در این چشم‌انداز رقابتی بازاریابی B2B، کسب‌وکارها سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در ساخت برنامه‌های بازاریابی محتوا انجام می‌دهند. چرا؟ ثابت‌شده است که بازاریابی محتوا موفقیت چشمگیری را به ارمغان می‌آورد. بازاریابی محتوا به‌عنوان یکی از مؤثرترین روش‌ها برای افزایش جذب مخاطب، توسعه حضور برند شما و افزایش فروش و یک روش رشد حیاتی برای اکثر مشاغل است.

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

بازاریابی محتوا مهم است زیرابه سؤالات مخاطبان شما پاسخ می‌دهد و به شما در ایجاد اعتماد، توسعه روابط، بهبود و ایجاد سرنخ کمک می‌کند. در عصر امروز، مشتریان از برندهای موردعلاقه خود، محتوایی باکیفیت بالا و ثابت انتظار دارند. طبق گزارش State of Inbound، تولید محتوا برای ۸۰ درصد از بازاریابان اولویت اصلی است. علاوه بر این، به‌طور متوسط، بازاریابی محتوا ۲۶ درصد از بودجه بازاریابی B2B را تشکیل می‌دهد. محتوای ثابت، باکیفیت و جذاب بیش از هر تکنیک دیگری بر تصمیم‌گیری مخاطبان تأثیر می‌گذارد.

ثبات در پیام‌های برند یکی از عوامل متعددی است که رشد و موفقیت کسب‌وکار شمارا تعیین می‌کند. برندهای بزرگ می‌دانند که چگونه برند خود را به‌طور مداوم و در هر نقطه تماس مشتری به تصویر بکشند. همین استدلال در مورد بازاریابی محتوا نیز صدق می‌کند – محتوای شما باید دارای یک‌صدا، سبک و صدای منحصربه‌فرد و قابل‌شناسایی در تمام کانال‌های توزیع باشد.

ثبات محتوا اعتبار شما و اعتماد ایجاد می‌کند و شهرت شمارا تقویت می‌کند.

بنابراین، ما می‌دانیم که محتوایی که ایجاد می‌کنید باید سازگار باشد. بااین‌حال، چرا بازاریابی محتوا در وهله اول این‌قدر سودمند است؟ در اینجا به مهم‌ترین مزایای بازاریابی محتوا می‌پردازیم.

مزایای استفاده از بازاریابی محتوا

۱. مخاطبان شما مدت بیشتری در اطرافتان خواهند ماند.

محتوای عالی یک دارایی مهم است. این توانایی را دارد که تجربیات مثبتی برای مشتریان بالقوه شما ایجاد کند و آنها را وادار به بازگشت بیشتر کند. این بلیط شما برای جلب‌توجه مخاطبان و تقویت مداوم یک برند مثبت است.

۲. جذب بهتری در رسانه‌های اجتماعی خواهید داشت.

افزایش فالوورهای شبکه‌های اجتماعی در سراسر کانال‌ها یک‌چیز است، اما ایجاد محتوای مد روز کاملاً چیز دیگری است. اگر از آن دسته از کسب‌وکارهایی هستید که باوجود داشتن طرفداران بسیار زیاد، جذابیت چندانی ندارید، وقت آن رسیده است که از بازاریابی محتوا به نفع خود استفاده کنید. محتوای باکیفیت می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند تا در رسانه‌های اجتماعی جذابیت پیدا کنید.

۳. مخاطبان شما به شما اعتماد خواهند کرد.

تولید محتوا به کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کند. می‌توانید به سؤالات آنها پاسخ دهید و با مشتریان تعامل داشته باشید. وقتی ارزشی خلق می‌کنید بدون اینکه چیزی در ازای آن بگیرید، مخاطبان شما بیشتر به توصیه‌هایتان اعتماد خواهند کرد.

همچنین بخوانید:   آمیخته بازاریابی دیجیتال برای فروشگاه‌های اینترنتی

درنهایت، زمانی که محتوای شما در مکان مناسب و در زمان مناسب با مخاطبان مناسب نمایش داده شود، باعث بهبود شهرت برند شما خواهد شد. هرچه مشتریان محتوای باکیفیت‌تری ببینند، احتمال ارتباط مثبت آنها با شرکت شما بیشتر می‌شود.

۴. سرنخ‌های بیشتر و بهتری تولید خواهید کرد.

بازاریابی محتوا همچنین می‌تواند منجر به تولید شود. هنگامی‌که مخاطبان شما محتوای شمارا مشاهده می‌کنند، به‌احتمال‌زیاد در آینده از شما خرید خواهند کرد. علاوه بر این، تماس‌ها برای اقدام (CTA) که مستقیماً در محتوای شما قرار داده می‌شوند، می‌توانند سرنخ‌های جدیدی را برای تیم فروش شما ایجاد کنند.

۵. کسب‌وکار شما به لطف سئو بیشتر دیده می‌شود.

هرچه محتوای باکیفیت‌تر و منسجم‌تری تولید کنید، برای تلاش‌های سئوی شما بهتر خواهد بود.

