میزان پاسخگویی ایمیل از طریق نرخ کلیک اندازه‌گیری می‌شود که درواقع تعداد ایمیل‌های خوانده‌شده تقسیم‌بر کل ایمیل‌های تحویل‌شده (به مقصد رسیده) است. به ایمیل‌هایی که تحویل داده نشده‌اند، ایمیل «برگشتی» گفته می‌شود که در این میان، به مواردی که در آن‌ها ایمیل غیرقابل تحویل باشد «برگشت سخت» و در مواردی که ایمیل صرفاً در آن زمان خاص تحویل داده نشده باشد، «برگشت نرم» گفته می‌شود. شاید یک مقیاس بهتر برای ارزیابی کارایی ایمیل، «نرخ کلیک برای باز کردن» باشد که برابر است با تعداد دفعات منحصربه‌فرد باز شدن ایمیل، در اثربخشی فرآیند پیگیری حائز اهمیت است؛ زیرا ممکن است افراد بیش از یک‌بار با ما ارتباط برقرار کنند که با کمک این مفهوم، تنها یک‌بار در شمارش به‌حساب خواهند آمد.

تمام این مقیاس‌های سنجش تحلیلی، باید در راستای اهداف اصلی کمپین‌های مارکتینگ ایمیلی باشند و به تلفیق برنامه‌های ایمیلی با برنامه‌های برقراری ارتباط با مشتری و حفظ مشتری و همین‌طور به ایجاد مشارکت کمک کنند. شکی نیست که مارکتینگ ایمیلی تبدیل به ابزار ارزشمندی برای برقراری ارتباط شده است؛ بنابراین ایمیل در درجه‌ی اول به‌عنوان ابزاری برای حفظ مشتری و نه دستیابی به مشتری مشهور شده است. پلتفرم‌های توزیع محتوا نه‌تنها برای تبلیغات مناسب هستند، بلکه برای برقراری ارتباط مستمر با مشتری جهت حفظ مشتری- مانند ارسال خبرنامه- نیز مناسب هستند. درواقع می‌توان گفت که مارکتینگ ایمیلی ابزار قدرتمندی در عصر مارکتینگ دیجیتال است. این ابزار، روشی برای شرکت‌ها ارائه کرده تا با مشتری‌های خود رابطه برقرار کنند و به کمک آن، نرخ باز کردن ایمیل‌ها و نرخ کلیک‌ها به‌طور شگفت‌انگیزی در طی سالیان سال ثابت باقی‌مانده است. در شرایطی که ۵۰ درصد از جمعیت روزشان را با ایمیل آغاز می‌کنند و ارتباطات موبایلی، ایمیل را به‌آسانی در دسترس ما قرار می‌دهند، این ابزار به ابزار پرارزشی برای مارکترها تبدیل‌شده است.

همچنین بخوانید:   اصول اولیه بازاریابی در ایمیل مارکتینگ

به‌طورکلی در طراحی ایمیل می‌توان لینک‌هایی را قرارداد که قابل‌پیگیری و تحلیل باشند و این لینک‌ها می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد علایق و سوابق مشتریان ارائه دهند. علاوه بر این، ارائه‌دهندگان خدمات ایمیل، معیارهای مهمی برای مارکتینگ ایمیلی فراهم می‌کنند. تعدادی از این معیارها به‌صورت زیر است:

  • نرخ باز شدن ایمیل: درصد ایمیل‌های بازشده.
  • نرخ برگشت: درصد ایمیل‌های تحویل داده نشده (برگشت سخت مربوط به یک آدرس ایمیل اشتباه است و برگشت نرم، ایمیلی است که به‌طور موقت تحویل داده نشده است).
  • نرخ لغو اشتراک‌ها: درصد مشتری‌هایی که از پیشنهادهای فروش ما منصرف می‌شوند.
  • چه لینک‌هایی کلیک می‌شوند.
  • نرخ کلیک (CRT): تعداد کلیک‌هایی که ایمیل ایجاد می‌کند.
  • ارسال مجدد/ذخیره/ چاپ: سنجش سایر معیارهای فعالیت در حوزه ایمیل.

معیارهای خاص مربوط به ایمیل که یک شرکت از آن استفاده می‌کند، بستگی به اهداف خاص کمپین دارد. امید است شما هم تصور خوبی از اینکه چگونه می‌توانید با استفاده از اصول کسب اجازه، مارکتینگ ایمیلی کنید و همچنین اینکه چگونه می‌توانید نتایج را ارزیابی کنید، پیداکرده باشید.

انتهای مطلب/