کسب و کار در مسیر صحیح ...

یکی از مهمترین جنبه های اداره یک کسب و کار موفق، نیاز به بازاریابی مستمر است. بدون بازاریابی مستمر و موثر، هیچ کس وجود شما را متوجه نخواهد شد. اما بازاریابی صرفاً به خاطر بازاریابی نیز فایده ای نخواهد داشت. شما باید این کار را به طور موثر انجام دهید. تلاش‌های بازاریابی شما باید تعادلی بین انجام هزینه‌های کافی ایجاد کند و در عین حال پول نقد مورد نیاز خود را فدای سایر نیازها نکنید. در زیر چندین استراتژی برای کاهش هزینه های بازاریابی بدون از بین بردن کیفیت کمپین های بازاریابی موجود ارائه شده است. این امکان وجود دارد که به نتایج بازاریابی خیره کننده ای دست پیدا کنید و در عین حال بودجه خود را کاهش دهید.

۱.یک ممیزی بازاریابی انجام دهید

اولین جایی که باید شروع کنید، بررسی بودجه بازاریابی و هر داده مرتبط است. هدف ممیزی بازاریابی این است که متوجه شوید چقدر برای فعالیت های مرتبط با بازاریابی هزینه می کنید. این هزینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تولید و تبلیغ محتوا
 • تبلیغات رسانه های اجتماعی که اجرا می کنید و مدیریت آنها
 • برای ایمیل هایی که ارسال می کنید کپی کنید
 • اشکال اضافی تبلیغات، از جمله رسانه های چاپی
 • فیلمنامه نویسی، ایجاد و تبلیغ
 • تلاش‌های بازاریابی مجدد یا هدف‌گیری مجدد
 • تلاش های سئو

۲. هدف گذاری مشتری خود را بهبود بخشید

به دست آوردن مشتریان جدید هزینه دارد. چیزی که حتی بیشتر هزینه می کند، به دست آوردن مشتریانی است که در بازار ایده آل شما نیستند. آنها ممکن است یک بار چیزی از شما بخرند، اما همچنان ممکن است با جمع کردن تمام هزینه های بازاریابی که برای به دست آوردن آنها نیاز است، ضرر خالص داشته باشید.

به همین دلیل، می‌خواهید تمرکز خود را محدود کنید و بی‌رحمانه به انواع مشتریانی که تبدیل می‌شوند و در درازمدت با شما می‌مانند، بازاریابی کنید. داده های بازاریابی موجود خود و به خصوص پروفایل های بهترین مشتریان خود را مطالعه کنید. این باید جایی باشد که تقریباً تمام تلاش خود را متمرکز کنید. این تمرکز به شما کمک می کند تا از بودجه بازاریابی موجود خود بیشتر بهره ببرید و از هدف قرار دادن مشتریانی که بودجه شما را ضعیف می کنند، اجتناب کنید.

۳. تعداد کانال های بازاریابی فعالی که استفاده می کنید را کاهش دهید

در حال حاضر برای بازاریابی چه می کنید؟ به احتمال زیاد این احتمالاً چیزهای کمی است: ایجاد و تبلیغ محتوای وبلاگ، رشد اکانت های رسانه های اجتماعی شما اجرای تبلیغات پولی، شرکت در کنفرانس ها.

در مرحله اول، باید فهرستی از هر فعالیت بازاریابی که در حال حاضر انجام می دهید، تهیه کرده باشید. اکنون زمان آن است که کمی عمیق تر شیرجه بزنید. این احتمال وجود دارد که هر کانالی به شما سرنخ های با کیفیت نمی دهد. وقت آن است که آنهایی را که نیستند برش دهید. برخی از موارد مانند سئو زمان بر است.

اما، اگر در یک بحران بودجه قرار دارید، ممکن است بخواهید فعالیت‌های طولانی‌مدت را به حالت تعلیق درآورید و در عین حال استراتژی‌هایی را که منجر به افزایش سرعت شما می‌شوند، دو چندان کنید. به مرور زمان، می‌توانید کانال‌های دیگر را دوباره اضافه کنید. اما، بهتر است از پول خود استفاده کنید تا تمام انرژی خود را در دو یا سه کانال صرف کنید، به جای اینکه خودتان را خیلی ضعیف پخش کنید.

