در چند سال اول، فعالیت اکثر کسب‌وکارهای کوچک بر بقا متمرکزشده است. بااین‌حال، اولویت‌بندی رشد شرکت شما یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش این شانس است که شرکت شما نه‌تنها دوام بیاورد بلکه به رفاه اقتصادی شما و آینده مالی باثبات کمک کند. چه‌کاری می‌توانید انجام دهید تا کسب‌وکار خود را از سطح معیشت محروم کنید؟ چه‌کاری می‌توانید انجام دهید تا آن را به نیروگاه درآمدزایی که تصور می‌کنید تبدیل کنید؟ مانند هر عنصر دیگری در راه‌اندازی یک کسب و کار، در ادامه همراه کسب‌وکار دماوند باشید تا چندین استراتژی که می‌توانید امتحان کنید را باهم بررسی کنیم.

بازپس‌گیری مشتریان موجود

جذب مشتریان جدید تنها راه رشد کسب‌وکار شما نیست. در بسیاری از مواقع، مشتریانی که از قبل در اختیار دارید بهترین گزینه برای افزایش فروش شما هستند و مطالعات نشان داده است که بهبود حفظ مشتری، ارزش یک شرکت را نیز افزایش می‌دهد. مشتریانی که قبلاً یک‌بار از شما خرید کرده‌اند، به‌احتمال‌زیاد دوباره این کار را انجام می‌دهند، به‌ویژه اگر تجربه خدمات مشتری مثبتی داشته باشند. اطلاعات تماس و ترجیحات خرید مشتریان را ثبت کنید. سپس، از این اطلاعات برای راه‌اندازی سیستم‌های بازاریابی استفاده کنید که آنها را به مشتریان تکراری تبدیل می‌کند.

اجرای ترکیبی از استراتژی‌ها برای حفظ مشتریان قدیمی و دستیابی به مشتریان جدید، به‌احتمال‌زیاد بهترین رشد را برای اکثر مشاغل ایجاد می‌کند.

برای ارجاع درخواست کنید

جذب مشتریان جدید به کسب‌وکار شما هرگز رویکرد بدی نیست؛ یکی از راه‌های موجود برای رسیدن به این هدف این است که از مشتریان فعلی خود ارجاع بخواهید، چراکه این مشتریان در حال حاضر بازار هدف شما هستند، به این معنی که افراد در محافل اجتماعی و یا کاری خود به‌عنوان عضوی از بازار هدف شما خواهند بود. این باعث می‌شود آنها یک نقطه دسترسی قوی برای مشتریان جدید باشند.

بااین‌حال، با فرض اینکه مشتریان شما در مورد کسب‌وکار شما صحبت می‌کنند، این کار به‌تنهایی تعداد مشتریان شمارا افزایش نمی‌دهد. شما باید به‌طور فعال به دنبال مراجع باشید. بسته به نوع و اندازه کسب‌وکار خود، می‌توانید:

 • از مشتریان راضی بپرسید که آیا افراد دیگری را می‌شناسند که به محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند باشند.
 • مراجع را با کد تخفیف تشویق کنید.
 • مشتریان را تشویق کنید تا برند شمارا در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و نشان کنند

کنترل هزینه‌ها

افزایش نتیجه نهایی، کلید توسعه تجارت شما است. اگر سهم خود را از بازار افزایش دهید اما هزینه‌های خود را هم همراه آن بالا ببرید، درواقع پولی برای سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار یا سودآوری شما باقی نخواهد ماند.

همچنین بخوانید:   آمیخته بازاریابی دیجیتال برای فروشگاه‌های اینترنتی

بنابراین درحالی‌که به دنبال راه‌هایی برای رشد هستید، به هزینه‌های مربوط به راه‌اندازی کسب‌وکار خود و تحویل محصولات یا خدمات خود به مشتریان توجه زیادی داشته باشید. کاهش این هزینه‌ها می‌تواند روشی مؤثر برای ارائه جریان نقدی موردنیاز برای رشد و تثبیت کسب‌وکار شما باشد. دو روش اصلی برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد:

 • انحلال محصولات کم‌درآمد یا حذف خدمات کم‌کار
 • بهبود گردش موجودی خود از طریق تاکتیک‌های جدید بازاریابی و فروش

مراقب باشید هزینه‌ها را به نحوی کاهش ندهید که بر خدمات مشتری یا رضایت کارکنان شما تأثیر بگذارد. مشتریان خوشحال و کارکنان مشتاق هر دو محرک اصلی رشد کسب‌وکار هستند. کاهش هزینه‌ها در این زمینه‌ها درنهایت به توسعه کسب‌وکار شما آسیب می‌رساند، حتی اگر در کوتاه‌مدت جریان نقدینگی بیشتری به شما بدهد.

