در این مطلب به شما نشان داده می شود که چگونه محصولاتی جذاب و موفق تولید کنید و چگونه آن ها را به صورت بخشی از خطوط  کلی تولید خود مدیریت و نامی برای آن ها انتخاب کنید که به تقویت توان ذاتی آن ها و انتقال آن توان و تاثیر بر مشتریان موردنظر بیفزاید. البته این فعالیت ها دیر به دیر انجام می شود و افق های برنامه ریزی بلندمدتی دارد اما می توان گام های کوچکی برای حفظ تازگی و سرزندگی محصول و تقویت مشاهده پذیری و جاذبه آن انجام داد. مدیریت محصولات بسیار شبیه باغبانی است. در باغبانی دیر به دیر گیاهی تازه می کارند اما گیاهان موجود مرتبا بررسی و نظارت می شوند.

در زیر فهرستی از کارهای مختصر و ساده ای می آید که برای ایجاد وفاداری در مشتریان و افزایش فروش یه شما کمک کنند.

  • به روز کردن ظاهر محصول: بسیاری از شرکت ها محصولات خوبی را با ظاهری بد و نامرغوب به دنیا عرضه می کنند که این ظاهر تضمین کننده موفقیت محصول نیست. به خود محصول نگاه کنید(رنگ ها، جذابیت ها و قابلیت مشاهده نام آن).
  • به روز کردن بسته بندی محصول: محصولی مصرفی که در قفسه قرار گرفته و منتظر کسی است که آن را بردارد باید بسیار جذاب و کاملا در معرض دید باشد. آیا می توانید برای خیره کردن چشم ها، رنگ درخشان تری در بسته بندی به کار ببرید؟ آیا می توانید ویژگی های اصلی محصول را در سطح بیرونی آن بنویسید؟ یا شاید بتوانید پنجره ای شفاف برای معلوم شدن محصول اصلی در بسته بندی قرار دهید.
  • مطمئن شوید که محصولتان حتما جذاب و استفاده از آن راحت است: محصول شما باید حس و حال خوشایندی نیز ایجاد کند. باید صاف، براق، نرم یا دارای هر صفت دیگری باشد که با مورد استفاده آن متناسب است. حتی تغییراتی جزئی در ظاهر، حالت و طرز کار آن می توانید رضایت مشتری و جذابیت محصول را افزایش دهد.
  • بهتر کردن هر مطلب چاپی که همراه محصول می آید: آیا می توانید ظاهر این مطالب را بهتر کنید؟ جلوه بهتری به آن ها بدهید؟ آن ها را واضح تر یا سودمندتر کنید؟ مطمئن شوید که محصول شما طوری است که آن ها به داشتن آن احساس افتخار خواهند کرد.
  • بهترین ویژگی محصولتان را انتخاب کنید: عبارتی کوتاه بسازید که این بهترین ویژگی را به مشتریان انتقال دهد. این عبارت را روی محصول، بسته بندی، بروشور و سایر مکان هایی قابل رویت قرار دهید. می توانید از برچسب هایی ساده با چاپ رنگی استفاده کنید که برای این منظور ساخته شده و سریع ترین و ارزان ترین راه برای افزودن پیام های مارکتینگ هستند.
  • شفاف سازی در مورد اینکه هر محصول چه کاری و برای چه کسی انجام می دهد: اگر بیش از یک محصول دارید، تفاوت ها و موارد مصرف هریک را توضیح دهید. تعجب می کنید اگر بدانید که خطوط کلی تولید چقدر برای خریداران عادی پیچیده و مبهم اند.
  • آرمی زیبا برای خود بسازید: شرکت اپل نسخه قدیمی آرم مشهور سیب مانند خود را که رنگ آمیزی رنگین کمان مانندی داشت، با نسخه ای زیبا و پیچیده که با طرح پلاستیک شفافی که از پشت روشن شده است و نور محو سفیدی از پشت به آن تابیده شده عوض کرد. این آرم بالای تمام لپ تاپ های جدید آن ها جای گرفته است و به آن ها جاذبه ای آشکارتر داده است. آیا شما نیز می توانید وجهه خود را با بهتر کردن ظاهر آرمی که روی محصولتان قرار می گیرد، تقویت کنید.
  • محصولی از شرکتی دیگر انتخاب و با بسته بندی مجدد آن را از خط تولیدتان توزیع کنید: افزودن محصولی دیگر که موردعلاقه مشتریانتان باشد، حجم متوسط خریدها را به طور چشمگیری افزایش می دهد. در مورد برنامه توزیعتان از شیوه ای استفاده کنید که نیاز سرمایه گذاری برای تولید محصول را برطرف کند و راهی مناسب برای توسعه اضطراری خط تولید، در صورت تمایل، در اختیار شما قرار بدهد. فروش محصولی جدید به مشتریان فعلی اغلب ساده تر از یافتن مشتریانی تازه برای محصولات فعلی است.

می توان کارهای بسیاری با محصولات و برای محصولات انجام داد حتی اگر در حال حاضر پول و زمان کافی برای تهیه و عرضه محصولی کاملا جدید نداشته باشید.

اما در بلندمدت شما همان قدر موردپسند هستید که محصولاتتان. پس باید برای به روز کردن، ارتقا یا حتی احتمالا جایگزینی خطوط تولید فعلی تان نیز بکوشید. این کاری بلندمدت اما ضروری است که اکثر برنامه های مارکتینگ باید آن را نیز دربربگیرند.

انتهای مطلب/