اپلیکشن تلگرام یک شبکه اجتماعی پیام‌رسان است که به کاربران خود کارکردهایی بسیار بیشتر از سایر شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان می‌دهد. اپلیکیشنی که از ابتدای ورود خود تا به امروز در مسیر صحیح حرکت کرده است. برای طراحان و مجریان کمپین‌های بازاریابی آمدن یک ابزار جدید رسانه اجتماعی برای هدف قرار دادن بازار اتفاق جدیدی نیست. به نظر می‌رسد تلگرام پدیده جدید شبکه‌های اجتماعی است که می‌تواند بسیاری از مشکلات بازاریابی دیجیتال را حل کند آن‌هم با هزینه دانلودی کمتر از یک فنجان قهوه.

بازاریابی در تلگرام (Telegram Marketing) جدیدترین راه دستیابی به مخاطبین علاقه‌مند به یک موضوع است که آن‌ها را به بلاگ ها، افراد و برندهایی که دوست دارند پیوند می‌دهد. تلگرام ابزاری هوشمندانه و بسیار پیچیده برای بازاریابی است.

گروه مارکتینگ هورموند به ۱۰ دلیل استفاده از تلگرام را به‌عنوان ابزاری برای بازاریابی توصیه می‌کند:

  1. کاربران تلگرام هرروز در حال افزایش هستند

تعداد کاربران تلگرام روزبه‌روز در حال افزایش است و بر اساس آمار در حال حاضر روزانه ۱۵ میلیارد پیام در تلگرام ارسال می‌گردد. این آمار در کنار سایر آمارهای این شرکت به‌خوبی نشان می‌دهد که تلگرام روند توسعه صعودی دارد. نزدیک‌ترین رقیب تلگرام واتز اپ است. اخیراً واتز اپ به مدت ۴ ساعت در دسترس نبود که در این مدت ۵ میلیون نفر به کاربران تلگرام افزوده شد.

تعداد کاربران تلگرام روزانه ۲۲۰.۰۰۰ نفر اضافه می‌گردد که این نرخ فوق‌العاده است. تحلیل این اعداد ارقام به یک متخصص بازاریابی نشان می‌دهد که باید ابزار تلگرام را کاملاً جدی بگیرد.

  1. تلگرام کانال را خلق کرد

قطعاً تلگرام به‌واسطه ویژگی‌هایی که دارد برای مردم جذاب می‌شود. تلگرام به‌عنوان یک پیام‌رسان اجتماعی پا را از چت دونفره و گروهی فراتر گذاشته و ابزاری جدیدی را ارائه نموده است. کانال‌ها را تلگرام به بازار معرفی کرد که به‌واسطه آن می‌توان پیامی را از طریقی URL ثابتی به تعداد زیادی از افراد رساند.

همچنین بخوانید:   9 مزیت بازاریابی محتوا مداوم و باکیفیت بالا

افرادی که به کانال می‌پیوندند، عضو گروهی هستند که هیچ محدودیتی از بابت تعداد و اندازه ندارد. دارنده کانال می‌تواند در هر زمان مطالبی را که می‌خواهد به اشتراک گذارد و هرلحظه ببیند چند نفر آن را دیده‌اند. حتی وقتی پیام از طریق یکی از اعضا به فرد یا گروهی بیرون کانال هم ارسال می‌گردد، بازهم تعداد بازدیدها برای دارنده کانال که اولین بار مطلب را انتشار داده مشخص می‌شود. این‌یک ابزار بسیار خارق‌العاده برای بازاریابان در شبکه‌های اجتماعی است.

  1. Encryption بسیار قابل‌اعتماد

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد تلگرام در مقایسه با سایر رقبایش، امنیت بسیار بالایی است که برای کاربر ایجاد می‌کند. یک رمزگذاری بسیار حرفه‌ای در ” Secret Chat ” تلگرام وجود دارد. این پیام‌ها حتی قابلیت ” Self-destruct”دارد که می‌توان انتخاب کرد پیام‌های ردوبدل شده پس از زمانی مشخص (مثلاً یک دقیقه تا ۱ هفته) کاملاً از بین بروند. این پیام‌ها در هیچ سرور و یا ابری ذخیره نمی‌شوند و تنها در تلفن همراه دونفری که چت می‌کنند قابل‌مشاهده هستند. این برای یک پیام‌رسان ویژگی بی‌نظیر محسوب می‌شود.

