در دنیای کسب و کار و ارتباطات، عناوین مختلفی نظیر مدیر اجرایی ارشد، مدیر برنامه‌ها، سردسته‌ی گروه تماشاچیان و تشویق‌کنندگان، سرپرست فروشندگان، مدیر ارشد بخش سرمایه‌گذاری، مدیر ارشد واحد ارتباطات، رییس صرافی و بسیاری عناوین دیگر به واسطه‌ی نقش مدیر‌عامل استارت‌آپ فعال می‌شوند. شاید یکی از سخت‌ترین مشاغل در دنیای کسب و کار به دست‌آوردن طیف گسترده‌ای از مهارت‌های مورد نیاز برای کسب موفقیت است. این یکی از دلایلی است که تنها ۱۰ درصد از استارت‌آپ (نوبنیاد‌ها) موفق می‌شوند، چرا که موفقیت برای یک استارت‌آپ نیازمند یک فرد واقعا خاص است که ترکیب مناسبی از مهارت‌ها داشته باشد و به عنوان یک مدیری که تمام نقاط ضعف و قوت کار را می‌شناسد عمل کند. در ادامه ۵ مهارت‌ اصلی مورد نیاز مدیرعامل یک شرکت نوبنیاد را بررسی می‌کنیم.

۱. خلق یک چشم‌انداز
برای ایجاد یک چشم‌انداز روشن و واضح، شما به یک حس قوی نسبت به حرفه و پیشه و رقبای‌تان نیاز دارید. در واقع این نخستین گام برای ایجاد یک طرح کسب و کار موفق است. مثلا برای شروع یک کسب و کار در حوزه‌ی گردشگری، گفتن عبارت “ما درحال‌ساخت یک وب‌سایت مسافرتی بزرگ هستیم” کافی نیست، زیرا هزاران وب‌سایت از این دست در دنیای کسب و کار فعالیت می‌کنند. بنابراین شما باید یک چشم‌انداز از شیوه‌های منحصربه‌فرد و رقابتی از راه‌حل‌های رایج در بازار کسب و کار برای خودتان شکل دهید.

۲. نظارت بر روند کلیدی و محوری بازار کسب و کار
وظیفه‌ی یک مدیرعامل با خلق و مشخص‌کردن یک چشم‌انداز به پایان نمی‌رسد. او باید دائما در راس روند کلیدی رقابت و بازار حرفه‌اش باشد و آن را هدایت کند و به حرکت وادارد. مثلا شرکت آی‌اکسپلور که به عنوان یک نمونه‌ی موفق از نوبنیاد‌ها و توسط نگارنده در حیطه‌ی شرکت‌های خدمات مسافرتی خلق شده است، پس از تاثیرات اقتصادی حادثه‌ی یازده سپتامبر روند تکاملی دیگری را نسبت به سایر شرکت‌های مسافرتی پیمود، و تلاش کرد تا در شرایط سخت اقتصادی که میزان مسافرت‌ها کاهش یافته بود به یک حاشیه‌ی سود دیگری دست یابد و یک منبع درآمد آنلاین برای خود فراهم کند تا مادامی که مردم در سفر نیستند نیز از راه این تبلیغات آنلاین سود به‌دست آورد. کار مهم مدیرعامل یک شرکت این است که به طور مداوم در طول زمان به اقتصاد، صنعت، بازار و جنبش‌های رقابتی آن چشم بدوزد.

همچنین بخوانید:   ۱۰ نکته برای مدیریت فروش موفق

۳. متمرکز کردن همه‌ی افراد روی اهداف مشابه
یکی دیگر از وظایف مدیرعامل شرکت اطمینان یافتن از این موضوع است که یک چشم‌انداز شفاف از اهداف شرکت برای همه‌ی کارکنان وجود دارد و آنان همگی در همان جهت مشخص اهداف شرکت فعالیت کنند. بنابراین، مدیرعامل شرکت نه تنها عامل ارتباطی چشم‌انداز شرکت با تک‌تک اعضا است، بلکه عامل وفاق و اجماع نظر در دیدگاه‌ها و اهداف سازمان نیز هست. به عبارت بهتر شما هرگز در کارتان موفق نمی‌شوید مگر اینکه تیم کارکنان شما احساس کنند به دیدگاه‌های آنان نیز در راستای اهداف شرکت توجه شده است و هیات مدیره پس از گوش سپردن به ایده‌های خوب آنان روی یک هدف مشخص متمرکز شده است.

۴. ایجاد انگیزه
پس از تنظیم یک چشم‌انداز و متمرکز کردن همه‌ی افراد، زمان آن فرا می‌رسد که از بالا تا پایین سازمان را بتشویق و به ادامه‌ی مسیر امیدوار کنید. حواس‌تان باشد افراد سمی در سازمان را از اتاق کار خودتان و همکاران‌تان هرچه سریعتر دور کنید. زیرا در این شرایط شما نیاز به نیروهای مثبت و پیش‌رونده دارید و باید با علم و آگاهی به همه‌ی اعضا هیجان و انگیزه‌ی لازم را بدهید. بنابراین داشتن مهارت‌های انگیزشی یکی از مهارت‌های بسیار مهم و حیاتی برای مدیرعامل یک شرکت نوپا است.

۵. مدیریت بودجه و اهداف کلیدی
برای یک مدیرعامل نوبنیاد حفظ شرکت در برنامه‌ی از قبل طرح‌ریزی شده، بودجه‌ی مشخص و وضعیت نقدینگی مشخص بسیار اهمیت دارد. مدیرعامل نیاز دارد تا همه‌ی نقاط اهداف دست‌یافتنی را مشخص کند و یک مدیر کلیدی در آن‌جا بگمارد تا به اهداف دست یابد. این بدین‌معناست که یک مجموعه‌ای از افراد پویا گردهم‌آورد که همواره موفقیت را به شرکت عرضه می‌کنند. مثلا در شرکت “آی‌اکسپلور” هر فردی در یک پست کار می‌کند، بخش فنی بازدید وب‌سایت، بخش دریافت اطلاعات تماس بازدیدکنندگان، و درنهایت بخشی که هر کدام از این تماس‌ها را به یک فروش موفق تبدیل کند. بنابراین تمام انرژی‌ای که صرف این سه نقطه می‌شود با یک مدیر کلیدی به سرانجام می‌رسد اما، مهمتر از آن، این است که توانایی تشخیص ضعف‌ها و کمبودها در همه‌ی نقاط سازمان‌تان را داشته باشید. و بتوانید مشکلات نقدینگی‌تان را با درآمدهایتان حل کنید. در مجموع شما باید بتوانید، بودجه‌بندی درست و اصولی داشته باشد، نیازمندی‌ها و کمبودها را شناسایی کنید و بر طبق برنامه‌ریزی از قبل انجام شده پیش بروید.

همچنین بخوانید:   نجات كسب‌وكارها با تحولات عملكردي موفق

انتهای پیام/ لینک مطلب