوید و شبکه‌سازی کنید، شبکه‌سازی کنید و شبکه‌سازی کنید! دقت کنید که کارت ویزیت خود را به همراه داشته باشید!

ایده بازاریابی برای عکاسان ۵: عکس در ازای ارسال نظر

هنگامی‌که چند مشتری اول خود را به دست بیاورید، خواهید دید که بیشتر مشتریان آتی شما از یک منبع خواهند آمد: ارجاع! از مخاطبان خود بخواهید یک نظر کوتاه درباره تجربه خود از کار شما بنویسند تا بتوانید روی وبلاگ خود منتشر کنید و سپس از آن‌ها بخواهید آن پست را با دوستان خود در فیس‌بوک به اشتراک بگذارند. یک پرینت ۱۶ در ۲۰ اینچی را به این کاربران هدیه دهید (فقط چند هزار تومان برای شما هزینه خواهد داشت). هنگامی‌که دوست آن‌ها چنین نظری را مشاهده می‌کند، اگر به دنبال استخدام یک عکاس برای کاری باشد، احتمال اینکه شمارا برای کار خود مدنظر قرار دهد بسیار زیاد خواهد بود.

ایده بازاریابی آتلیه عکاسی ۶: چیزهای کوچک را به خاطر بسپارید

اگر برنامه خود را با یک تقویم آنلاین مثل تقویم گوگل یا iCal سازمان‌دهی می‌کنید، می‌توانید سالروز تولد یا ازدواج افرادی که از آن‌ها عکاسی می‌کنید را در آن‌ها ثبت کنید. ارسال یک یادداشت چاپی (تقریباً ۷۵ سنت برای شما هزینه خواهد داشت) از طریق پست که تولد یا سالگرد ازدواج آن‌ها را تبریک می‌گوید و ارائه یک کوپن تخفیف ۱۵ درصدی برای عکس خانوادگی بعدی آن‌ها همراه با آن ایده خوبی خواهد بود. حفظ مشتریان فعلی از جستجوی مداوم برای مشتریان جدید بسیار آسان‌تر است. همین ترفند ساده می‌تواند با رزرو عکس‌برداری‌های بیشتر با مشتریان فعلی‌تان برای شما معجزه کند.

ایده بازاریابی عکاسان ۷: به روش قدیمی‌ها کارکنید

بسیاری از عکاسان حرفه ای برای رشد کسب وکار خود در نمایشگاه‌های مراسم ازدواج یا سایر رویدادهای مشابه شرکت می‌کنند (و این راهی عالی برای رزرو شدن جهت عکس‌برداری است. اکثر عکاس‌ها در یک نمایشگاه معمولی برای ۲ یا ۳ عکس‌برداری رزرو می‌شوند). شما پس از رویداد فهرستی از نام‌ها، شماره‌های تلفن و اطلاعات تماس در اختیار خواهید داشت. بیشتر عروس‌ها برای عکاسی از مراسم ازدواج شان چندین تماس دریافت می‌کنند، حال شما چطور می‌توانید خود را متمایز کنید؟ بلافاصله پس از رویداد، یک پورتفولیوی (گزیده‌ای از آثارتان) از پیش چاپ‌شده برای مخاطبان خود ارسال کنید. امروزه دیگر کسی از پورتفولیوهای فیزیکی استفاده نمی‌کند، بااین‌وجود هنوز هم جذابیتی در نسخه‌های چاپ‌شده وجود دارد که در نسخه‌های الکترونیکی موجود نیست.

۶ یا ۷ عدد از بهترین عکس‌های خود را در اندازه کوچک چاپ کنید و یک کارت با یک کوپن تخفیف برای استفاده از خدماتتان ضمیمه آن کنید. به‌محض پایان رویداد، یک برچسب عنوان روی پاکت‌ها بچسبانید و همه را برای مشتریان بالقوه ارسال کنید. بعدازاینکه مخاطب شما پورتفولیوی فیزیکی را دریافت کرد، با آن‌ها تماس بگیرید و خرید را قطعی کنید.

