روابط عمومی شامل همکاری با رسانه هاست تا شما، کسب و کار شما و فعالیت های بیرونی شما از جمله فعالیت های خیرخواهانه و حمایت مالی را پوشش دهند. روزنامه ها، مجله ها، شبکه های رادیویی، شبکه های تلویزیونی و شبکه های مرتبط محلی، رسانه های آنلاین که تنها زمینه کاری شما را پوشش می دهند، اهدافی ماندگار برای فعالیت های روابط عمومی در ساخت برند شخصی شما هستند.

نیروی محرکه اصلی روابط عمومی چیز ساده ای است: می خواهید سردبیران و مدیران برنامه را متقاعد کنید که چیزی بی نظیر برای گفتن دارید؛ چیزی که خوانندگان، شنوندگان و بینندگان آن ها را علاقه مند خواهند کرد. همه ماجرا همین است! روابط عمومی باید روی مخاطب نهایی متمرکز شود، نه شما. اگر نتوانید ذهن سردبیران را تسخیر کنید و به آنان بقبولانید که می توانید ذهن مخاطبان آن ها را تصرف نمایید، موفق نخواهید شد.

در بیشتر مواقع، روابط عمومی بدین معنی است که مطلبی مطبوعاتی و حرفه ای برای تصمیم گیرندگان رسانه موردنظر بفرستید و پیگیری کنید تا روابطی برد برد ایجاد کنید. آن ها متخصصانی پرمشغله و با برنامه هستند که هر هفته، صدها مطلب مطبوعاتی یا بسته رسانه ای به دستشان می رسد؛ باید توجهشان را جلب و آنان را مجبور کنید حواسشان به شما باشد. سردبیران و گزارشگران شبکه های تلویزیونی و چاپی را که هدف هستند، بشناسید. درباره مخاطبانشان اطلاعات کسب کنید و به دنبال شیوه ای خلاقانه باشید تا جایگاه خود را در بین مخاطبان محکم نمایید و بتوانید با آنان صحبت کنید.

روابط عمومی، شیوه ای خارق العاده برای ایجاد اعتبار است. خوانندگان و شنوندگان فرض می کنند اگر در یک رسانه خنثی، مانند رسانه های چاپی نشان داده می شوید، پس باید آدم خوبی باشید. جنبه منفی آن این است که نمی توانید تضمین کنید که ماه به ماه پوشش داده شوید. بنابراین روابط عمومی برای بیشتر مردم یک کانال مکمل است، نه یک کانال اصلی.

همچنین بخوانید:   نقش برندسازی در بازاریابی کسب‌وکار

استثنا زمانی است که بتوانید به طور منظم و باکیفیت بالا، محتوایی تولید کنید که جذاب و مفید باشد. البته تمرکز بر گرفتن یک ستون هفتگی در روزنامه محلی تان یا نمایش صبح روز تعطیل آخر هفته، همراه با تماس از طرف مخاطبان در رادیو و تلویزیون است. این ها موقعیت های فوق العاده ای هستند که می توانند قلب فرآیند ساخت برند شخصی شما باشند. بسیاری از افراد متخصص، زمان، استعداد یا نبوغ رسانه ای لازم را ندارند تا این کار ها را انجام دهند. اما اگر بتوانید با اتکا به خودتان به یک شخصیت رسانه ای تبدیل شوید، منافع سرشاری به دست خواهید آورد. در ادامه به بیان چند نکته مفید برای استفاده موثر از روابط عمومی در ساخت برند شخصی می پردازیم:

  • به وقت سردبیران احترام بگذارید. مطالب خود را برایشان بفرستید و با تماس های مکرر آنان را کلافه نکنید. تمرکز و حرفه ای بودن در صنعتی که همه به دنبال منافع خود هستند، مسیری طولانی می طلبد.
  • کارت ویزیت و یک نسخه از مقاله ای که به دلخواه خود انتخاب کرده اید، برای سردبیران بفرستید و به این واسطه، خودتان را «منبعی حرفه ای» در زمینه کاری خود معرفی نمایید و اعلام کنید که در هر زمانی آماده مصاحبه هستید.
  • استاندارد مطبوعاتی را بیاموزید و به آن پایبند باشید.
  • مطلب مطبوعاتی خود را هر زمان که خبری تازه در آن زمینه داشتید، بفرستید؛ حتی اگر تنها خبر یک استخدام تازه باشد. این که چندین بار خودتان را به نمایش بگذارید، باعث می شود سردبیران شما را به یاد داشته باشند.
  • خبرساز باشید، همایش برگزار کنید، کتابی منتشر نمایید و خودتان را طوری نشان دهید که ارزش خبر گرفتن از شما وجود داشته باشد.
  • شخصی مناسب را بیابید تا به جای شما بنویسد.
  • روابط عمومی تا حد زیادی رایگان بوده و شیوه ای معتبر است تا در دیدرس مخاطبان خود قرار بگیرید.
  • روابط عمومی می تواند «ویروسی» باشد و بسیار گسترش پیدا کند به ویژه در عصر اینترنت.
  • از معایب روابط عمومی می توان به رقابت زیاد در حضور در رسانه اشاره کرد و این که هیچ اطمینانی نیست مردم شما را به شیوه ای که می خواهید، بشناسند و درک کنند.
همچنین بخوانید:   جایگاه سازی برند چیست؟

انتهای مطلب/