دسترسی به بازار خود را گسترش دهید

راه‌های مختلفی برای توسعه تجارت شما وجود دارد که محصول یا خدمات خود را در اختیار مجموعه جدیدی از مشتریان قرار دهید.

باز کردن فروشگاه‌ها در مکان‌های جدید: مکان‌های جدید نیز می‌توانند مجازی باشند، مانند وب‌سایت با فروشگاه آنلاین. این به شما این امکان را می‌دهد که محصول خود را در معرض دید مشتریان جدید در بازار جدید قرار دهید.

جمعیت‌شناسی جدیدی را مورد هدف قرار دهید: گروه‌های دیگری را که می‌توانند از محصولات شما به روش‌های مشابه با مخاطبان اولیه شما استفاده کنند، شناسایی کنید. هنگامی‌که بازار جدیدی را شناسایی کردید، می‌توانید در رسانه‌هایی تبلیغ کنید که آن بازار را مورد هدف قرار می‌دهند یا کمپین‌های بازاریابی سفارشی ایجاد می‌کنند.

استفاده‌های جدید را برای محصول خود تشویق کنید: کشف و ترویج روش‌های جدید برای استفاده از محصولات یا خدمات به شما این امکان را می‌دهد که مشتریان فعلی را به خرید بیشتر تشویق کنید. همچنین می‌تواند به شما در جذب مشتریان جدیدی که ممکن است به دلایل مختلف به محصولات شما نیاز داشته باشند، کمک کند.

همه این رویکردها به شما امکان می‌دهد سهم خود را از بازار افزایش دهید. این امر نه‌تنها فروش را افزایش می‌دهد، بلکه مدل تجاری شمارا نیز پایدارتر می‌کند. وقتی تنها به یک نوع مشتری هدف اعتماد ندارید، به‌احتمال‌زیاد از تغییرات بازار جان سالم به درخواهید برد.

در نمایشگاه‌های تجاری شرکت کنید

حضور قوی در نمایشگاه می‌تواند به شما کمک کند تا کسب‌وکار خود را توسعه دهید و خود را به‌عنوان یک رهبر در صنعت محلی خود معرفی کنید.

همچنین بخوانید:   بهترین وب سایت های آژانس بازاریابی دیجیتال

نمایشگاه‌های تجاری افرادی را جذب می‌کند که از قبل به نوع محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید علاقه‌مند هستند. این به شما این فرصت را می‌دهد که مستقیماً به سمت گروه بزرگی از مردم که تضمین‌شده‌اند در بین مخاطبان موردنظر شما هستند، وارد بازار شوید. نمایشگاه‌های تجاری همچنین از مزایای تعامل حضوری برخوردار می‌شوند که این امر توانایی شمارا در برقراری ارتباط و تبدیل مشتریان احتمالی افزایش می‌دهد.

نمایشگاه‌های تجاری همچنین به شما امکان می‌دهد با سایر مشاغل صنعت خود ارتباط برقرار کنید. این راه را برای فرصت‌های جدید، کمپین‌های تبلیغاتی و همکاری باز می‌کند. همکاری با این مشاغل می‌تواند به شما در دستیابی به مشتریان جدید و ایجاد اعتبار در مقیاس ملی یا حتی بین‌المللی کمک کند که همه این‌ها می‌تواند به رشد تجارت شما کمک کند.

تسخیر یک بازار گوشه بازار

اگر نمی‌خواهید به بازارهای جدید را گسترش دهید یا خدمات جدیدی را به جریان درآمد خود اضافه کنید، می‌توانید با تمرکز روی یک قسمت کوچک از بازار، کسب و کار خود را توسعه دهید. این به شما این فرصت را می‌دهد که تبدیل به “ماهی بزرگ در حوضچه کوچک” شوید. گوشه بازار گروه محدودی از مشتریان است. به دنبال زیرمجموعه‌ای از بازار بزرگ‌تر باشید که نیازهای آن برآورده نمی‌شود، سپس بر رفع آن نیازهای برآورده نشده در سطح مداوم، بالا و قابل‌دسترس تمرکز کنید.

