ازآنجایی‌که ۸۶ درصد از مصرف‌کنندگان برای یافتن مشاغل محلی به اینترنت متکی هستند، داشتن یک وب‌سایت بدون در نظر گرفتن نوع کسب‌وکار شما، کار بیهوده‌ای است. اگرچه ساختن یک وب‌سایت برای کسب‌وکار عالی است، اما باید از اشتباهات رایجی که مانع از سرمایه‌گذاری شما به بهترین شکل ممکن می‌شود، اجتناب کنید. شناسایی همه این اشتباهات به‌راحتی با استفاده از ابزار مفیدی به نام Website Grader امکان‌پذیر است.

در این پست همراه کسب‌وکار دماوند، رایج‌ترین اشتباهات وب‌سایتی که دیده‌ایم را به شما نشان می‌دهیم و بررسی می‌کنیم دقیقاً چگونه می‌توان آن‌ها را برطرف کرد.

اشتباهات رایج وب‌سایت

 • عنوان صفحه طولانی
 • توضیحات متا طولانی
 • کلیدواژه پر کردن
 • آدم‌خواری کلمه کلیدی
 • بدون متن جایگزین تصویر
 • متن خیلی کم (یا خیلی زیاد).
 • عدم استفاده از Analytics
 • بارگذاری آهسته
 • وب‌سایت پاسخگو نیست
 • پیوند داخلی ضعیف
 • امنیت ضعیف وب‌سایت
 • فرم‌های طولانی وب‌سایت

۱. عنوان صفحه طولانی

عنوان صفحه، به بازدیدکنندگان می‌گوید که یک صفحه درباره چیست.

موتورهای جستجو و مرورگرها ممکن است عنوان صفحه شمارا در صورت طولانی بودن قطع کنند. از منظر بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)، عنوان صفحه مختصر بهترین تجربه خواننده را به همراه دارد. اگر عنوان صفحه شما خیلی طولانی باشد، اهمیت هر عبارت در عنوان را کم می‌کند. این حتی ممکن است مانع از رتبه‌بندی شما در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) شود.

بهترین تمرین این است که عنوان صفحه خود را کمتر از ۷۰ کاراکتر نگه‌دارید تا خواننده بتواند کل عنوان را ببیند و تصمیم بگیرد که روی پست کلیک کند.

راه‌حل: از ابزار تحلیل سرفصل برای نوشتن سرفصل‌های مختصر استفاده کنید

از ابزاری مانند Coschedule’s Headline Analyzer برای پیش‌نویس توضیحات مختصر و غنی از کلمات کلیدی استفاده کنید. این ایده خوبی است که قبل از انتخاب بهترین تیتر، چندین نوع تیتر را آزمایش کنید.

۲. توضیحات متا طولانی

توضیحات متا برای جذب بازدیدکنندگان از جستجو ضروری است. توضیحات متا، متن زیر عنوان صفحه در نتایج جستجو است؛ مانند عناوین صفحه، توضیحات متا در صورت طولانی بودن قطع‌شده و با “…” جایگزین می‌شود.

اشتباه وب‌سایتی که باید در سال ۲۰۲۱ اجتناب شود: توضیحات متا طولانی

راه‌حل: از یک کلمه شمار برای بررسی استفاده کنید

می‌توانید از ابزارهایی مانند WordCounter و SERPsimulator برای شمارش تعداد کاراکترها در توضیحات متا ما استفاده کنید تا از حد مجاز فراتر نروید.

برای مثال، شبیه‌سازی SERP، به شما نشان می‌دهد که تگ عنوان و توضیحات متا شما در صفحه نتایج موتور جستجو چگونه خواهد بود.

wordcounter برای بررسی طول توضیحات متا استفاده می‌شود

۳. کلیدواژه پر کردن

بسیاری از افراد را دیده‌ایم که اشتباه می‌کنند عنوان صفحه خود را با کلمات کلیدی پر می‌کنند یا کلمات کلیدی غیرواقعی را هدف قرار می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، اگر یک وب‌سایت جدید در فضای بازاریابی آنلاین سعی کند برای کلمه کلیدی مانند “بازاریابی ورودی ” رتبه‌بندی کند، اغلب تلاش بیهوده‌ای است.

گاهی اوقات وب‌سایت‌ها کلمات کلیدی را هدف قرار می‌دهند که ترافیک زیادی را به خود جذب می‌کنند، اما تبدیل نمی‌شوند.

