مهم نیست که چه اهداف یا خدمات مالی ارائه می‌دهید، استراتژی‌های بازاریابی برای خدمات مالی مؤثر می‌تواند به شما کمک کند تا بر تلاش‌ها تمرکز کنید تا بتوانید بهتر به اهداف و مقاصدتان برسید.

این ۵ استراتژی بازاریابی خدمات مالی محل خوبی برای شروع بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی برای بانک‌ها و مؤسسات مالی است.

۱. ارتباط با مشتری

ارتباط با مشتری یکی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین استراتژی‌های بازاریابی برای بانک‌ها و مؤسسات مالی است. بااین‌حال، یکی از مؤثرترین آنها نیز هست. ارتباط با مشتری به‌سادگی مفهوم دستیابی به مشتریان برای رفع نیازهای موجود پیرامون آموزش، آگاهی و کمک است. این به یک سازمان کوچک در قالب مشاوره و وبینارهای رایگان و در سازمان‌های بزرگ‌تر در قالب آموزش مالی مانند برنامه‌های مدیریت بدهی یا آموزش مالی در مدارس مقیاس می‌شود.

چرا کار می‌کند؟ ارتباط با مشتری ممکن است به نظر یک استفاده بشردوستانه از بودجه باشد، اما برای ایجاد آگاهی، وفاداری مشتری و علاقه به محصولات و خدمات کار می‌کند. یک استراتژی بازاریابی مالی که به‌دقت تدوین شده است، خدمات و ویژگی‌هایی را که می‌خواهید بفروشید و سایر کمپین‌های بازاریابی را در نظر می‌گیرد. برای مثال، اگر می‌دانید که دانش‌آموزان به مدرسه بازمی‌گردند، می‌توانید ارتباط با مشتری را حول برنامه‌هایی برای آموزش دانش‌آموزان برای مدیریت پول به‌تنهایی، پس‌انداز برای دانشگاه یا بودجه‌بندی برای پس‌انداز خودرو متمرکز کنید. اگر می‌دانید منطقه جغرافیایی شما دارای درصد زیادی از سالمندان است، می‌توانید برنامه‌های آموزش مالی رایگان ایجاد کنید، آموزش استفاده از بانکداری دیجیتال و امنیت آنلاین به سالمندان. این برنامه‌ها به نوبه خود حساب‌های پس‌انداز، راه‌حل‌های دیجیتال و حتی بانک شما را از طریق آگاهی و افزایش اعتماد مصرف‌کننده ارتقا می‌دهند.

همچنین بخوانید:   تصویرسازی ذهنی از برند

۲. سلف‌سرویس و دیجیتال‌سازی

 بچه‌های بوم و نسل‌های قبلی عمدتاً ترجیح می‌دادند محصولات را از طریق نمایندگان فروش دریافت کنند که می‌توانستند آنها را راهنمایی کنند و حساب‌های شخصی (یا نه) برای آنها راه‌اندازی کنند، هزاره‌ها و نسل Z اغلب می‌خواهند همه کارها را خودشان با کمترین تماس با نمایندگان انسانی انجام دهنراه‌اندازیازی و ترویج محصولات مالی دیجیتالی و خدمات مشتری یا پورتال‌های تجربه که مشتریان را قادر می‌سازد تا برای خدمات آنلاین ثبت‌نام کنند، محصولات و خدمات را به‌صورت آنلاین تغییر دهند و اطلاعات خود را بدون مراجعه به شعبه مشاهده کنند، یک‌روند مؤثر و ضروری برای سازمان‌های مالی است. بااین‌حال، این یک استراتژی بازاریابی نیست که برای هر سازمانی اعمال شود، زیرا ممکن است از محصولات فقط خدمات را بفروشید.

۳. رسانه‌های اجتماعی

 استفاده هوشمندانه و مداوم شما از یک یا چند پلتفرم رسانه اجتماعی یک استراتژی بازاریابی مالی ارزشمند است که نمی‌توانید نادیده بگیرید. شرکت‌های بزرگ از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط با برندها، یادگیری از همسالان و دنبال‌کردن رویدادها و اخبار استفاده می‌کنند. حفظ حضور ثابت در یک یا چند سایت با یک استراتژی برای ارائه ارزش به دنبال‌کنندگان به شما کمک می‌کند اعتماد به برند ایجاد کنید، فرصت‌های بازاریابی ایجاد کنید و پایگاه مشتری خود را رشد دهید.