به‌عنوان‌مثال، محتوای شما باید به کسب‌وکار شما کمک کند تا به‌صورت آنلاین قابل‌مشاهده باشد و در بین مخاطبان خود اعتماد و اعتبار ایجاد کند. علاوه بر این، با یک استراتژی محتوای توسعه‌یافته، مانند مدل ستون/خوشه، محتوای شما باید به شما کمک کند تا در موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشید.

۶. محتوای عالی می‌تواند شرکت شمارا به‌عنوان یک مرجع در صنعت تان معرفی کند.

ایجاد محتوای باکیفیت همچنین به ایجاد اقتدار آنلاین شما کمک می‌کند. اگر کسب‌وکار شما به‌عنوان مکانی معتبر برای به دست آوردن اطلاعات تأسیس‌شده باشد، به‌احتمال‌زیاد در موتورهای جستجو رتبه بالاتری خواهید داشت. به‌علاوه، اگر مشتریان شمارا به‌عنوان یک متخصص صنعت ببینند، تمایل بیشتری به اعتماد به شما دارند. محتوای شما باید تخصص شمارا درزمینهٔ کاری خود نشان دهد و پاسخ‌های ارزشمندی به سؤالات مخاطبان ارائه دهد.

به‌طورکلی، بازاریابی محتوا مهم است؛ اما چگونه می‌توان در آن موفق بود؟

یکی از راه‌های تشخیص این است که کیفیت محتوای خود را ارزیابی کنید. یکی از ارزیابی‌های سودمند کیفیت، امتیازدهی محتوا است. ازآنجایی‌که کسب‌وکارهای بیشتری بودجه بازاریابی محتوای خود را افزایش می‌دهند، هرگز زمان بهتری برای گنجاندن معیارهای امتیازدهی محتوا در کمپین بازاریابی‌تان وجود ندارد. با کمک امتیازدهی محتوا، می‌توانید عملکرد خود را اندازه‌گیری کرده و بهبود ببخشید و ارزش زیادی به مخاطبان خود ارائه دهید.

۷. محتوای باکیفیت می‌تواند آگاهی از برند را ایجاد کند.

مطمئناً، هر چیزی می‌تواند آگاهی برند را ایجاد کند، اما بازاریابی محتوا می‌تواند آن را به روشی منحصربه‌فرد انجام دهد. کارشناسان بازاریابی HubSpot در مورد چیزی به نام استراتژی صدای فراگیر نوشته‌اند. به‌طور خلاصه، این استراتژی محتوا چیزی بیش از رتبه‌بندی مقاله وبلاگ شما در صفحه یک است. باعث می‌شود محتوای شما (و درنتیجه برند شما) در هرجایی که مشتریان بالقوه شما به دنبال محصولتان هستند ظاهر شود. برای اجرای این استراتژی، در مورد موضوعاتی بنویسید که مشتریان شما به آنها علاقه دارند تا محتوای عالی شمارا با برند شما مرتبط کنند.

همچنین بخوانید:   برنامه‌ریزی استراتژیک کسب‌وکار کوچک تا متوسط

۸. شما طرفداران وفادار برند را پرورش خواهید داد.

اگر آگاهی از برند را یک‌قدم جلوتر ببریم، همه افرادی که در مورد محتوای شما هیجان‌زده‌اند و تمام آن احساسات عالی را بانام تجاری شما مرتبط می‌کنند، احتمالاً قبل از خرید محصول شما، طرفداران برند می‌شوند.

صبر کن چی؟

درسته؛ طرفداران برند می‌توانند به همان اندازه وفادار باشند و بر تصمیمات خرید دوستان و خانواده خود تأثیر بگذارند، همان‌طور که مصرف‌کنندگان بالقوه می‌بینند که یک تجارت برای مخاطبان فعلی خود ارزش ایجاد می‌کند. یکی از موفق‌ترین راه‌هایی که شرکت‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند، بازاریابی محتوا است.

۹. در استراتژی بازاریابی خود صرفه‌جویی خواهید کرد.

از زمانی که HubSpot برای اولین بار هزینه بازاریابی محتوا را ده سال پیش ارزیابی کرد، این روش به‌عنوان مقرون‌به‌صرفه ترین استراتژی بازاریابی موجود باقی‌مانده است. هزینه‌های اولیه برای محتوا زیاد به نظر می‌رسد و این نکته عادلانه‌ای است.

تخمین‌ها برای محتوای وبلاگ از ۱۵۰ دلار برای هر پست تا ۳۰۰۰ دلار برای یک نویسنده آزاد است، اما می‌توانید مسیر استخدام یک نویسنده تمام‌وقت کارمند را برای ایجاد محتوا برای شما به‌طور منظم طی کنید. در درازمدت، در مقایسه با تبلیغات پولی، بازاریابی ویدیویی و بازاریابی سنتی، محتوا هر بار در نبرد ازنظر مالی پیروز می‌شود.