از دیدگاه کاربر، استفاده از کلمات کلیدی بیش‌ازحد در محتوای شما تجربه کاربری بدی ایجاد می‌کند و خواندن وب‌سایت شمارا سخت می‌کند. در مورد موتورهای جستجو، Google Search Centra l پر کردن کلمات کلیدی می‌تواند به رتبه‌بندی سایت شما آسیب برساند.

راه‌حل: انجام تحقیقات مناسب برای کلمات کلیدی

با ایجاد لیستی از تمام اصطلاحات مرتبط که برای توصیف کسب‌وکارتان استفاده می‌شوند، شروع کنید. سپس، می‌توانید این شرایط را به محتواها یا موضوعات تقسیم کنید. به‌عنوان‌مثال، دسته‌هایی مانند «بازاریابی ورودی»، «بلاگینگ» و «بازاریابی رسانه‌های اجتماعی» داریم.

گام بعدی پر کردن این دسته‌های موضوعی گسترده با عبارات کلیدی است که مشتریان بالقوه شما ممکن است هنگام جستجوی آن نوع محتوا استفاده کنند.

اگر در حال حاضر کمی از ترافیک گوگل را دریافت کرده‌اید، می‌توانید در نمونه گوگل آنالیتیکس خود جستجو کنید تا کلمات کلیدی را که افراد برای رسیدن به وب‌سایت شما استفاده می‌کنند، بیابید.

علاوه بر گوگل آنالیتیکس، می‌توانید از ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی مانند Ahrefs و SEMrush برای ایده‌های بیشتر استفاده کنید.

۴. آدم‌خواری کلمه کلیدی

آدم‌خواری کلمه کلیدی زمانی است که دو یا چند صفحه در وب‌سایت شما یک کلمه کلیدی را هدف قرار می‌دهند.

مشکل آدم‌خواری کلمات کلیدی این است که صفحات وب شما که یک کلمه کلیدی را هدف قرار می‌دهند در صفحه نتایج موتور جستجو با یکدیگر رقابت می‌کنند. این می‌تواند منجر به نرخ کلیک پایین و کاهش ارزش هر صفحه شود.

هر صفحه در وب‌سایت شما فرصت جدیدی برای یافتن کاربران آنلاین است. شما نمی‌خواهید همه این فرصت‌ها را با استفاده مجدد از کلمات کلیدی هدر دهید.

راه‌حل: مدل خوشه ستونی را امتحان کنید

با ابزارهایی مانند Moz Keyword Explorer و SEOScout Cannibalization Checker، می‌توانید به‌راحتی صفحاتی را که برای کلمات کلیدی مشابه در وب‌سایتتان رقابت می‌کنند شناسایی کنید.

هنگامی‌که این صفحات را شناسایی کردید، می‌توانید مدل خوشه ستونی را برای سازمان‌دهی مجدد وب‌سایت امتحان کنید. مدل خوشه ستونی شامل گروه‌بندی پست‌های وبلاگ مرتبط در حوزه‌های موضوعی خاص به‌جای کلمات کلیدی طولانی است.

با استفاده از این مدل، پست‌های وبلاگ منفرد به صفحه‌ستون پیوند داده می‌شوند و لینک‌ها را به اشتراک می‌گذارند.

۵. بدون متن جایگزین تصویر

موتورهای جستجو تصاویر را “بررسی ” نمی‌کنند. در عوض، آنها در درجه اول متن را اسکن می‌کنند. خوشبختانه با تگ alt می‌توانید متن را با یک تصویر مرتبط کنید.

با توجه به اینکه اکنون حدود ۳۳ درصد از نتایج جستجوی گوگل یک بسته تصویری را نشان می‌دهد، اگر متن جایگزین را به آن اضافه نکنید، ترافیک زیادی را از دست خواهید داد. متن جایگزین همچنین به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را در دسترس کاربران قرار دهید و علاوه بر کمک به کسب ترافیک بیشتر، تجربه کاربری را نیز بهبود می‌بخشد.

راه‌حل: متن‌های جایگزین را به همه تصاویر خود اضافه کنید

هنگام نوشتن متن جایگزین، از ساختار جمله مناسب استفاده کنید و در هنگام توصیف تصویر تا حد امکان خاص باشید.

۶. متن خیلی کم (یا خیلی زیاد).

موتورهای جستجو بهتر از هر چیز دیگری متن را می‌خوانند؛ بنابراین، مهم است که متن در صفحه وب خود داشته باشید. با دانستن این موضوع، برخی افراد تا حد امکان متن را در یک صفحه جمع می‌کنند. درنتیجه، موتورهای جستجو برای استخراج متن مرتبط با مشکل مواجه می‌شوند.

راه‌حل: صفحه را روی یک موضوع متمرکز کنید

اطمینان حاصل کنید که صفحه شما قابل‌خواندن است و حاوی کلمات کلیدی موردنظر شما است.

