کسب و کار در مسیر صحیح ...

اغلب می‌بینیم که بسیاری از مردم بازاریابی و تبلیغات را باهم اشتباه می‌گیرند. اگرچه هر دو مؤلفه اهمیت دارند، بااین‌حال بسیار باهم متفاوت هستند. انجام تحقیقات بازاریابی و اطلاع از تفاوت بین بازاریابی و تبلیغات می‌تواند شرکت شما را در مسیر رسیدن به یک رشد قابل‌توجه قرار دهد.

اجازه دهید با مروری بر تعریف رسمی هر یک از این دو کلمه شروع کنیم و پس‌ازآن به توضیح تفاوت بازاریابی و تبلیغات خواهیم پرداخت:

تبلیغات: اعلام پولی، عمومی و غیر فردی یک پیام مجاب‌کننده توسط یک بانی مشخص می‌باشد؛ همچنین عرضه یا ترویج غیر فردی محصولات شرکت توسط آن شرکت برای مشتریان فعلی و بالقوه آن.

بازاریابی: برنامه ریزی، پیاده سازی و کنترل نظام مند ترکیبی از فعالیت‌های مرتبط با کسب و کار، با هدف نزدیک کردن خریدار و فروشنده برای مبادله یا انتقال محصولات به‌نحوی‌که برای هر دو طرف سودمند باشد.

با مطالعه هر دو تعریف، به‌آسانی می‌توان درک کرد که چرا مردم در استفاده از این کلمات گیج می‌شوند و هر دو را یک مفهوم در نظر می‌گیرند. با هورموند همراه شوید تا به جزئیات این تفاوت‌ها بپردازیم.

تبلیغات، یکی از مؤلفه‌های فرآیند بازاریابی است. این بخشی است که به اطلاع رسانی درباره کسب و کار، محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید می‌پردازد. تبلیغات، فرآیند توسعه راهبردهایی مانند قرارگیری تبلیغ، تکرار آن و مواردی از این قبیل را در بر می‌گیرد. تبلیغات، قرار دادن یک تبلیغ در واسطه‌هایی از قبیل روزنامه‌ها، پست، تابلوهای تبلیغاتی، رادیو و البته اینترنت را شامل می‌شود.

هزینه تبلیغات معمولاً بیشترین بودجه برنامه های بازاریابی را به خود اختصاص می‌دهد. پس‌ازآن روابط عمومی با اختلاف کمی در رتبه دوم و تحقیقات بازار با فاصله نه‌چندان زیادی در رتبه سوم قرار دارند.

بهترین راه برای نشان دادن تمایز بین تبلیغات و بازاریابی این است که بازاریابی را مانند یک کیک در نظر بگیریم. برای تهیه این کیک، مواد مختلفی از قبیل تبلیغات، تحقیقات بازار، برنامه ریزی رسانه ای، روابط عمومی، قیمت‌گذاری محصول، توزیع، پشتیبانی مشتری، راهبرد فروش و مشارکت اجتماعی استفاده می‌شود.

تبلیغات در این راهبرد، تنها یکی از عناصر تشکیل‌دهنده کیک است. تمامی این مواد نه‌تنها باید برای رسیدن به یک هدف بزرگ‌تر به‌صورت مستقل کار کنند، بلکه باید با یکدیگر همکاری و تعامل نیز داشته باشند. بازاریابی فرآیندی زمان‌بر است و برای اینکه یک برنامه بازاریابی مؤثر واقع شود، ممکن است به مدت‌ها تحقیق نیاز باشد. بازاریابی را به‌عنوان تمام فعالیت‌هایی که یک سازمان برای تسهیل مبادله بین شرکت و مصرف‌کننده انجام می‌دهد می‌توان در نظر گرفت.

انتهای مطلب/ هورموند