اگر یک کسب و کار موفق دارید، ممکن است به فکر گسترش مکان دوم باشید. باز کردن یک فروشگاه جدید می تواند هیجان انگیز باشد، اما با خطرات قابل توجهی همراه است. یک فروشگاه دیگر هزینه های اضافی را به همراه دارد و هیچ تضمینی وجود ندارد که مکان جدید شما به اندازه موقعیت اول موفق باشد. با این حال، اگر راه درست را دنبال کنید، گسترش کسب و کارتان می تواند به شما کمک کند مشتریان جدیدی پیدا کنید و به رشد سودآورتری دست پیدا کنید .

نکاتی برای افتتاح مکان کسب و کار دیگر

باز کردن و راه اندازی مکان دوم به اندازه مکان اولیه شما به کار و توجه نیاز دارد. نکات زیر می تواند شما را برای موفقیت آماده کند.

۱.یک طرح کسب و کار ایجاد کنید

راه اندازی و گسترش کسب و کار همیشه باید شامل یک برنامه دقیق باشد. طرح های کسب و کار را می توان در دو قالب نوشت: یک طرح استارتاپ ناب یا یک طرح سنتی. هر دو اهداف و اهداف شما را به عنوان راهی برای جلب توجه سرمایه گذاران مشخص می کنند.

۲. جایگزین آنلاین را در نظر بگیرید

ایجاد یک فروشگاه آنلاین هزینه کمتری نسبت به افتتاح یک مکان جدید دارد. یک فروشگاه کسب و کار الکترونیکی با هیچ گونه پرداخت اجاره یا خدمات شهری همراه نیست و در عین حال به شما امکان می دهد به بازار جدیدی از مشتریان دست یابید. و برخلاف یک مکان فیزیکی، می توانید یک سایت کسب و کار الکترونیک را در دسترس نگه دارید.

۳. بازار را ارزیابی کنید

حتی اگر در مورد باز کردن یک مکان احساس عمیقی دارید، آن را با تحقیق دنبال کنید. آیا رقیبی در منطقه ای که مد نظر دارید دارید؟ آیا فضایی برای کسب و کار شما وجود دارد یا باید محله دیگری را انتخاب کنید؟ مکان دوم را فقط در بازاری باز کنید که مطمئن باشید کسب و کار شما می تواند رشد کند. هر چیزی کمتر می تواند منجر به هزینه های بیشتر از سود شود.

۴. مکان جدید خود را پیدا کنید

یافتن مکان مناسب در بازار ایده آل شما برای مکان جدید شما به همان اندازه که برای کسب و کار اصلی شما ضروری بود، حیاتی است. در حالی که اجاره یا قیمت خرید ملک یک فاکتور حیاتی برای ارزیابی است، ایمنی، قوانین محلی، میانگین ترافیک پیاده یا رانندگی، سهولت دسترسی و جمعیت شناسی را نیز در نظر بگیرید. مطمئن شوید که در منطقه‌ای هستید که تقاضای زیادی برای محصول یا خدمات شما دارد، با حداکثر رقابت متوسطی از سوی مشاغل مشابه.

همچنین، فقط آنچه در خارج از مکان دوم شما قرار دارد مهم نیست. خود ساختمان به همان اندازه مهم است. آیا می توانید به طور منطقی عملیات خود را در آنجا جا دهید؟ آیا می توانید فضا را طوری تغییر دهید که شبیه مکان اول خود باشد و یک برند واحد ایجاد کنید؟ آیا صاحبخانه قابل اعتماد و پاسخگو به نظر می رسد؟

همچنین بخوانید:   7 راهکار موثر برای مدیران توسعه‌ کسب و کار

۵. نیازهای موجودی را برآورد کنید

نیازهای موجودی با گسترش تغییر می کند زیرا هر مکان به سهام خاص خود نیاز دارد. اگر مشتری از سایت جدید شما بازدید کند و شما از کالای خاصی استفاده نکنید، معمولا نمی توانید آن را به سرعت به آن مشتری ارائه دهید. از تجزیه و تحلیل فعلی برای پیش بینی موجودی مورد نیاز در یک مکان جدید استفاده کنید. همراه با موجودی، زنجیره تامین فعلی و آینده و نیازهای انبار را بررسی کنید.