۷. عدم استفاده از Analytics

حتی پس از ایجاد محتوای جذاب در وب‌سایت، بهینه‌سازی و تبدیل ترافیک به سرنخ، کار شما تمام نشده است! شما هنوز باید تجزیه‌وتحلیل وب‌سایت خود را ردیابی کنید.

تجزیه‌وتحلیل وب ضروری است زیرابه شما کمک می‌کند بازدیدکنندگان خود و نحوه تعامل آنها با سایت شمارا بهتر درک کنید. بدون ردیابی مناسب، نمی‌توانید بگویید چه صفحاتی در وب‌سایت شما بیشترین/کمترین ترافیک رادارند، یا بازدیدکنندگان از کدام دستگاه‌ها برای دسترسی به سایت شما استفاده می‌کنند و غیره.

بدون دسترسی به این معیارهای حیاتی، هنگام تصمیم‌گیری که بر وب‌سایت شما تأثیر می‌گذارد، در تاریکی رها می‌شوید.

راه‌حل: معیارهای مهم را ردیابی کنید

ردیابی تمام تجزیه‌وتحلیل‌های وب‌سایت شما اتلاف وقت خواهد بود. در عوض، روی معیارهایی تمرکز کنید که با اهداف کسب‌وکار شما همسو هستند. برای شروع، باید معیارهای وب‌سایت مانند بازدید از صفحه منحصربه‌فرد، نرخ پرش، تعداد بازدیدکنندگان بازگشتی و منابع ترافیک را ردیابی و تجزیه‌وتحلیل کنید.

سپس می‌توانید داده‌هایی را که جمع‌آوری می‌کنید بررسی کنید تا تصمیمات تجاری آگاهانه‌ای بگیرید که باعث رشد کسب‌وکار شما می‌شود.

ابزارهای تجزیه‌وتحلیل وب مانند داشبورد بازاریابی و تجزیه‌وتحلیل HubSpot و Google Analytics می‌توانند به شما در ردیابی تمام معیارهای موردنیاز کمک کنند.

۸. زمان بارگذاری آهسته

هیچ‌کس از انتظار در یک صف لذت نمی‌برد، به‌خصوص زمانی که گزینه‌های دیگری برای انتخاب داشته باشد. شما می‌توانید همین را در مورد بازدیدکنندگان وب‌سایت خود بگویید. اگر بارگذاری وب‌سایت شما برای همیشه طول بکشد، آن‌ها منتظر نمی‌مانند و می‌توانند روی وب‌سایت بعدی که تقریباً بلافاصله بارگیری می‌شود، پرش کنند.

اگر وب‌سایت شما به‌کندی بارگذاری می‌شود، ممکن است به این دلیل باشد که هاست شما کافی نیست، تصاویر بزرگی در سراسر سایت خود دارید، تغییر مسیرهای زیادی دارید یا افزونه‌های غیرضروری زیادی نصب‌کرده‌اید.

راه‌حل: سرعت بارگذاری وب‌سایت خود را افزایش دهید

می‌توانید از ابزارهای ساده‌ای مانند Pingdom Website Speed ​​Test، GTmetrix، Google PageSpeed ​​Insights برای بررسی سرعت وب‌سایت خود استفاده کنید.

برای بهبود سرعت وب‌سایت، این بهترین روش‌هایی است که می‌توانید استفاده کنید:

 • یک پلت فرم میزبانی وب را انتخاب کنید که برای سرعت طراحی‌شده باشد
 • تصاویر خود را فشرده کنید
 • فیلم‌ها را به‌جای آپلود مستقیم در سایت جاسازی کنید
 • تغییر مسیرها را کاهش دهید
 • از شبکه تحویل محتوا (CDN) استفاده کنید
 • هر پلاگین غیرضروری را حذف نصب کنید

۹. وب‌سایت پاسخگو نیست

دستگاه‌های تلفن همراه بیش از ۵۴.۸ درصد از ترافیک وب‌سایت جهانی را تشکیل می‌دهند. ازآنجایی‌که اکثر مردم از دستگاه‌های دستی خود برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند، به نفع شماست که وب‌سایت خود را روی صفحه‌نمایش تلفن همراه پاسخگو کنید.

متأسفانه، بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌ها این اشتباه را مرتکب می‌شوند که فقط وب‌سایت‌های خود را برای دستگاه‌های دسکتاپ بهینه‌سازی می‌کنند و درنتیجه تعداد بیشتری از مخاطبان و ترافیک خود را حذف می‌کنند.