۴. از ابزارهای اتوماسیون بازاریابی استفاده کنید

اگر می‌خواهید ساعات کار را کاهش دهید، وظایف بازاریابی خاصی را خودکار کنید. اتوماسیون به شما و کارمندانتان کمک می کند تا روی کارهای ارزشمندتر تمرکز کنید. در اینجا چند مورد از رایج ترین کارهای بازاریابی که می توانید به صورت خودکار انجام دهید آورده شده است:

 • چت ربات ها برای رسانه های اجتماعی: چت بات ها در حال تسخیر جهان هستند . آنها معمولاً از طریق مسنجر فیس بوک و سایر سایت های رسانه های اجتماعی استفاده می شوند، اما می توانند با سایر سیستم عامل ها نیز سازگار شوند. از چت بات ها می توان برای انجام وظایفی مانند جمع آوری اطلاعات شرکت، ارائه پشتیبانی شخصی، پاسخگویی در رسانه های اجتماعی، تبلیغ محتوای شما و موارد دیگر استفاده کرد. بهتر از همه، پس از انجام تنظیمات اولیه، این ربات ها به طور مداوم بدون نیاز به کار اضافی از طرف شما اجرا می شوند.
 • پاسخ‌گوی خودکار ایمیل: پاسخ‌دهندگان خودکار ایمیل می‌توانند به شما کمک کنند بدون نیاز به انجام کار اضافی، رابطه عمیق‌تری با مشترکین خود ایجاد کنید. یک پاسخ خودکار خوب نوشته شده حتی می تواند به عنوان بخشی از یک توالی پیش فروش عمل کند. فرض کنید شخصی به لیست ایمیل شما برای یک دوره ایمیل پنج قسمتی که ایجاد کرده اید می پیوندد. با هر ایمیل، مقداری ارزش جدی ارائه خواهید کرد و به نحوی به افراد کمک خواهید کرد. سپس، در پایان هر دنباله، می توانید یک محصول یا خدمات را ارائه کنید. این یک راه عالی برای بازگرداندن پول شما از هزینه ای است که برای به دست آوردن رهبری در وهله اول صرف شده است. سپس این استراتژی به شما اجازه می دهد تا تلاش های بازاریابی خود را افزایش دهید.
 • وظایف کلی کسب و کار را با هم پیوند دهید: بازاریابی شما باید مانند یک ماشین کار کند. اینطوری فکر کن هر قطعه با هم کار می کند تا از تلاش های دیگر شما حمایت کند. اگر احساس می‌کنید که ابزارها و استراتژی‌های بازاریابی شما در همه جا وجود دارد، ابزارهای اتوماسیون را به جریان کاری خود اضافه کنید.

۵. محتوای قدیمی تر را دوباره هدف قرار دهید

اگر مدتی است که در وبلاگ شرکت خود محتوا منتشر می کنید، احتمالاً در معدن طلای محتوا نشسته اید. دو راه برای نزدیک شدن به آن وجود دارد:

 • محتوای قدیمی‌تر را طوری به‌روزرسانی و تبلیغ کنید که انگار جدید است: محتوای قدیمی‌تر شما در واقع می‌تواند به جذب خوانندگان و ترافیک جدید برای شما کمک کند. فقط به این دلیل که یک پست را یک بار منتشر کردید به این معنی نیست که برای همیشه تمام شده اید. احتمالاً اطلاعات جدیدی در دسترس خواهید یافت که می تواند به شما در بهبود پست موجود کمک کند. یا می توانید برای بهبود تجربه کاربری، بخش هایی از آن را دوباره بنویسید.
 • استفاده مجدد از محتوا برای رسانه های جدید: بازاریابی محتوا بیشتر از نوشتن و انتشار پست وبلاگ بعد از پست وبلاگ است. در واقع، بازدیدکنندگان شما ممکن است ترجیح دهند محتوا را در قالب دیگری مصرف کنند

۶. به جای ابزارهای اشتراک، از ابزارهای رایگان استفاده کنید

احتمالاً برای ابزارهای بازاریابی بیش از آنچه لازم است پرداخت می کنید. به عنوان مثال، شما احتمالاً برای نرم افزار تحقیق کلمات کلیدی، CRM  شرکت، مدیریت رسانه های اجتماعی، ابزارهای بازاریابی ایمیلی و موارد دیگر هزینه می کنید. برخی از این ابزارها ممکن است ضروری باشند، اما می‌توانید یک جایگزین رایگان پیدا کنید. اکثر ابزارهای ممتاز به ویژگی های پیشرفته تری نسبت به همتایان رایگان خود مجهز هستند، اما باید از خود بپرسید که آیا این ابزار واقعاً به نتیجه من کمک می کند؟ اگر پاسخ منفی است، آن را قطع کنید.

