سلبریتی ها به طور فزاینده ای به برندهایی تبدیل می شوند که از موقعیت خود برای ساختن امپراتوری های شخصی استفاده می کنند. این شامل کسب درآمد از ظاهر، دادن مجوز به نام آنها، تایید برندهای دیگر، راه اندازی محصولات خود و حمایت از خیریه ها است. تأیید افراد سلبریتی ها می تواند به صورت ارائه نظرات کارشناسی، سخنگوی یا مدل بودن یک محصول، یا صرفاً مرتبط شدن با یک برند یا ذکر آن در رسانه های اجتماعی باشد. تایید ورزشکاران به بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی های بازاریابی شرکت های بزرگ پوشاک ورزشی مانند نایک، آدیداس و پوما تبدیل شده است. در سال ۲۰۱۲، نایک ۹۰۹ میلیون دلار آمریکا را برای قراردادهای تأیید هزینه کرد. علاوه بر این، ورزشکاران معمولاً طیف وسیعی از محصولات دیگر را تأیید می کنند، از ساعت های لوکس گرفته تا نوشابه. در واقع، نقطه ضعف حمایت از سلبریتی ها این است که شرکت ها وقتی ارتباط نزدیکی با ستاره ای برقرار می کنند که در نتیجه تبلیغات منفی یا یک رسوایی شخصی مورد علاقه مردم قرار می گیرد، در معرض خطر آسیب رساندن به برندهای خود قرار می گیرند.

با توجه به علاقه بیشتر به نمایش های آشپزی و به طور کلی غذا، کارشناسان آشپزی نیز به عنوان برخی از سلبریتی ها در جهان رتبه بندی می شوند. منابع درآمد آنها شامل رستوران‌های زنجیره‌ای، برنامه‌های تلویزیونی، کتاب‌ها، تأیید برندها و معاملات تجاری است. چندین سرآشپز مشهور با موفقیت امپراتوری های چند رسانه ای ایجاد کرده اند، به طوری که جیمی اولیور و گوردون رمزی بریتانیایی اکنون به ترتیب ۱۷۰ و ۸۰ میلیون دلار آمریکا ارزش دارند. موفقیت متخصصان معروف آشپزی به همان اندازه که به شخصیت و سبک آنها مربوط می شود به مهارت های آشپزی و کارآفرینی آنها بستگی دارد. سرآشپزهای مشهور برای موفقیت به ترکیبی از دانش غذایی، ارتباط عاطفی و نام تجاری متکی هستند. بسیاری از سرآشپزهای مشهور نیز با صنعت خدمات غذایی، خطوط هوایی و شرکت های خرده فروشی مواد غذایی برای تولید غذاهای خاص همکاری می کنند. این به شرکت‌ها کمک می‌کند تا پیشنهادات خود را متمایز کنند یا موقعیت خود را تغییر دهند، به عنوان مثال، با یک تصویر اخلاقی‌تر یا با ارزش‌تر. سرآشپزهای مشهور می توانند تأثیر زیادی بر عادات غذایی ملی داشته باشند. علاوه بر اینکه مردم را با انواع جدیدی از غذاهای قومی آشنا می‌کنند، می‌توانند مواد خاصی را به مد بیاورند یا با موفقیت برای تغذیه سالم‌تر یا روش‌های تولید پایدارتر مبارزه کنند.

