کسب و کار در مسیر صحیح ...

با نگاهی اجمالی به صفحه نیازمندی‌های روزنامه، آگهی استخدام برای حرفه‌هایی مانند بازاریاب، مدیر فروش، مسئول فروش، ویزیتور، کارشناس فروش و… را مشاهده خواهید کرد که همه این عناوین درواقع به یک شغل اطلاق می‌شود که همان کار بازاریابی است و به این اسامی در ایران مرسوم شده است. البته باید توجه داشت این عناوین با مفهوم مارکتینگ کاملاً متفاوت بوده و در بهترین حالت به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از آن در نظر گرفته خواهد شد. برای این‌که بتوانید در میان انبوهی از این آگهی‌ها گزینه موردنظر خود را پیدا کنید چند نکته را به‌طور مختصر بیان می‌کنیم:

 1. مشخص کنید در چه حوزه‌ای تصمیم به فعالیت دارید
  شرکت‌ها یا مجموعه‌هایی که متقاضی بازاریاب هستند چند نوع هستند:
  الف – شرکت‌هایی که محصولی را تولید و توزیع می‌کنند؛ در این شرکت‌ها برای یک یا چند نوع کالا بازاریابی می‌شود. البته اگر کالایی که قرار است بازاریابی شود دارای برند معتبر و شناخته‌شده‌ای باشد کار ساده‌تر است اما بازاریابی و فروش محصول شرکت‌های نوپا که به‌تازگی وارد بازار شده‌اند زمان و انرژی بیشتری می‌طلبد. البته باید خاطرنشان کنم که به‌طورمعمول شرکت‌های نوپا سهم بیشتری از مبلغ فروش را به بازاریاب‌ها اختصاص می‌دهند.
  ب – برخی شرکت‌های دیگر شرکت‌های تبلیغاتی هستند که کار ساخت بولتن‌ها و بروشورهای تبلیغاتی و طراحی کاتالوگ و برگزاری سمینار و همایش‌های مختلف را بر عهده دارند. در این شرکت‌ها بخشی از فعالیت بازاریابان به‌صورت بازاریابی تلفنی است.
  ج – شرکت‌های دیگر شرکت‌هایی هستند که یک خدمت را به مشتری ارائه می‌دهند و برای خدمات خود به دنبال مشتری می‌گردند. کار بازاریابی خدمات این شرکت‌ها مشکل‌تر است؛ زیرا در بخش بازاریابی یک کالا، شما با یک سخت‌افزار روبه‌رو هستید که ملموس و شناخت و پیش‌بینی عملکرد آن ساده‌تر است اما معرفی یک خدمت و شناساندن آن به مشتری تا حدی دشوارتر است؛ مانند برخی خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی و…

 

 1. توجه داشته باشید که اگر به محصول یا خدمتی علاقه‌مند باشید راحت‌تر و بهتر آن را بازاریابی خواهید کرد. چراکه برای شناخت بیشتر آن مشتاق‌تر خواهید بود و با عشق و علاقه مضاعفی آن را معرفی می‌کنید.

 

 1. یک اصل کلی در کسب‌وکار وجود دارد و آن این‌که: همواره امنیت شغلی و میزان درآمد با یکدیگر رابطه عکس دارند. کارهایی مانند بازاریابی کارهای پر ریسکی هستند که اگرچه درآمد بالایی دارند اما امنیت شغلی کمی دارند پس اگر امنیت شغلی برایتان مهم است برای رفع این مشکل مبلغی را به‌عنوان درآمد ثابت به کارفرمای خود پیشنهاد کنید و مابقی را می‌توانید به‌صورت درصدی بگیرید.

 

 1. برای یافتن کار عجله نکنید گزینه‌ها و شرایط مختلف را بررسی کنید زیرا متأسفانه امروزه برخی شرکت‌ها بازاریاب‌ها را مورد استثمار کاری قرار می‌دهند. تا حد امکان با افراد و شرکت‌های معتبر کارکنید.

 

 1. وقتی وارد بازار کار شدید تا جایی که می‌توانید داده جمع کنید. در بازاریابی مهم‌ترین گنج شما داده‌هایی هستند که به‌صورت اطلاعات درمی‌آیند و بعدها و به‌صورت مداوم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

همیشه با برنامه جلو بروید و برنامه‌ها و نقشه‌هایتان را مکتوب کنید از تغییر نهراسید و از تمامی افراد و موقعیت‌های مختلف در محیط کارتان چیزی بیاموزید.

انتهای مطلب/ yjc