کسب و کار در مسیر صحیح ...

سازمان بازاریابی

سازمان بازاریابی (Marketing Organizations) به سازمانی گفته می‌شود که توجه عمده آن بر بازاریابی متمرکز باشد. ممکن است فعالیت‌های این سازمان بر اساس خریدار یا بازار فروش تنظیم شود، اما به‌هرحال راهبرد جاری و آتی برای طراحی بازار ارائه می‌دهد. تفکر غالب در سازمان بازاریابی، بازارگرایی هست. برای باز شدن موضوع بهتر است قبل از پرداختن به سازمان بازاریابی با سایر ساختارهای سازمانی آشنا شویم.

شرکت‌های تولیدگرا موفقیت خود را در میزان تولید جستجو می‌کنند، ازنظر تولیدگرا ها بازار همواره دنبال محصولی است که ارزان و فراوان باشد؛ بنابراین عمده فعالیت شرکت در بهبود و اصلاح کیفیت و تولید انبوه با قیمتی ارزان‌تر خلاصه می‌شود. این روش مطمئناً تا حدودی قابل قبول است، به‌ویژه در مواردی که تقاضا بالاست و کاهش قیمت نیز موجب تشدید آن خواهد شد. به‌طور مثال لوازم‌خانگی این‌گونه هستند، با افزایش عرضه و کاهش قیمت رغبت برای خرید آن‌ها بیشتر می‌شود اما یکی از ضعف‌های این روش عدم توجه به نظر مشتری است که در صورت اشباع بازار، شرکت با شکست روبرو خواهد شد.

از دیدگاه محصولگراها نیز مشتری به دنبال محصولی است که ابتکاری بوده و از فناوری بالایی برخوردار باشد. آن‌ها همواره در تلاش هستند محصولی برجسته ارائه نمایند؛ خطرپذیری این روش بالاست.

فروش گرا ها نیز تلاششان صرفاً در تکرار فروش فوق‌العاده و تبلیغات فشرده بازاریابی برای هر نوع کالایی خلاصه می‌شود. امروزه این روش در مورد کالاهای بدون مشتری که اغلب با تبلیغات وسیع و به‌صورت اقساط و با استفاده از شگردهای خاص فروش به مصرف‌کننده واگذار می‌شوند، مشهود است. در این موارد خریداران اغلب با نارضایتی اظهار می‌دارند اغوا شده‌اند. شاید این شیوه در کوتاه‌مدت سودآور باشد ولی موفقیت آن در درازمدت محتمل نیست.

و اما سازمان بازاریابی؛ همان‌طور که گفته شد هدف سازمان بازارگرا دستیابی به اهداف سازمانی از طریق پیش‌بینی و برآورد نیازهای مصرف‌کننده است. در این شیوه، رضایت بلندمدت خریدار هدف اصلی است و سازمان تلاش می‌کند خریداران را به‌سوی خود جذب نماید. در این شیوه فعالیت‌های سازمان باید بیانگر ترجیح رفع نیازها بر ارائه خدمات یا فروش کالا باشد. به‌علاوه سازمان‌ها ممکن است از بازارگرایی اجتماعی پیروی کنند که در این روش صلاح جامعه و خریدار در درازمدت لحاظ می‌گردد. این شیوه در کسب و کارهای امروزی که حساسیت به مسائل زیست‌محیطی زیاد است، روزبه‌روز بارزتر می‌گردد.

انتهای مطلب/ لینک محتوا