بازاریابان علاقه دارند پیشنهادهایی با محدودیت زمانی به مشتری بدهند و این قابلیت رمزگذاری و محدودیتی زمانی این امکان را در اختیارشان قرار می‌دهد.

  1. تلگرام ابزاری حرفه‌ای برای بازاریابی دهان‌به‌دهان است

تلگرام به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که بدون هیچ هزینه‌ای بازاریابی دهان‌به‌دهان را پیاده کنند. این ابزار بسیار به مردم کمک می‌کند پیامی را در سطح گسترده انتشار دهند. مردم مدام این ابزار را به هم پیشنهاد می‌دهند و در آن اطلاعات به‌سرعت منتشر می‌گردد.

  1. این ابزار به هیچ فضایی برای ذخیره‌سازی نیاز ندارد
همچنین بخوانید:   یادگیری ماشینی در تحلیل بازاریابی

بخشی از ظاهر لوگوی تلگرام به خاطر فضای ذخیره‌سازی است که این ابزار در یک موبایل نیاز دارد. ذخیره‌سازی تلگرام کاملاً Cloud-based است و تقریباً هیچ دیتایی در موبایل کاربر ذخیره نمی‌شود. پس احتمالاً اگر شما پیشنهادی برای مخاطبینتان منتشر کنید، کاربر آن را مدت‌زمان بیشتری نگه می‌دارد.

  1. هیچ برند مطرحی در دنیا صاحب تلگرام نیست

یکی از دلایلی که باعث می‌شوند مردم تلگرام را امن‌تر تلقی کنند این است که این اپلیکیشن متعلق به هیچ شرکت بزرگی نیست. تلگرام از ابتدا مدعی بوده است که مستقل است. سرمایه‌گذار آن یک روسیه‌ای بوده است که تا به امروز آن را تأمین سرمایه نموده است. تلگرام مدعی است که هدف کسب سود ندارد.

  1. تلگرام امکان انتقال وجه دارد

قرار است به‌زودی این قابلیت در تلگرام افزوده شود و ابتدا در کشورهای برزیل و روسیه قابل‌دسترس خواهد بود. تلگرام تا حدی از رمزگذاری آن مطمئن است که پیشنهاد داده است، هر کس بتواند آن را هک کند ۲۰۰.۰۰۰ دلار به وی خواهد پردخت.

  1. تلگرام کاملاً رایگان است

تلگرام ابزاری کاملاً بدون هزینه است. لذا هیچ دلیلی ندارد که یک متخصص بازاریابی آن را در دسته ابزارهای مارکتینگ خود قرار ندهد.

  1. تلگرام در ایران فیلتر نیست

تلگرام تنها شبکه اجتماعی حمایت‌شده از جانب دولت فعلی هست، با توجه به گستردگی این شبکه که نفوذ در بازار را نیز مدیون مخاطبین ایرانی هست موجب می‌شود این شبکه، ریسک کمتری نسبت به سایر شبکه‌ها داشته و زمان بیشتری در خدمت کاربران ایرانی خود باشد.

  1. این پایان راه نیست

بله این پایان راه نیست، تیم مارکتینگ و توسعه تلگرام همیشه فعال بوده و در بازه‌های زمانی مشخص، از امکانات و ابزارهای جدیدی رونمایی خواهد نمود، ابزارهای که علاوه بر سهولت در کارکرد و راه‌حل‌های کاربردی به‌مرور منجر به حذف سایر اپ ها و شبکه‌های اجتماعی خواهند گردید.

همچنین بخوانید:   ارائه ایده برای محصولات و خدمات جدید

انتهای مطلب/ لینک محتوا