09109200500 info@damaavand.com

مشاوران کسب و کار بدون داشتن دانش گسترده و سال‌ها تجربه در کار خود شماره‌ی یک نمی‌شوند. بااین‌حال، برخی از آنها بیشتر از دیگران موفق هستند. این به دلیل سابقه کار آنها نیست، بلکه به دلیل ویژگی‌های آنها است. ویژگی‌های خاصی وجود دارد که مشاور موفق کسب‌وکار را از یک مشاور معمولی متمایز می‌کند. اگر به‌طور طبیعی آنها را در اختیار نداشته باشید، می‌توانید با آموزش و تلاش آگاهانه آنها را به دست آورید. امروز همراه کسب‌وکار دماوند به بررسی بخشی از ویژگی‌های یک مشاور خوب می‌پردازیم.

صداقت

صداقت در مشاوره فراتر از اصل واضح دروغ نگویید است. این بیشتر در مورد عدم پنهان‌کاری با مشتری است. ما دیده‌ایم که مشاوران بازرگانی در مورد آنچه می‌بینند با مشتریان خود صحبت نمی‌کنند زیرا این امر به نفع شخصی آنها نیست. وقتی با مشتری کار می‌کنید، آنها و شرکتشان حرف اول را می‌زنند.

درحالی‌که به‌راستی مشتریان واقعی جذب افراد دارای اعتبار چشمگیر می‌شوند، این بدان معنا نیست که شما باید در مورد دستاوردهای خود دروغ بگویید یا آنها را زیبا کنید تا دیگران را به سمت خود بکشید. اغراق در تجارب و مهارت‌های شغلی شما ممکن است آن‌ها را برای شما مشتری کند، اما این وضعیت شمارا در موقعیتی قرار می‌دهد که در هنگام یادگیری صلاحیت برخورد و یا وقت بیشتری را ندارید، باعث ایجاد مشکلاتی برای مشتری شما و لطمه زدن به اعتبار شما در این روند می‌شود. در مورد توانایی‌های خود صادق باشید ، مشتری‌هایی را پیدا خواهید کرد که برای شما مناسب‌ترند.

مهارت‌های ارتباطی خوب

مهارت‌های ارتباطی کلامی و کتبی خوب برای موفقیت یک مشاور کسب و کار مهم است. آنها باید قادر به درک نیازهای مشتری خود باشند و بتوانند افکار و اطلاعات خود را به طور مؤثر انتقال دهند. داشتن دانش پیچیده از شرکت و صنعتی که با آن کار می‌کنید توانایی شما در برقراری ارتباط با مشتریان را افزایش می‌دهد.

همچنین بخوانید:   نکاتی برای شروع جهش در فروش

دانش خبره

یکی از دلایل عمده مراجعه‌کنندگان، تخصص شماست که انتظار دارند بالاتر از آن چیزی باشد که در اختیار افراد داخلی است. به دلیل محدودیت زمانی، آنها به شما درزمینهٔ عیب‌یابی کمک می‌کنند و وقت لازم برای یادگیری در مورد آن ندارند. دانش ما باید به اندازه کافی گسترده باشد تا بدانیم چه سؤالاتی باید بپرسیم، در کجا برای یافتن راه‌حل تحقیق کنیم و چه زمان مشاوران دیگری را درگیر کنیم. اگر به‌جایی رسیدید که گیرکرده‌اید و احساس نمی‌کنید برای حل مشکل بهترین هستید، در شبکه خود تماس‌هایی داشته باشید که می‌توانید برای کمک و مشاوره با آنها تماس بگیرید.

دانش شما باید به‌روز باشد می‌توانید از طریق مجلات، آموزش‌ها و شبکه‌سازی با سایر متخصصان صنعت به‌روز شوید. تخصص و نکات ریز کار خود را بدانید، سعی نکنید همه‌چیز برای مشتری خود باشید. شما به آنها لطمه می‌زنید. 

اعتبار

اعتبار یک مشاور کسب و کار فوق‌العاده مهم است. آنها باید مراقبت کنند که آن را بیش از هر چیز دیگری حفظ کنند زیرا اصلاح یک آسیب‌دیده بسیار دشوارتر است. اگر با موقعیتی روبرو هستید که می‌تواند به شما آسیب برساند، پس دور شوید. 

تحلیلی

مردم به مشاوران کسب و کاری اعتماد ندارند که از هوای مطبوع راه‌حل ایجاد می‌کنند. حتی اگر به توانایی‌های خود اطمینان دارید، باید وقت خود را صرف برنامه‌ریزی و تحقیق کنید. توانایی حل مشکلات بر اساس حقایق و تحقیقات محکم به شما کمک می‌کند تا تصمیمات درست بگیرید. تجربه نیز سنگین است و اگر تعداد زیادی از آن را داشته باشید، می‌تواند یک سرمایه بزرگ در تصمیم‌گیری‌های تجاری برای شما و مشتری شما باشد.

همچنین بخوانید:   10 مزیت برای استفاده از مشاور کسب و کار

انعطاف‌پذیر

ازآنجاکه یک مشاور یا فریلنسر تنها یک کارفرما ندارد، باید انعطاف‌پذیر باشند تا بتوانند به نیازهای چندین مشتری در سراسر جهان پاسخ دهند. آنها باید با شرایط و خواسته‌های مختلف سازگار شوند. مشتری‌ها در مکان‌های مختلف و از شرکت‌های مختلف ارزش‌ها، اولویت‌ها و نگرش‌های مختلفی دارند. مشاوران باید مهارت‌های مردم مدار داشته باشند که به آنها امکان درک و پاسخگویی به نیازهای مشتریان خود را بدهد.

اجتماعی

اگر شما آن شخصی هستید که بدون قصد دوست شدن باکسی وارد دفتر می‌شوید – فقط کارکنید، حقوق خود را بگیرید و به خانه بروید – این کار برای شما مناسب نیست. مشاوره نیاز به مهارت افراد دارد. شما باید یک شوخ‌طبعی و اعتمادبه‌نفس داشته باشید که باعث شود مردم بخواهند در اطراف شما باشند و به‌راحتی به شما اعتماد کنند. توانایی ایجاد راحتی در مشتریانتان به شما امکان می‌دهد از آنها اطلاعات بگیرید و به شما کمک می‌کند موقعیت آنها را بهتر درک کنید. داشتن اعتمادبه‌نفس پیش‌شرط زمانی است که بخواهید دست‌به‌کار شوید و یک مشاور باشید.

حرفه‌ای بودن

برای مشاوران کسب و کار بسیار مهم است که با مشتری‌های خود ارتباط حرفه‌ای برقرار کنند. بازگشت به یک نگرش کارمندی که چندان مناسب مشتری نیست، برای آنها آسان است. اگر به‌عنوان بازیکن تیم کار می‌کنید و همکاری می‌کنید، روند کار مشخص و راحت‌تر خواهد بود. با یادگیری از سایر اعضای تیم، عضوی خوب از تیم شوید و برای تخصص و نظر آنها ارزش واقعی قائل شوید.

انتهای مطلب/