در این مطلب قصد داریم شما را با نکاتی برای شبکه سازی موفق و موثرتر آشنا سازیم:

  • سریع پیگیری کنید. روز بعد از ملاقات با فردی که به‌صورت بالقوه ارزشمند است، با فرستادن ایمیل یا یادداشتی، به او بگویید که چقدر از مکالمه با او لذت بردید و امیدوارید دوباره این کار را انجام دهید. ممکن است تماس تلفنی برای شما بسیار سخت باشد، بنابراین کلاً به اینترنت یا پست بچسبید.
  • دیگران را مطلع نگه‌دارید. حتی اگر تاکنون با مخاطبان تماستان معامله‌ای انجام نداده‌اید، آن‌ها را در چرخه‌ی فعالیت‌های خود قرار دهید؛ امتیازها، استخدام‌های جدید، گسترش و توسعه و غیره. ممکن است نخواهید آن‌ها را در فهرست پست مستقیم ماهانه قرار دهید، اما فرستادن یک نامه یا یک ایمیل هرچند ماه یک‌بار ایده آل است.
  • بگذارید در رابطه با هر چیزی که برای شما اعتبار ایجاد می‌کند، بدانند. دوست دارید تا تماس‌های شما تصویری ذهنی از شما به عنوان فردی که قابل‌اعتماد، حرفه‌ای و با ظرفیت است، شکل دهد. پس آن‌ها را به اطلاعاتی هدایت کنید که به تکمیل این تصویر کمک می‌کنند. مثلاً به آن‌ها بگویید در مقاله‌ای از یک روزنامه از شما نقل‌قول شده است، یا این‌که به آن‌ها شماره و نام مشتریانی را بدهید که از شما بسیار راضی هستند.
  • یک جامعه بسازید. مخاطبان خود را کنار هم جمع کنید؛ چه از طریق یک انجمن بحث آنلاین و چه میزبانی از آنان برای ناهار در یک هتل خوب. آنان را به حرف وادار کنید، بگذارید نکات مختلف را مقایسه کنند و هماهنگ شوند. نمی‌توانید حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتد.
  • برای شبکه سازی موفق،  واقعی باشید. اگر در تجارت خود تازه‌وارد هستید، مانند افراد تازه‌وارد حرف بزنید. اگر نمی‌توانید طنز و خوش‌مشربی خود را کنار بگذارید، لطیفه‌ای مناسب بگویید. کسانی که درک می‌کنند چه کسی هستید، به سمت شما کشیده خواهند شد و چون تصنعی نیستید، به شما احترام می‌گذارند. مطمئناً قصد ندارید دیگران را به خود جذب کنید و از طرفی چه کسی گفته که می‌توانید هرکسی را در ملاقات اول، به مشتری خود تبدیل کنید؟
  • همیشه در حال شبکه‌سازی باشید. این عبارت انگیزشی فروش باید اصل مهمی برای شما باشد. همیشه در این فکر باشید که با کسی ملاقات کنید که او را می‌شناسید و کاری کنید آن فرد با برند فردی شما آشنا شود. هرگز نمی‌دانید چه موقع به یک همکار، مشتری یا سرمایه‌گذار جدید دست خواهید یافت.
  • فقط با مردم آشنا شوید. تلاش نکنید در نخستین دیدار با آدم‌ها به هر طریقی به منفعت برسید. به یاد داشته باشید که مردم می‌خواهند به‌عنوان مردم، نه به‌عنوان مشتری درک شوند.
  • در یک مکالمه، دو برابر مقداری که صحبت می‌کنید، گوش دهید و از دیگران درباره خودشان بپرسید.
  • علاقه‌ی خود را نسبت به مکالمه‌های بیشتر ابراز کنید. بیشتر مردم همانند شما مشتاق شبکه‌سازی هستند؛ بنابراین وقتی با کسی ملاقات کردید که ممکن است به شما سود برساند، سیگنالی بفرستید که علاقه‌مندید این فرد را بیشتر بشناسید. پیشنهاد ناهار بدهید، کارت شرکتتان را توزیع کنید، درخواست شرکت در یک دور بازی گلف را بدهید و غیره.
  • با لبخند و خوش‌بینی، انرژی مثبت را از خود ساطع کنید.
همچنین بخوانید:   تبلیغ در نقطه‌ فروش POS

انتهای مطلب/