ایده بازاریابی ۸: یک دفتر کار را تزئین کنید

آیا دوستی دارید که صاحب یک کسب و کار محلی باشد؟ اگر بنشینید و کمی فکر کنید، می‌بینید که احتمالاً چند نفر که صاحب کسب و کارهای کوچکی در شهر هستند را می‌شناسید. به آن‌ها پیشنهاد چاپ عکس‌هایی زیبا از مناظر محلی برای دفتر کارشان را بدهید، البته درصورتی‌که اجازه بدهند یک تبلیغ به‌اندازه یک کارت ویزیت کوچک حاوی اطلاعات تماس تان در گوشه پایینی تصویر قرار دهید. درواقع حتی می‌توانید یک قیمت هم روی عکس قرار بدهید و به این وسیله به مشتریان همیشگی آن کسب و کار اجازه دهید از روی همان دیوار آن را خریداری کنند.

ایده بازاریابی عکاسی ۹: روی عکس‌ها مهر خودتان را بزنید

برای خرید یک مهر اختصاصی قدری هزینه کنید. سپس پشت هر پرینتی که به فروش می‌رسانید مهری بزنید که مضمونی شبیه به این داشته باشد: “این عکس را دوست دارید؟ من کپی همه عکس‌های این مجموعه را روی هارد درایو خود دارم. اگر هر زمان تمایل به سفارش تعداد بیشتری داشتید، با من از طریق ایمیل email@yoursite.com تماس بگیرید.” چیزی به‌سادگی همین کار می‌تواند برای شما در سال‌های آینده فروش و درآمد به ارمغان بیاورد. این زمانی خواهد بود که مشتری به پرینت نگاه می‌کند و به این نتیجه می‌رسد که مایل است از یادگاری‌های مصوری که شما ثبت کرده‌اید تعداد بیشتری داشته باشد.

ایده بازاریابی عکاسی ۱۰: یک کار ترویجی با عنوان “پلک زدن ممنوع!” راه بیندازید

روش اداره کسب و کار هر فرد با دیگری متفاوت است، اما اگر شما یک شخصیت شوخ دارید و مایلید کاری انجام دهید که لبخند را بر لب‌های مخاطبانتان بیاورد، نظرتان در مورد یک کار ترویجی با عنوان “پلک زدن ممنوع!” چیست؟ روی سایت خود تبلیغ کنید که اگر هرکدام از مخاطبان در تمامی عکس‌های خود در یک مجموعه بتواند چشمان خود را باز نگه دارد، یک پرینت رایگان به او هدیه می‌دهید. تقریباً هیچ‌کس برنده نخواهد شد، اما این یک کار سرگرم‌کننده و متفاوت است. این گوشه‌ای از شخصیت شمارا به مشتریانتان نشان می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند فرآیند عکاسی برایشان جالب و سرگرم‌کننده شود.

ارسال عکس‌هایی که چشم‌های بسته را نشان می‌دهد روی فیس‌بوک شرکت شما کار جالبی خواهد بود و باعث می‌شود دیگران نیز از این کار ترویجی “سرگرم‌کننده” اطلاع پیدا کنند.

ایده بازاریابی ۱۱: به‌رایگان عرضه کنید

برای یک موسسه خیریه یک ساعت خدمات عکاسی به‌رایگان انجام دهید. این خیریه یک مزایده راه انداخته و مردم می‌توانند روی مجموعه عکس‌ها پیشنهاد قیمت بدهند. با انجام رایگان این کار، بسیاری از شرکت‌کنندگان برای عکاسی به شما مراجعه خواهند کرد. این هم برای خیریه و هم برای کسب و کار سودمند است. به دنبال فرصت‌هایی باشید که بتوانید کار خود را به‌رایگان عرضه کنید و خواهید دید که سیل کار به سمت شما جاری خواهد شد (تشبیه زیبایی داشت! یک امتیاز!)

ایده بازاریابی برای عکاسان ۱۲: این‌یکی به عهده شماست!

ما واقعاً دوست داریم از نظرات شما در زیر این مطلب آگاه شویم. مطمئنیم که ایده‌های بازاریابی عکاسی شگفت‌آوری دارید..

انتهای مطلب/ هورموند

همچنین بخوانید:   راهنمای بازاریابی B2B برای رشد کسب و کار