بسیاری از سازمان‌های مالی و بانکی از رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط با مصرف‌کنندگان به‌منظور ایجاد اعتماد استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، با نشان‌دادن اینکه افراد واقعی در بانک‌ها و در خدمات مالی کار می‌کنند، مشتریان و داستان‌های موفقیت را به نمایش می‌گذارند و خدمات مشتریان را ارائه می‌دهند. برای مثال، سازمان‌های مالی معمولاً می‌توانند با تغییر تلفن به رسانه‌های اجتماعی، هزینه خدمات مشتری را تا بیش از ۷۰ درصد کاهش دهند. یک استراتژی خوب بازاریابی رسانه‌های اجتماعی مستلزم استفاده هوشمندانه از داستان‌سرایی، محتوا، و طنز خلاقانه و همچنین ثبات و تمایل به ارائه ارزش برای مشتری به‌جای بانک است. بااین‌حال، از نظر ایجاد اعتماد، آگاهی و روابط با مصرف‌کنندگان در فضای خود ارزش تلاش را دارد.

همچنین بخوانید:   بازاریابی ویروسی چیست؟

۴. اتوماسیون و داده‌های بزرگ

بیشتر سازمان‌های مالی اطلاعات بیشتری نسبت به آنچه می‌دانند دارند، دارند، اما این به‌سرعت در حال تغییر است. امروزه، پلتفرم‌های تجربه مشتری و ابزارهای اتوماسیون، استفاده و اعمال داده‌ها را به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی شما برای خدمات مالی آسان‌تر از همیشه می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، کلان‌داده می‌تواند به شما بگوید چه کسی برای یک خرید بزرگ پس‌انداز می‌کند و به‌احتمال زیاد نیاز به تأیید قبلی برای وام دارد، داده‌های بزرگ می‌توانند به شما کمک کنند خدماتی را قبل یا بعد از نیاز شناسایی کرده و ارائه دهید، می‌تواند به شما در هدف‌گذاری کمک کند. مشتریان خاص برای خدمات مشتری اضافی یا آموزش مالی دیجیتال، و می‌تواند به شما کمک کند تا خدمات مشتری موردنیاز را کاهش دهید.

به‌عنوان‌مثال، JP Morgan از ربات‌ها برای پاسخ به درخواست‌های دسترسی داخلی IT استفاده می‌کند، نیاز به ۴۰ کارمند تمام‌وقت را کاهش می‌دهد و روند را تسریع می‌بخشد. بانک‌های دیگر از اتوماسیون برای ارائه خدمات، ارائه راه‌حل‌های خاص یا شخصی شده‌تر و ایجاد داده‌ها و داشبوردهای سفارشی برای مشتریان به روش‌هایی استفاده می‌کنند که بدون اتوماسیون بسیار گران تمام می‌شد.

۵. داستان‌سرایی دیجیتال

داستان‌سرایی هنوز یکی از مؤثرترین رسانه‌های بازاریابی است، چه در رسانه‌های اجتماعی، ویدئو، تبلیغات یا پلتفرم‌های متقابل کانالی که به دنیای واقعی گسترش می‌یابد. در اینجا، استراتژی بازاریابی شما باید شامل گفتن داستانی باشد که علاقه را به خود جلب کرده و احساسات را به علاقه، برانگیخته و بیننده را تحریک کند. در اینجا، هدف شما ایجاد محتوای مرتبط و قابل اشتراک‌گذاری است که بتواند خواننده را آموزش دهد، سرگرم کند یا به نحوی به خواننده کمک کند – و امیدواریم هر سه را به طور هم‌زمان مدیریت کنید. به‌عنوان‌مثال، Allstate برنده جایزه ” ارزش گفت کمپین بازاریابی داستان‌سرایی دیجیتال بر بیان داستان ۳ تا ۸ مشتری متمرکز است که در حال ایجاد تفاوت هستند. Allstate نه‌تنها کاری که مشتریانش انجام می‌دهند را تبلیغ می‌کند، با به اشتراک گذاشتن افراد و داستان‌های واقعی اعتماد ایجاد می‌کند، بلکه علاقه را در تمام کانال‌های بازاریابی کاهش می‌دهد، روابط با مشتری ایجاد می‌کند و در حین تبلیغ محصولات و خدمات موردبحث در ویدئوها، یک عامل انسانی ایجاد می‌کند.

همچنین بخوانید:   مراحل تحقیق بازار

مهم نیست که سازمان مالی شما چه کاری انجام می‌دهد، رسانه‌های دیجیتال طیف گسترده‌ای از ایده‌ها، تاکتیک‌ها و استراتژی‌های بازاریابی خلاقانه را در اختیار شما قرار می‌دهد. بااین‌حال، شما نباید فقط روی یکی تمرکز کنید یا سعی کنید همه چیز را ترکیب کنید. در عوض، یک استراتژی بازاریابی مالی واحد و گسترده‌تر ایجاد کنید، به‌طوری‌که هر عنصر به بقیه اضافه می‌کند و بر آن‌ها افزوده می‌شود و به سازمان شما ارزش می‌افزاید.

انتهای مطلب/