هزاران ابزار تحقیق و جستجوی کلمات کلیدی رایگان با کیفیت بالا به همراه ایجاد تصویر، بازاریابی ایمیلی، رسانه های اجتماعی و ابزارهای تحلیلی موجود است. ممکن است مجبور شوید مدتی را صرف یادگیری نکات و نکات یک ابزار جدید کنید، اما اگر بتوانید همان نتایج را بگیرید و بخش عظیمی از بودجه خود را ذخیره کنید، وقت آن است که به خوبی صرف کنید.

۷. برخی از فعالیت های بازاریابی را در داخل سازمان بیاورید

در مرحله اول، زمانی که بودجه خود را تجزیه و تحلیل می‌کردید، ممکن است راه‌هایی را برای کاهش هزینه‌های کارکنان کشف کرده باشید. این به معنای اخراج کل تیم بازاریابی خود نیست. درعوض، ممکن است دوباره ترتیب دهید که چه کسی هر یک از تعدادی از وظایف خاص را انجام می دهد.

با این حال، اگر برای رسیدگی به جنبه‌های خاصی از بازاریابی خود به آژانس‌های خارجی متکی بوده‌اید، احتمالاً این چیزی است که می‌توانید آن را کاهش دهید. اگر کارمندی دارید که با سئو آشنایی دارد، آن شخص را به این نقش ارتقا دهید. شما همیشه این گزینه را دارید که یک کارآموز را نیز بیاورید.

۸. منابع موثر را دوبرابر کنید

راحت‌ترین مشتریان برای تبدیل، مشتریانی هستند که از آنچه شما ارائه می‌دهید استقبال می‌کنند. آنها در بازار هدف ایده آل شما هستند و به احتمال زیاد محصولات یا خدمات مشابهی را در گذشته خریداری کرده اند. اکنون از خود بپرسید: این مشتریان از کجا می آیند؟ آیا از یک کمپین تبلیغاتی فیس بوک است که شما اجرا می کنید؟ آیا وبلاگ نویسی مهمان استراتژیک است؟ یا شاید بهترین مشتریان و مشتریان شما از ارجاعات هستند. این منابع مشتریان ممکن است شامل چندین کانال یا شاید از یک منبع واحد باشند. هنگامی که این معدن طلای معرفی را پیدا کردید، تمام تلاش های بازاریابی خود را در آنجا صرف کنید.

۹. بر بازاریابی ارجاعی تمرکز کنید

بازاریابی ارجاعی یکی از موثرترین اشکال بازاریابی است . با این حال، اکثر شرکت‌ها تعداد ارجاعات دهان به دهان دریافتی خود را به حداکثر نمی‌رسانند. روابط شما با مشتری باید همیشه در اولویت باشد. بنابراین، شاید یک شیرین کننده، مانند انگیزه ای برای توصیه به کسب و کار خود اضافه کنید. این ممکن است یک برنامه پاداش باشد که برای هر مشتری ارجاع شده تخفیف می دهد.

اغلب، زمانی که یک کسب و کار خدمات باورنکردنی ارائه می دهد، ارجاعات عالی شروع می شود. اگر مشتریان شما از خدمات شما کاملاً هیجان زده نباشند، نام تجاری شما را منتشر نمی کنند. بنابراین، مشوق‌هایی را ارائه دهید و آن‌ها را به اندازه کافی برای مشتریان و مشتریان خود سودمند کنید تا کسب و کار شما را منتقل کنند. فقط به یاد داشته باشید که هسته اصلی یک استراتژی ارجاع موفق با ارائه ارزش زیادی به مشتریان خود شروع می شود که آنها نمی توانند در مورد شما صحبت نکنند.

۱۰. انتقال به یک تیم از راه دور را در نظر بگیرید

انتقال به یک تیم کاملاً از راه دور چیزی نیست که بتوانید یک شبه انجام دهید، اما می تواند به شما در کاهش هزینه های داخلی کمک کند. احتمالاً در حال حاضر با فریلنسرهای راه دور یا سایر فروشندگان در برخی ظرفیت ها کار می کنید. تیم های راه دور می توانند به ویژه در مراحل اولیه ایجاد کسب و کار شما مفید باشند.

در حالی که تیم های راه دور ممکن است برای هر کسب و کاری کار نکنند، مزایای بالقوه آنها ارزش در نظر گرفتن دارد. به طور کلی، کاهش بودجه هرگز آسان نیست، به خصوص زمانی که در حوزه ای به اندازه بازاریابی هستید. امیدواریم اکنون برای شروع به کاهش هزینه های بازاریابی کلی خود مجهز شده باشید، در حالی که همچنان می توانید به رشد کسب و کار خود ادامه دهید.

انتهای مطلب/ منبع