همچنین بخوانید:   اهمیت داده های نظرسنجی در بازاریابی

شرکت‌ها، مدت‌هاست که سعی کرده‌اند از طرفداران سلبریتی ها بهره ببرند تا به آنها کمک کنند مخاطبان بیشتری را جذب کنند و محصولات بیشتری بفروشند. رشد سریع رسانه های اجتماعی در سراسر جهان مانند توییتر، فیس بوک و اینستاگرام به آنها این امکان را داده است که این کار را بسیار سریعتر و موثرتر انجام دهند. بسیاری از شرکت‌ها آماده هستند برای هر توییت ۱۰۰۰۰ دلار یا بیشتر برای تایید سلبریتی ها بپردازند. کیتی پری، جاستین بیبر و لیدی گاگا هر کدام با بیش از ۴۰ میلیون دنبال کننده، در رتبه بندی توییتر از نظر تعداد فالوور در فوریه ۲۰۱۴ پیشتاز بودند. بحث‌های زیادی در مورد اخلاقیات تبلیغات از طریق حساب شخصی یک فرد مشهور وجود داشته است، فوتبالیست‌هایی چون ریو فردیناند و وین رونی، کیم کارداشیان اجتماعی و چارلی شین بازیگر همگی با اتهامات نقض استانداردهای تبلیغاتی مواجه شده‌اند. تبلیغات دهان به دهان همیشه در چین بسیار قدرتمند بوده است. و طرفداران سلبریتی ها به حرف های بت هایشان توجه زیادی می کنند. وب سایت های رسانه های اجتماعی، مانند Weibo، به طور فزاینده ای به عنوان یک مرکز برای افراد مشهور عمل می کنند و به آنها اجازه می دهند مستقیما و سریع تر با طرفداران خود ارتباط برقرار کنند.

سلبریتی ها بیشتر درگیر تولید و بازاریابی محصولات خود می شوند، از مد، ورزش و زیبایی گرفته تا لوازم الکترونیکی و غذاهای بسته بندی شده. بسیاری از ستاره های بزرگ بازار آماده ای از طرفداران اختصاصی دارند که هر چیزی که با نام آنها مرتبط باشد را می خرند. یکی از رایج ترین زمینه هایی که افراد مشهور درگیر آن می شوند، عطرها هستند. این روند اخیراً تشدید شده است و سالانه صدها عطر توسط هر کسی از A-listers گرفته تا ستاره های تلویزیون واقعیت عرضه می شود. بسیاری از سلبریتی ها همچنین نام خود را در خطوط آرایش و مراقبت از پوست، مجموعه های مد، و در مورد سرآشپزها، منوهای خدمات غذایی و لوازم آشپزخانه قرار داده اند. محصولات به طور کلی سبک یا ارزش های خاص سلبریتی ها را منعکس می کنند.

همچنین بخوانید:   چگونه نقاط قوت و ضعف رقیب را شناسایی کنیم؟

تأییدهای سنتی به دلیل اینکه سلبریتی ها نقش فعال تری در توسعه و بازاریابی محصول ایفا می کنند، تکامل یافته است. شرکت های بزرگ شروع به ارائه تعداد فزاینده ای از عناوین “مدیر خلاق” به ستاره های بزرگ کرده اند. یکی دیگر از مدل‌های جدید حمایت از سلبریتی ها شامل خرید شرکت‌های گوشی‌های هوشمند برای انتشار آلبوم‌های جدید انحصاری موقت است. این به هنرمند فروش تضمینی آلبوم، سر و صدای بازاریابی و کانال توزیع رایگان تلفن همراه را می دهد، در حالی که اسپانسر تبلیغات گسترده ای به دست می آورد. بسیاری از شخصیت های شناخته شده دارای صداهای گفتاری متمایز هستند و علاوه بر استفاده در تبلیغات رادیویی یا تجارت فیلم های انیمیشن به عنوان صداپیشگان، به طور فزاینده ای برای سیستم های ناوبری ماهواره ای و سایر برنامه های گفتاری مورد استفاده قرار می گیرند. اکثر موسسات خیریه و سازمان های غیردولتی روابط خود را با افراد مشهور ایجاد می کنند، به دلیل توانایی آنها در افزایش آگاهی عمومی از علل آنها و در نتیجه تشویق کمک های بیشتر. سلبریتی ها می توانند سخنگوی، اعضای هیئت مدیره یا حتی بنیانگذاران خیریه خودشان باشند.

انتهای مطلب/