اخیراً در رشته‌هایی که در آن‌ها از نوروساینس استفاده می‌شود، پیشرفت چشمگیری مشاهده‌شده است. در حال حاضر ما باید با شفاف‌سازی درباره برخی از موضوعات، یک اصطلاح جدید خلق کنیم تا درستی انواع رشته‌های مرتبط را که پیشرفت زیادی در سال‌های اخیر داشته‌اند نشان دهیم. همراه کسب‌وکار دماوند باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

از میان رشته‌های مختلف که در سال‌های اخیر توسعه‌یافته‌اند، می‌توان به نورومارکتینگ، نوروفایننس، نورولیدرشیپ، نورومنیجمنت اشاره کرد، اما همچنان اصطلاحات و واژه‌های بیشتری در مکان‌های مختلف از طریق منابع مختلف در حال ظهور هستند مانند نوروکوچینگ، نوروکمیونیکیشن و نورواستراتژی. شکل استاندارد قرار دادن کلمه‌ای مانند استراتژی در کنار نورو نشان‌دهنده این است که این رشته خود به‌شدت ریشه در همان رشته‌های قدیمی دارد. درنتیجه چنین رشته‌هایی، رشته‌های کاملاً جدیدی نیستند. این بدان معنی است که رشته بازاریابی در حال تغییر و تحول نیست بلکه، شیوه‌های بازاریابی ما و ابزارهایی که در این مسیر استفاده می‌کنیم، در حال تغییرند تا دسترسی بیشتری به علم مغز داشته باشیم.

در اینجا باید اصطلاح مهمی را خلق کنیم: نوروبیزینس ادمینستریشن تا بتوانیم رشته‌هایی را تعریف کنیم که زیرشاخه‌ی اقتصاد (اقتصاد خرد) هستند. رشته‌های فعلی که تحقیقات خوب و پایداری درباره آن‌ها انجام‌شده است و آنها را به‌عنوان رشته‌هایی جداگانه تعریف کرده، عبارت‌اند از:

  • نوروماکتینگ، درون مغز را به‌منظور درک تأثیرات بازاریابی و نیز چگونگی هدایت بهتر آن‌ها جستجو می‌کند. این امر به‌طور طبیعی فرایند ها و ساختارهای تصمیم‌گیری در مغز مصرف‌کننده را در زمان تصمیم‌گیری برای خرید یا عدم خرید و همچنین درزمینهٔ های برند سازی بررسی می‌کند.
  • نوروفایننس، فرایندهای عصبی معاملات غیرواقعی را موردتحقیق و بررسی قرار می‌دهد. در اینجا هدف، یافتن انگیزه‌ها و فرایندهای مربوط در تصمیم‌گیری‌های مالی و ریسک‌های موجود در آن و بررسی ارتباطات عصبی موفقیت یا شکست‌های معاملاتی است.
  • نورولیدرشیپ، روی موضوعات سازمانی و پرسنلی مربوطه متمرکزشده است. به‌طور خاص، چگونه مغز و فرایندهای عصبی مهم یا تعامل کارکنان و رهبران با یکدیگر مرتبط هستند.
  • نورومنیجمنت، به بررسی فرایندهایی از مغز می‌پردازد که فرایندهای مدیریتی را در یک شرکت اداره می‌کنند. این اقدام از سطح فردی به پرسنلی درحرکت است و به تعریف فرایندهای اساسی موفقیت شیوه‌ها، ابزارها و فرایندهای مختلف کمک می‌کند.
همچنین بخوانید:   آینده مدیریت ارتباط با مشتریان

انتهای مطلب/