۶. جریان نقدی خود را ایمن کنید

هنگام افتتاح یک فروشگاه دوم، بهتر است قبل از شروع فرآیند توسعه، پول را در اختیار داشته باشید. اگر جریان نقدی کافی ندارید ، می‌توانید به دنبال سرمایه‌گذاران، وام‌های اداره کسب ‌و کارهای کوچک باشید. فقط مطمئن شوید که می توانید از نظر مالی با بدترین سناریوها، مانند ماه های آهسته در زمانی که مکان جدید ایجاد می شود، مقابله کنید.

۷. رقابت را ارزیابی کنید

رقابت شما مهم است و باز کردن مکان دوم ممکن است شما را با رقبایی آشنا کند که در سایت اصلی خود ندارید. به کسب و کارهای دیگری که در حال حاضر در منطقه جدید فعالیت می کنند نگاه کنید و تعیین کنید که کدام یک می توانند رقیب باشند. از آنجا، می‌توانید موفقیت‌ها و ناکامی‌های آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید و تعیین کنید که چگونه این شرکت‌ها چالش‌های متفاوتی را در مکان دوم شما برای رقابتی نگه داشتن کسب ‌و کارتان ارائه می‌کنند .

۸. فرآیندهای خود را ثبت کنید

مکان دوم باید مانند مکان اولیه شما عمل کند. برای توضیح این موضوع، دستورالعمل‌های آموزشی برای همه چیز از نحوه استفاده از سیستم نقطه فروش (POS) تا نحوه پیگیری مشتریان ایجاد کنید. از شخص دیگری بخواهید این موارد را مرور کند تا مطمئن شوید که درک آنها آسان است حتی زمانی که برای توضیح دادن در اطراف نیستید.

۹. یک کارمند خوب پیدا کنید

برای پرسنل این مکان جدید، باید کارمندان و رهبران قابل اعتمادی را استخدام کنید که در ماموریت و روش کسب و کار شرکت شما سرمایه گذاری کرده اند. اگر در یک منطقه ناآشنا افتتاح می کنید، پیدا کردن محلی که مردم آنجا را می شناسد می تواند هنگام برقراری ارتباط و سازگاری با فرهنگ محلی به شما کمک کند.

۱۰. برنامه آموزشی خود را تنظیم کنید

کارمندان جدید شما ممکن است به آموزش بیشتری نسبت به کسانی که در محل اول شما هستند نیاز داشته باشند، بیشتر به این دلیل که شما همیشه برای پیگیری و اصلاح مسائل آماده نخواهید بود. شما همچنین باید استانداردهای ارزیابی را داشته باشید تا بتوانید مسائل را قبل از تبدیل شدن به مشکل بررسی کنید.

همچنین بخوانید:   بازاریابی چریکی برای کسب و کار شما

۱۱. کمپین های بازاریابی خود را آماده کنید

درست مانند زمانی که اولین کسب و کار خود را افتتاح کردید، می خواهید یک تبلیغ قبل از افتتاح برای مکان دوم خود و همچنین یک رویداد افتتاحیه به یاد ماندنی داشته باشید. پس از آن، باید برای یک سال ارتقای مداوم برنامه ریزی کنید تا مکان دوم خود را به طور مستحکم ایجاد کنید. یکی از مزیت‌های منحصر به فرد برای افتتاح مکان دوم این است که مشتریانی در مکان اول خود دارید که می‌توانند به انتشار این خبر کمک کنند و ممکن است به فروشگاه جدید شما نزدیک‌تر باشند. همچنین ممکن است بتوانید شرکت خود را در سایر مشاغل در بازار جدید خود تبلیغ کنید.

۱۲. راه درست را باز کنید

در حالی که یک افتتاحیه بزرگ بخش مهمی از بازاریابی مکان جدید شما است، شما همچنین می توانید مکان جدید خود را با یک افتتاحیه نرم معرفی کنید. این شروع کوچکتر برای افتتاح یک مکان تجاری دوم عالی است زیرا به معنای افتتاح ناقص است. از آنجا، می توانید به تدریج منابع و کارمندان را از یک مکان به مکان دیگر منتقل کنید. بعلاوه، یک دهانه نرم یک اجرای آزمایشی عالی برای عملیات کامل است، زیرا ممکن است متوجه شکاف هایی شوید که باید پر کنید.