راه‌حل: وب‌سایت خود را برای موبایل بهینه کنید

شما باید از قرار دادن محتوایی که فقط در دسکتاپ قابل‌دسترسی است خودداری کنید. از بخش‌های هدر بزرگ خودداری کنید تا کاربران موبایل به‌سرعت به محتوا دسترسی پیدا کنند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که اندازه فونت برای خواندن خیلی کوچک نیست.

کنسول جستجوی گوگل یک ویژگی دارد که به شما امکان می‌دهد تا میزان سازگاری وب‌سایت خود با موبایل را بررسی کنید.

۱۰. پیوند داخلی ضعیف

لینک‌ها برای بهبود اعتبار وب‌سایت در موتورهای جستجو ضروری هستند. بااین‌حال، بسیاری از صاحبان وب‌سایت این اشتباه را مرتکب می‌شوند که از لینک‌های بسیار زیاد یا بسیار کم استفاده می‌کنند. اگر تعداد زیادی لینک در یک صفحه وجود داشته باشد، ممکن است حواستان را پرت کند؛ و پیوندهای بسیار کم می‌تواند باعث شود که مقاله یا صفحه وب کم‌ارزش به نظر برسد.

راه‌حل: یک ساختار پیوند داخلی ایجاد کنید

با ابزاری مانند SEMrush، می‌توانید ممیزی سایت را برای شناسایی فرصت‌های پیوند داخلی در سراسر وب‌سایت اجرا کنید. همچنین می‌توانید ساختار پیوندی ایجاد کنید که به شما کمک می‌کند هر زمان که پست‌های وبلاگ یا صفحات وب جدید ایجاد می‌شوند، به‌طور طبیعی پیوندهای داخلی را به محتوای موجود اضافه کنند. بااین‌حال، فقط چون می‌خواهید پیوندهای داخلی بین صفحات وب خود ایجاد کنید، به همه‌چیز لینک ندهید. در عوض، بر کیفیت پیوند بیشتر از کمیت آن تأکید کنید.

۱۱. امنیت ضعیف وب‌سایت

احتمالاً شب‌ها خوب نمی‌خوابید، زیرا می‌دانید خانه‌تان در برابر نفوذ آسیب‌پذیر است؛ مانند شما، خریداران آنلاین (یا بازدیدکنندگان وب‌سایت به‌طورکلی) هر زمان که سعی می‌کنند در یک وب‌سایت ناامن حرکت یا خرید کنند، احساس ناراحتی دارند.

اکنون، مرورگرهای وب مانند کروم و فایرفاکس هشداری را نشان می‌دهند تا هر زمان که کاربران از یک وب‌سایت ناامن بازدید می‌کنند، از آن آگاه باشند.

راه‌حل: یک گواهی SSL را فعال کنید

شما می‌توانید با نصب گواهینامه لایه سوکت (SSL) در وب‌سایت خود از مشتریانتان محافظت کنید و اعتماد آنها را جلب کنید. SSL یک پروتکل امنیتی است که یک پیوند رمزگذاری شده بین وب سرور شما و مرورگر بازدیدکننده ایجاد می‌کند.

برای اینکه بدانید سایت شما محافظت‌شده است، URL آن را بررسی کنید تا ببینید آیا با “HTTP” یا “HTTPS” شروع می‌شود یا خیر. اگر “HTTPS” باشد، سایت شما امن است. اگرنه، باید یک گواهی SSL از ارائه‌دهنده دامنه خود یا سایتی مانند Let’s Encrypt خریداری کنید.

۱۲. فرم‌های وب‌سایت طولانی

فرم‌های وب‌سایت برای تبدیل ترافیک به سرنخ بسیار مهم هستند، اما سرنخ‌ها تنها در صورتی تبدیل می‌شوند که فرم شما به‌درستی انجام شود.

امروزه اکثر فرم‌های وب‌سایت برای پر کردن، نیاز به کار زیادی توسط بازدیدکنندگان دارند. این فرم‌ها ممکن است اطلاعات غیرضروری را درخواست کنند و چندین فیلد «الزامی» داشته باشند که به نظر سخت‌گیرانه می‌آید و بازدیدکنندگان را گیج یا ناامید می‌کند.

راه‌حل: فقط جزئیات ضروری را بخواهید

محتوای فرم‌های خود را فقط به اطلاعات موردنیازتان محدود کنید. به‌عنوان‌مثال، در هر فرم فقط از ۳-۵ فیلد استفاده کنید. همچنین، تعداد فیلدهای موردنیاز را کاهش دهید و متن راهنما را به‌صورت پیش‌فرض فیلد اضافه کنید.

انتهای مطلب/