خصوصی سازی خطوط هوایی که در دهه ۱۹۸۰ توسط حکومت جمهوری خواه مستقر در آمریکا انجام شد، منجر به افزایش و رشد حقوق خطوط هوایی فعال در شبه قاره آمریکا گردید. نگرانی های امنیتی جانی موجب شد تا مشتریان در انتخاب شرکت‌ها کمی دست نگه دارند و بازار رقابت میان گردانندگان شرکت ها از حرارت بالایی برخوردار شود. اروپا با سرعت کمتری مسیر خصوصی‌سازی را می پیمود، اما اجرای آن از سال ۱۹۸۷ به بعد منجر به پیدایش دست‌کم یک نمونه موفق شده است که چگونگی ورود یک نهاد کارآفرین را به بازاری که پیش از این راهی برای ورود به آن با وجود نداشت نشان می دهد. امروز همراه با کسب و کار دماوند به بررسی آن می پردازیم.

ایزی جت به عنوان یک خط هوایی مقرون به صرفه رسماً در نوامبر ۱۹۹۵ شروع به انجام مسافرهای هوایی کرد. مالکیت عمده ایزی جت در اختیار خاندان ثروتمند هاجی-یانو قرار دارد. استلیوس هاجی­-یانو، کارآفرین برجسته ای است که دیگر شرکت‌های مجزای گروه ایزی، ازجمله ایزی اوریتینگ، ایزی رنتاکار و ایزی ولیو را اداره می‌کند. اداره مرکزی ایزی جت در فرودگاه لیوتن واقع در شمال لندن مستقر شده است. افتتاح ایستگاه راه آهن در فرودگاه لیوتن با امکان ارتباط مستقیم به مرکز شهر لندن، موجب شده است تا مشتریان به سادگی و فقط با یک اتوبوس به ایستگاه راه آهن برسند و به جای اینکه سوار هواپیما بشوند از قطار استفاده کنند.

ایزی جت چگونه توانست با حفظ کیفیت قیمت هارا کاهش دهد؟

ایزی جت با حذف مخارج اضافی به تجملات که مشخصه بسیاری از خطوط هوایی است، توانست هزینه‌ها را کاهش دهد این اقدام از راه‌های مختلفی صورت پذیرفت:

استفاده از اینترنت به منظور کاهش هزینه های چاپ و تکثیر. به این دلیل که این شرکت بیشتر صندلی‌های خود را به صورت آنلاین و آن هم از طریق سایت خود، نه سایت های دیگر به فروش می رساند، این شرکت ملقب به سوگلی سایت ها است. زمانی که ایزی جت نخستین بلیت اینترنتی خود را فروخت، اولین خط هوایی بود که از اینترنت بهره می‌برد. عرضه بیش از ۸۶ % از بلیت های این شرکت به صورت اینترنتی در سال ۲۰۰۱ آن را به بزرگترین خرده فروش اینترنتی تبدیل کرد.

حداکثر استفاده از دارایی های اساسی. هر هواپیمای بویینگ ۷۳۷ حدود ۳۵ میلیون دلار آب می خورد. از این رو، بیشترین استفاده از هر هواپیما موجب کاهش هزینه‌های واحد می شد. ساعات معطلی تا حد ممکن کاهش یافت؛ هواپیمای بدون مسافر روی زمین منفعتی به همراه ندارد.

همچنین بخوانید:   6 ابزار حفظ مشتری و دلیل استفاده از CRM

سفر بدون بلیت کاغذی. مسافران به جای دریافت بلیت کاغذی، ایمیلی حاوی جزئیات و کد رهگیری دریافت می کنند. این کار هر سال موجب می شود تا به میزان زیادی در هزینه صدور انتشار تهیه و معدوم‌سازی ساختن میلیون‌ها بلیت صرفه جویی شود.

حذف غذاها و نوشیدنی های رایگان درون هواپیما. حذف خوراکی رایگان از درون هواپیما موجب کاهش هزینه های تشریفات و مشغله ها می شود. همچنین این کار به نوبه خود وجه تمایز مهمی میان ایزی جت و دیگر خطوط هوایی به شمار می‌رود و به روشنی بیانگر ارزان بودن و تجملاتی نبودن ایزی جت است. مشتریان مختارند تا در صورت تمایل، با پرداخت هزینه اقدام به تهیه غذا و نوشیدنی در هواپیما کنند.

