بدون توجه به نوع کسب و کارتان باید شبکه تماس‌ها را ایجاد کنید و علیرغم آنکه هنوز هم می توان از روش های قدیمی برای رسیدن به این موضوع استفاده کرد، رسانه های اجتماعی ساده‌ترین و کارآمدترین روش برای رسیدن به خواسته‌ها هستند. فرض کنیم شما نویسنده اید و در حال نگارش کتاب بعدی خود هستید؛ شما می‌توانید به کمک رسانه های اجتماعی نظرات مردم، خوانندگان موردنظر، ناشران و ژورنالیست‌ها را در مورد اثر خود بپرسید. یک دندان‌پزشک، یک پیمانکار یا یک سازنده می‌تواند بدین طریق مشتریان خود را پیدا کند و شرایطی ایجاد کند که دیگران او را برای معامله و ارائه خدمات به دوستان خود معرفی کنند، می‌تواند خریداران خود را پیدا کند و توجه آن‌ها را به آنچه می‌فروشد جلب نماید.

پدیده رسانه اجتماعی تازه در آغاز راه است. خط‌مشی‌ها همچنان تغییر می‌کنند و کامل می‌شوند و آینده شما هم به همین شکل کامل خواهد شد. تأثیر دیجیتالی شما فقط از اینجا بزرگ‌تر می‌شود و اگر درست عمل کنید، درصد فروش آنلاین شما افزایش می‌یابد. فالوئرها، خریداران، هواداران، دوستان و هر اسمی که شما روی آن‌ها بگذارید به کمک شما می‌آیند.

رسانه اجتماعی درنهایت ده سال از عمرش می‌گذرد و زندگی ما را متحول کرده، بر شیوه برقراری ارتباط و فروش ما هم تأثیر گذاشته است. به‌جای اینکه رسانه اجتماعی را یک تهدید ارزیابی کنیم باید آن را فرصتی مناسب بدانیم. نیاز نیست یک‌باره بر آن غلبه کنیم، می‌توانیم کار را مرحله‌به‌مرحله انجام دهیم.

مسلماً باید از سیاست شرکت خود اطلاع داشته باشید و نظر و خواسته مشتریان و مراجعه‌کنندگان خود را لحاظ کنید. سهیم شدن یعنی الهام بخشیدن به اشخاص، خوشحال کردن آن‌ها و فروش کردن. درباره احساسات و عواطفتان مطلب بنویسید اما خود را بیش از اندازه سیاسی نکنید. این‌ها موجب فروش نمی‌شوند. خیلی ساده، اگر نظرات سیاسی بسیار قدرتمند داشته باشید نیمی از دنبال کنندگان خود را از دست می‌دهید.

همچنین بخوانید:   رابطه افزایش فالوئرهای شبکه‌های اجتماعی و فروش

بسیار خب، شاید نگران انتقادات نباشید، شاید نگران اعلامیه‌ها هم نباشید. ممکن است یک ارائه‌کننده خوب باشد اما ندانید که چگونه می‌توانید دنبال کنندگان خود را افزایش دهید و به آن‌ها دسترسی بیشتر پیدا کنید. خبر خوش این است که امروزه تریبون‌ها و رسانه های متنوع وجود دارد. ازاین‌رو پیدا کردن رسانه موردنظر تا حد زیادی ساده است. پیدا کردن پیرو و حمایت‌کننده هم ساده است. مهم این است که رسانه های اجتماعی را چند دوست و آشنای نزدیک نگاه نکنید. رسانه های اجتماعی خریداران شما در سطح دنیا را آگاه می‌کنند. می‌توانید برای آنچه می‌فروشید خریداران متعدد پیدا کنید. شما چند میلیارد خریدار بالقوه دارید.

اگر از یوتیوب، لینکداین، فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام استفاده نمی‌کنید، زمان آن رسیده بلافاصله این کار را بکنید، لحظه‌ای درنگ جایز نیست. این قدم اول است. مجبور نیستید بلافاصله کالای خود را ارائه کنید. اجتماعی شوید و از تکنولوژی شکایت نکنید. نگران نباشید که گرایش عمومی می‌میرد و از بین می‌رود، این اتفاق نمی‌افتد و بهتر است به دیگران بپیوندید.

امروزه رسانه اجتماعی بیش از یک‌چهارم رقابت را رقم می‌زند. رسانه اجتماعی نه‌تنها مهم است، بلکه حرف اول و آخر را هم می‌زند. هرگاه قرار است با عکسی به‌منزله مشتری معامله کنید، موقعیت او را در رسانه اجتماعی بررسی کنید، زندگی‌اش را مطالعه کنید و از او دعوت کنید به دنیای شما بپیوندد. به‌زودی شما با اشخاص مختلف در ارتباط خواهید بود، کسانی که می‌توانند شمارا ثروتمند کنند؛ اما این را هم بدانید، ۹۳% کسانی که از رسانه های اجتماعی استفاده می‌کنند، در این زمینه آموزش مناسبی ندیده‌اند.

همچنین بخوانید:   کاربرد رنگ در مارکتینگ و بسته بندی

راه مهم جلب نظر این است که در ارسال اطلاعات فعال باشید. بدون تلاش هیچ اتفاقی نمی‌افتد. به زمان هم احتیاج دارید اما این اشکالی ندارد. بدانید موفقیت یک‌شبه به دست نمی‌آید و پست‌های شما باید باشخصیت شما تلفیق شوند. مهم نیست مدیر حسابداری هستید یا مربی یوگا یا یک فروشنده، شما همیشه می‌خواهید به مخاطبان و کسانی که شمارا دنبال می‌کنند چیزی بدهید، یک خنده، یک اطلاعات خوب و جالب‌توجه یا نگاهی صمیمانه به زندگی.

متخصصان شبکه‌های اجتماعی مجازی می‌گویند اگر بخواهید خودتان این کار را بکنید باید وقت زیادی صرف کنید. آن‌ها معتقدند فقط خودشان می‌توانند فالوئرهای پرشمار ایجاد کنند. خوب به حرف‌های آن‌ها گوش دهید و بعد نظرشان را رد کنید. همان کسی که هستید باشید و سعی نکنید پنهان شوید و اگر قصد پنهان شدن دارید مطلبی پست نکنید. فالوئر نخرید؛ این کار، کاری احمقانه است، ما این کار را تائید نمی‌کنیم. ارقام کاذب در عرض یک ساعت افزایش نجومی پیدا می‌کنند، اما فروش و محبوبیتی در کار نخواهد بود. برای استفاده از رسانه های اجتماعی در فروش به نکات زیر توجه کنید:

  1. سرمایه‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی مجازی یک ضرورت است نه یک اقدام تجملی. اَشکال فروش سنتی اهمیت خود را در برابر شیوه‌های جدید رسانه های اجتماعی از دست می‌دهند. نتایج فروش در این زمینه گویای همه‌چیز است.
  2. زنجیره عملیات اجتماعی حیاتی است. الگوی فکری خود را تغییر دهید.
  3. مشتری شما هر جا هست، همان‌جا باشید. به یک شبکه واحد فکر نکنید. مشتری شما از سایت‌های مختلف استفاده می‌کند. شما هم همین کار را بکنید.
  4. از نظام چندرسانه‌ای بهره بگیرید.
  5. مطلب شما باید به‌راحتی درک شود. به نقش مهم تلفن همراه توجه داشته باشید.
  6. مخاطبان خود را بشناسید و با تجارت آن‌ها آشنا شوید. به علائق آن‌ها پی ببرید.
همچنین بخوانید:   تدوین استراتژی بازاریابی مد دیجیتال

انتهای مطالب/