کسب و کار در مسیر صحیح ...

شعارهای تبلیغاتی نامناسب و بی‌مفهوم علاوه بر اینکه باعث خدشه‌دار کردن اعتبار یک شرکت و کسب‌وکار شما می‌شود حتی تأثیر معکوسی روی جذب مشتری هم خواهد داشت. مطمئناً وقتی پیامی را بارها شنیده باشید، تکراری شده و دیگر نمی‌تواند توجه شمارا به خود جلب کند. در ادامه به بیان برخی از این شعارهای تبلیغاتی نامفهوم می‌پردازیم که امروزه کارکرد خود را ازدست‌داده‌اند:

بالاترین کیفیت را ارائه می‌دهیم

همه‌ی کسب‌وکارها مدعی هستند که بالاترین کیفیت را ارائه می‌دهند و مشتریآن‌هم می‌دانند که در ۹۹٪ موارد، این عبارت صرفاً یک ادعای محض است. ضمن این‌که منظور از «بالاترین کیفیت» مفهوم مشخصی نیست و معلوم نیست این کیفیت برتر در مقایسه با چه محصولی و بر اساس چه استانداردی تعیین‌شده است.

 

بهترین خدمات را از ما بخواهید

تقریباً می‌توان گفت که تمام شرکت‌ها ادعای ارائه‌ی بهترین خدمات رادارند و تمام مشتریآن‌هم می‌دانند که این ادعا در مورد تمام آن‌ها صدق نمی‌کند. ضمن این‌که تجربه ثابت کرده است شرکت‌هایی که روی این قضیه ادعای بیشتری دارند، خدمات قابل قبولی هم ارائه نمی‌دهند. به خاطر داشته باشید این قاعده‌ی معکوس همواره برقرار است: «همیشه روی موردی تأکید بیشتری دارید که کمتر به فکر انجام دادن آن هستید.»

 

پیشرو در این عرصه هستیم

واژه‌های این عبارت قبل از این‌که به گوش برسد، اثر خود را ازدست‌داده‌اند. چراکه بیشتر ما از شنیدن این پیام خسته شده‌ایم. علاوه بر این، این سؤال همیشه پیش می‌آید که «صنعت پیشرو» چه معنایی دارد؟ یعنی شما بهتر از هر شرکت دیگری این کار را انجام می‌دهید؟ آیا رقبا از وجود پدیده‌ای چون شما شگفت‌زده شده‌اند؟ بدیهی است که این عبارت هم جز ادعای پوچ، مفهوم دیگری ندارد.

 

مشتری مداری هدف اصلی ماست

اگر هدف اصلی شما مشتری مداری است پس تمرکز چندانی روی کیفیت محصول، سرمایه‌گذاری یا کارکنان خود ندارید. چرا یک مشتری باید به چنین شرکتی اعتماد کند؟

 

مجهز به آخرین فناوری هستیم

درواقع معنای ضمنی که از این پیام می‌توان برداشت کرد این است که «ما معمولی هستیم.» چراکه اگر پیشرفت فناوری به سطح معینی محدود باشد، همه به آن دسترسی دارند. آخرین باری که شرکتی توانست محصولی فراتر از فناوری موجود در بازار ارائه کند را به خاطر دارید؟ بله. محصول آیفون اپل بود که آن‌هم مربوط به ۱۰ سال پیش بود.

 

محصول ما نسل جدیدی از است

همان اعتراض مورد قبل در اینجا هم وارد است. طبیعتاً وقتی فناوری حرکتی روبه‌جلو دارد، شرکت‌های دیگر هم در یک نقطه ثابت نمی‌مانند. اصطلاح «نسل» به یک جریان اشاره دارد. ازاین‌رو، روی کار آمدن «نسل جدید» را می‌توان به دیگر شرکت‌ها نیز تعمیم داد.

 

در این زمینه به‌عنوان یک رهبر فکری شناخته‌شده هستیم

این شعار در ذهن خواننده این مفهوم را تداعی می‌کند که ایده‌های دیگر افراد متعلق به این کمپانی است. حتی در مثبت‌ترین حالت، این‌طور برداشت می‌شود که ایده‌های خوب نخست متعلق به این شرکت است و بقیه در حال استفاده از آن هستند. در کل «رهبر فکری» معنای معقولی ندارد و مفهوم قابل قبولی را منتقل نمی‌کند.

 

اعضای گروه کاری ما گروهی مجرب هستند

یکی از راه‌های تشخیص پوچ بودن یک پیام تبلیغاتی آن است که از عبارت متضاد آن استفاده کنیم. برای مثال در مورد این پیام می‌توان گفت: «اعضای گروه ما گروهی بی‌تجربه هستند.» این نوع پیام‌ها در حالتی کاربرد دارند که پاسخی متقابل به پیام تبلیغاتی گروه رقیب باشند در غیر این صورت ادعایی خسته‌کننده و بی‌معنا هستند.

انتهای مطلب/ زومیت