استفاده از مناسبترین فرودگاه‌ها. در انگلیس، ایزی جت همچون فرودگاه های اولیه خود از فرودگاه‌های کوچک تر استفاده می کند. نه تنها فرودگاه‌های کوچک همچون لندن لیوتن و یا لیورپول ارزان‌تر از فرودگاه‌های بزرگی مانند هترو، گتویک و یا منچستر هستند، بلکه در این نوع فرودگاه‌ها تعداد هواپیما و معطلی نیز کمتر است. ایزی جت با کاهش ساعات معطلی به کمتر از۳۰ دقیقه توانسته است تعداد پروازهای خود را در مسیرهای پرتردد افزوده و به این ترتیب میزان بهره برداری از ناوگان خود را افزایش دهد.

استفاده از یک هواپیما. ایزی جت تنها ازهواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ که پرفروش‌ترین هواپیما در طول تاریخ استفاده می‌کند. هر هواپیما ۱۴۹ صندلی دارد؛ یکدست بودن موجب افزایش بهره‌وری در استخدام و تعلیم کارکنان اعم از مهندسان، خلبانان، مهمانداران و غیره می‌شود و برخلاف خط هوایی قدیمی که ممکن بود هواپیماهای مختلفی داشته باشد، به خط هوایی این اجازه را می‌دهد که هواپیمای خود را با سهولت بیشتری به حرکت درآورد.

حذف کاغذ از چرخه فعالیت ها . ایزی جت از زمان آغاز به کار با ترویج فرهنگ اداره بدون کاغذ توانست کارهایش را آسان کند. مدیریت و اداره شرکت کاملاً از طریق سامانه IT انجام می‌شود که امکان دسترسی را برای هر سرور معتبری فراهم می سازد و موجب افزایش کارایی خط هوایی می شود.

با وجود دریافت مبالغ پایین و ارزان بودن، ایزی جت نه تنها به دلایل امنیتی که قانون وضع کرده، بلکه به دلیل مشتری مداری و حمایت از مشتری به خوبی کارکنانش را آموزش می‌دهد. ارزانی ممکن است به معنی عدم آشنایی مشتریان به اصول مسافرت هوایی و ملزومات حقوقی و امنیت جانی گردد که خطوط هوایی را ملزم به تمهیداتی در این باره می‌کنند.

همچنین بخوانید:   انواع طرح کسب و کار

ایزی جت _ خط هوایی اروپایی

ایزی جت چهار پایگاه فعال دارد: لندن، لیوتن، لیورپول، ژنو و آمستردام. این شرکت کاملا اروپایی محسوب می شود که چیزی در حدود ۱۴۰۰ کارمند دارد در حال حاضر دارای ۱۸ هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ بوئینگ نسل جدید s700_737 است. در سال ۲۰۰۴ میانگین سنی هواپیماها در این شرکت کمتر از ۴ سال بود که آن را به یکی از جوان ترین ناوگان ها در سطح دنیا بدل ساخت.

سیاست ایزی جت

‏ایزی جت  از فرهنگ صمیمی و دارای ساختار مدیریتی صریح پیروی می کند که لایه های بی حساب و کتاب و غیرضروری مدیریتی را از میان می برد. این نوع صریح مدیریتی زمانی متداول می‌شود که منابع قدرت اغلب به تعداد کمی از مدیران ارشد یا فرد کارآفرین تفویض می‌شود. تمام کارمندان اداری به پوشیدن لباس معمولی تشویق شدند. از قرار معمول زدن کراوات ممنوع است به جز برای خلبانان. ترویج فرهنگ دورکاری و عدم اختصاص منابع به فردی خاص از مولفه های این شرکت محسوب می شود. در اینجا باز هم شاهد عدم وجود تغییرات غیر متعارف در یک شرکت کارآفرین جوان هستیم.