امتیازدهی محتوا چیست؟

امتیازدهی محتوا فرآیند ارزیابی و تعیین کمیت پتانسیل واقعی محتوا با ردیابی نحوه عملکرد تک‌تک محتواها در تولید و تبدیل سرنخ است. به‌عنوان یک معیار ابتکاری بازاریابی محتوایی، امتیازدهی محتوا به بازاریابان کمک می‌کند تنها دارایی‌هایی را اولویت‌بندی کنند که احتمال بیشتری برای تولید و تبدیل سرنخ‌ها دارند.

علاوه بر ارائه یک روش علمی ارزیابی به نوشتار، امتیازدهی محتوا یک روش قابل‌اعتماد و پیش‌بینی کننده برای ارزیابی پتانسیل مشارکت یک قطعه از محتوا قبل از انتشار است. بهبود کیفیت محتوای شما برای موفقیت کمپین‌های بازاریابی شما بسیار مهم است.

کیفیت محتوای شما به مشخصات مخاطبانتان بستگی دارد. با درک بهتر نیازهای مشتری خود، می‌توانید محتوایی با طنین بالاتر ارائه دهید؛ اما بهبود محتوای شما یک فرآیند تدریجی است و شما باید به‌طور مستمر پاسخ‌های مخاطبان خود را اندازه‌گیری و تجزیه‌وتحلیل کنید تا عناصری را که بیشترین اهمیت رادارند درک کرده و بهبود ببخشید.

چگونه به محتوای خود امتیاز دهیم؟

معمولاً تعیین کمیت دستورالعمل برای محتوا و مخاطبان دشوار است. با امتیازدهی به محتوای خود، می‌توانید آن فرآیند را عینیت ببخشید و از همان دستورالعمل به‌طور مکرر برای ایجاد محتوای موفق مشابه استفاده کنید.

همچنین بخوانید:   نحوه ی ایجاد یک برنامه بازاریابی خدمات مالی

در اینجا نحوه امتیازدهی به محتوای خود آورده شده است:

معیارهای امتیازدهی را تعیین کنید. برای ایجاد یک سیستم امتیازدهی محتوای مؤثر، باید پایه‌ای را ایجاد کنید که بر اساس معیارهای تعامل بیشترین تأثیر را بر محتوای شما دارد. برای برخی، ممکن است بازدید از صفحه باشد، برای برخی دیگر ممکن است به اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی باشد.

یک کمپین ایجاد کنید. هنگامی‌که مشخص کردید کدام معیار برای شما اهمیت بیشتری دارد، یک کمپین ایجاد کنید و محتوای موفقی را که آستانه شمارا برآورده می‌کند، اضافه کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر به نتیجه رسیدید که ۱۰۰۰ بازدید از صفحه عملکرد بالایی دارد، تمام دارایی‌های محتوایی را که معیارهای گفته‌شده را برآورده می‌کنند، در نظر بگیرید.

نظارت بر عملکرد محتوا (نحوه عملکرد هر قطعه محتوای جدیدی که ایجاد می‌کنید را اندازه‌گیری کنید). ازآنجایی‌که دارایی‌های محتوای خاصی با معیار موفقیت شما مطابقت دارد – برای مثال ۱۰۰۰ بازدید از صفحه – آنها را به کمپین اضافه کنید. به افزودن محتوا ادامه دهید تا حجم نمونه کوچکی از محتوای با عملکرد بالا بسازید.

ارزیابی کنید که چه چیزی کار می‌کند. اکنون‌که محتوای با عملکرد بالا شما جداشده است، می‌توانید بیشتر تحلیل کنید که چه چیزی باعث عملکرد محتوای شما می‌شود. اگرچه تعیین کمیت آن دشوار است، اما می‌توانید الگوهایی را در محتوای خود کشف کنید که سپس می‌توانید آنها را تکرار کنید.

بشویید و تکرار کنید. اگرچه این الگوها همیشه در حال تغییر هستند، این فرآیند دستی روشی مؤثر برای امتیازدهی به محتوای شما و اقدام در مورد بینش شما در آینده است.

این می‌تواند یک فرآیند خسته‌کننده باشد و فقط سطح یک سیستم امتیازدهی محتوای واقعی را از بین می‌برد، اما اجرای آن فرآیندی کامل و مهم است. برای نتایج مؤثرتر و کارآمدتر، می‌توانید از ابزار خودکاری مانند هوش مصنوعی اتمی استفاده کنید تا به شما کمک کند محتوای خود را در الگوهای دانه‌دارتری امتیاز دهید.

امتیازدهی محتوا به برند شما کمک می‌کند تا معیاری برای خود تعیین کنید و شمارا به درک مراحل خرید و انتظارات مشتری نزدیک‌تر کند. وقتی انواع محتوا را مشخص کردید که برای یک بخش مشتری خاص کار می‌کند، به‌راحتی می‌توانید موفقیت خود را بارها و بارها تکرار کنید.

شروع به ایجاد محتوای ثابت کنید

ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا یکی از مهم‌ترین مراحلی است که می‌توانید برای تیم بازاریابی خود بردارید. برای انجام این کار، محتوای فعلی خود را ممیزی کنید و بفهمید چه چیزی برای کسب‌وکار شما مفید است.

انتهای مطلب/