محصولات یا خدمات خود را متنوع کنید

کلید رشد کسب‌وکار شما از طریق تنوع، ایجاد شباهت‌ها است. شما می‌خواهید یکی از دو کار را انجام دهید:

 • بر محصولات/خدمات مربوط به آن‌هایی که قبلاً می‌فروشید تمرکز کنید و نیازهای مشتریانی را که قبلاً به آنها خدمت می‌کنید برطرف کنید.
 • بر بخش‌های جدید بازار با نیازها و ویژگی‌های مشابه مشتریان فعلی تمرکز کنید.

به‌عنوان‌مثال، یک هنرمند همچنین می‌تواند قاب‌ها و خدمات قاب‌بندی را بفروشد. مشاغلی که در تابستان دوچرخه کوهستانی اجاره می‌کنند ممکن است در فصل زمستان به اجاره اسکی و کفش برفی روی آورند. اجرای تغییرات کوچک در طول زمان می‌تواند به شما این امکان را بدهد که محصولات خود را متنوع کرده و بدون افزایش بیش‌ازحد هزینه کسب‌وکار خود به مشتریان جدید دسترسی پیدا کنید.

توسعه فرصت‌های حق رأی دادن

اگر شما یک کسب‌وکار موفق دارید و می‌توانید سیستمی را توسعه دهید که اطمینان حاصل کند دیگران می‌توانند موفقیت شمارا تائید کنند، حق رأی دادن ممکن است مسیر سریع برای توسعه کسب‌وکار شما باشد. حق رأی دادن موفق، بستگی به داشتن یک نام تجاری با جذابیت گسترده در بسیاری از مناطق جغرافیایی و همچنین یک مدل تجاری دارد که به‌راحتی قابل تکرار است.

همچنین بخوانید:   انواع طرح کسب و کار

برای ایجاد یک حق رأی دادن، شما مجوز مدل کسب‌وکار، فرآیند و نام تجاری خود را به صاحبان امتیاز می‌دهید که سپس محصولات و خدمات برند شمارا در محل خاص خود، با نام تجاری شما، می‌فروشند. این به شما امکان می‌دهد دسترسی بازار خود را به مکان‌های جدید گسترش دهید، نام وسیع‌تری ایجاد کنید و درآمد جدیدی از مجوزها و مکان‌های حق امتیاز ایجاد کنید.

گسترش به صادرات

گسترش در بازارهای بین‌المللی نیز می‌تواند تقویت قدرتمندی برای نتیجه نهایی کسب‌وکار شما باشد؛ مانند حق رأی دادن، این راهی برای توسعه تجارت شما با دسترسی به مشتریان جدید در مکان‌های مختلف جغرافیایی است. بااین‌حال، این امر به تعهد عمده‌ای از زمان و منابع نیز نیاز دارد.

گسترش بین‌المللی می‌تواند ازنظر حقوقی پیچیده باشد، زیرا شما باید با محدودیت‌های قوانین تجارت و گمرک در چندین کشور برخورد کنید. بسته به محصول و کشوری که می‌خواهید به آن صادر کنید، ممکن است به مجوز صادرات نیز احتیاج داشته باشید. بااین‌حال، اگر زمان و منابع لازم رادارید، صادرات محصولتان به شما این امکان را می‌دهد تا به بازارهایی راه پیدا کنید که قبلاً غیرقابل‌دسترسی بوده و فرصت‌های عظیمی برای رشد ایجاد می‌کند.

استراتژی رشد مناسب برای کسب‌وکار خود را انتخاب کنید

یافتن استراتژی رشد مناسب بستگی به مرحله‌ای دارد که کسب‌وکار شما در آن قرار دارد و منابعی که در حال حاضر در دسترس دارید. آنچه را که باید سرمایه‌گذاری کنید، مانند پول، زمان، تخصص یا پرسنل و همچنین بازار فعلی، اهداف تجاری و علایق مشتریان خود را در نظر بگیرید.

هر استراتژی برای هر کسب‌وکاری مناسب نخواهد بود. برای شروع:

 • یک یا دو ایده متناسب با شغل و شرایط شما انتخاب کنید.
 • بر اساس آن استراتژی، یک طرح تجاری جدید ایجاد کنید.
 • معیارهای رشد، هزینه و درآمد را تعیین کنید.
 • این معیارها را به‌طور منظم دنبال کنید و پیشرفت خود را زیر نظر داشته باشید.

اگرچه احتمالاً فوراً رشد را تجربه نخواهید کرد، اما اگر برنامه خود را به‌طور سیستماتیک و پیگیر اجرا کنید، پیشرفت خواهید دید؛ و اگر یک استراتژی جواب نداد، آماده عقب‌نشینی، ایجاد یک برنامه جدید و امتحان دوباره باشید.

انتهای مطلب/