بازار ارزان سفرهای هوایی اروپا

انتظار می‌رفت که بازار حمل و نقل هوایی در اروپا روی هم رفته طی سال‌های آتی رشد چشمگیری داشته باشد، مجمع جهانی حمل و نقل هوایی پیش‌بینی می‌کرد که تعداد مسافرانی که قصد سفر بین کشورهای اروپایی را دارند، از ۱۷۶ میلیون نفر در سال ۱۹۹۹ به ۲۱۵ میلیون در سال ۲۰۰۳ افزایش خواهد یافت که سالانه بیانگر رشد به میزان ۱/۵% است. در عوض انتظار می‌رفت که بخش ارزان و کم‌هزینه بازار به میزان بسیار بیشتری رشد کند. همچنین انتظار می رفت که خطوط هوایی ارزان قیمت و کم هزینه ای که در سال ۱۹۹۹ به ۴ درصد از مسافران خانگی و بین‌المللی را جابجا می‌کرد در سال ۲۰۱۰ این میزان را به ۱۲ تا ۱۵ درصد رسانده و خود را به عنوان قدرت اصلی بازار مسافرت هوایی در اروپا مطرح سازد.

همچنین بخوانید:   نشانه های یک کارآفرین

بخش ارزان بازار بسیار متنوع و گوناگون است. شرکت ایزی جت در انگلیس ملزومات سفرهای تجاری و تفریحی را فراهم می کند. با در نظر گرفتن این نکته که مدت زمان پرواز از گلاسگو و ادینبرگ به لیوتن  کمتر از یک ساعت است، به دلیل وجود امکانات فوق‌العاده در فرودگاه مشتری دیگر نیازی به غذا و نوشیدنی پیدا نمی‌کند. لیوتن به عنوان قطب فعالیتی ایزی جت تقریباً جوابگوی تمام پروازهای خروجی و ورودی آنجاست.

اطلاعات اقتصادی

ایزی جت و مدیر با کفایتش به خوبی بازار و ارزیابی کرده اند. قیمت ها آنقدر پایین است که برای افرادی که پیش از این تمایلی به استفاده از هواپیما برای انجام کارهای تفریحی و تجاری خود نداشتند وسوسه انگیز باشند. خصوصی سازی حمل و نقل اروپایی یک عامل سیاسی بود که فرصتی طلایی در اختیار کارآفرین فرصت طلبی همچون هاجی_یانو قرارداد. او با احترام به قشر مشتری و برآورده کردن خواسته‌های آنها، یعنی کاهش قیمت خدمت‌رسانی در مسیرهای مورد نیاز و تامین امنیت توانست ظرف مدت کوتاهی مجموعه‌ ای موفق دست و پا کند.

ویژگی دیگری که ایزی جت را به جلگه ای نهادهای کارآفرین پیوند داد، لیاقت و کفایت مدیر آن بود. سایر خطوط هوایی فقط نام خود را روی هواپیماها حک می کردند، اما ایزی جت در ابتکاری علاوه بر حکاکی نام، شماره تماس و آدرس وب سایت خود را به صورت واضح و با رنگ نارنجی روشن روی هواپیماهای این شرکت حک کرد.

نکات کلیدی

  • موفقیت ایزی جت فقط به یک عامل بستگی ندارد بلکه به زنجیره‌ای از فرصتها و شامه تجاری یک مدیر لایق وابسته است.
  • تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر خصوصی سازی خطوط هوایی
  • وجود هواپیمای بوئینگ ۷۳۷
  • سرمایه شخصی خاندان هاجی_یانو
  • وجود لیوتن به عنوان فرودگاهی متفاوت در لندن
  • استفاده از اینترنت به عنوان شاهراهی برای کسب اطلاعات و رزرو بلیط
  • لیاقت و کفایت فردی هاجی_یانو

باید به موارد بالا این نکات را نیز اضافه کرد: خلق بازار جدید برای افرادی که قبلاً به دلیل هزینه‌های بالا در سفر به هواپیما گریزان بودند و تغییر بازار به سمتی که به سهولت قابل استفاده باشد.

خطری که چیزی ایزی جت را تهدید می‌کند قیمت سوخت و دیگر شرکت‌های ارزان قیمت است. کرایه های پایین ایزی جت و صعود قیمت نفت می‌تواند به سرعت به حاشیه سود لطمه بزند.

انتهای مطلب/