۱۳. به رسانه های محلی هشدار دهید

حتی اگر شرکت شما محصولات یا خدمات بسیار خاصی را ارائه دهد، تماس با روزنامه نگاران محلی که می توانند به انتشار اخبار کسب و کار شما به مخاطبان خاص یا عام کمک کنند، ضرری ندارد. برخی از نویسندگان محلی ممکن است در مورد کسب و کارهای جدید با تمرکز بر داستان شرکت و بنیانگذار گزارش دهند، بنابراین از تزریق شخصیت و پیشینه به طرح های خود نترسید. فقط مطمئن شوید که از اشتباهات روابط عمومی که می تواند کسب و کار شما را نابود کند اجتناب کنید .

۱۴. خودتان را متعهد کنید

احتمالاً از افتتاح اولین مکان خود می دانید که راه اندازی یک شرکت مستلزم آن است که بیشتر وقت خود را به این فرآیند اختصاص دهید. با مکان دوم فرقی نمی کند. برنامه خود را آزاد نگه دارید تا به هر نیازی که ممکن است رخ دهد توجه کنید. پرتاب دوم می تواند سریع حرکت کند و شما باید آماده باشید.

موفقیت لوکیشن اول موفقیت لوکیشن دوم را تضمین نمی کند. جمعیت شناسی متفاوت در هر یک از بازارهای شما می تواند تفاوت را ایجاد کند. با این حال، با تحقیق و برنامه ریزی دقیق برای اطمینان از اینکه کسب و کار شما دارای بودجه، رویه ها و کارکنان برای انجام ماموریت شما است، شانس موفقیت خود را در منطقه جدید خود و موارد بعدی افزایش می دهید.

همچنین بخوانید:   نقش مارکتینگ در استراتژی کسب و کار

چگونه بدانیم چه زمانی کسب و کار خود را به یک مکان جدید گسترش دهیم

باز کردن یک مکان جدید یک تصمیم بزرگ است و شما می خواهید مطمئن شوید که این گام درست برای کسب و کار شما است. اگر برنامه محکمی ندارید، استفاده از مکان‌های مختلف می‌تواند بیشتر از اینکه فایده داشته باشد ضرر داشته باشد. در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد ممکن است زمان گسترش کسب و کار خود به مکان جدید فرا رسیده باشد:

  • شما نمی توانید تقاضای مشتری را برآورده کنید. اگر کسب و کار شما آنقدر موفق است که نمی توانید تقاضای کامل را در مکان فعلی خود برآورده کنید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که ردپای خود را افزایش دهید. وقتی مدام متوجه می شوید که مشتریان جدید را دور می کنید، مکان دوم می تواند راه حل باشد.
  • شما یک فرآیند مستند دارید. آیا می توانید فرآیندهای کسب و کار فعلی خود را در مکان جدید خود تکرار کنید؟ رویه های مستند به شما این امکان را می دهد که عملیات خود را منعکس کنید و کارکنان خود را در فروشگاه جدید در مورد آنچه کار می کند آموزش دهید. اگر اینها را ندارید، آماده گسترش نیستید.
  • شما فرصت جدیدی را شناسایی کرده اید. اگر فرصت بازار جدیدی را شناسایی کرده اید، زمان می تواند مهم باشد. در حالی که شما هرگز نمی خواهید در چنین تصمیم مهمی عجله کنید، فرصتی برای جذب یک پایگاه مشتری جدید و رشد کسب و کارتان ممکن است مستلزم گسترش باشد.
  • شما کارکنان توسعه یافته ای دارید. راه‌اندازی مکان دوم زمان و انرژی زیادی از شما می‌گیرد، بنابراین می‌خواهید مطمئن شوید که کارکنان شما می‌توانند تدارکات را در سایت اصلی شما انجام دهند. اگر تیم فعلی شما عملیات های خود را کاهش داده است، زمان کافی برای تمرکز روی تلاش های توسعه را خواهید داشت. از طرف دیگر، مسائل مربوط به کارکنان و عملیات در محل فعلی شما نشانه این است که زمان مناسبی برای اضافه کردن مکان دیگری برای ترکیب نیست.
  • فضای شما در حال اتمام است. آیا در مکان فعلی خود مدام کمبود فضا پیدا می کنید؟ آیا کسب و کار شما دائماً مملو از مشتریان است؟ اگر چنین است، مکان دوم ممکن است یک ضرورت آشکار باشد.

انتهای مطلب/ منبع