استراتژی‌ بازاریابی به برندها کمک می‌کند در صنعت رشد کنند. یک استراتژی بازاریابی شامل چیزهایی فراتر از ساختن تبلیغاتی است که مخاطب به آن جذب شود. برای جذب مخاطب مناسب باید بین نیازی که نمایش داده می‌شود و ارزش واقعی محتوا ارتباط وجود داشته باشد. مواردی که در این نوشتار به آن پرداخته می‌شود بهتر است در استراتژی بازاریابی گنجانده شود تا رقابت‌پذیر شوید، روش‌های جدید برای ارزش افزایی بیابید و کسب‌وکارتان را گسترش دهید.

همه‌چیز را برای موبایل سازگار کنید

ازآنجاکه بیش‌تر جمعیت دنیا از طریق دستگاه موبایل به اینترنت دسترسی دارند، باید تمام جوانب استراتژی بازاریابی‌تان دربرگیرنده‌ی کاربران موبایل باشد. گزارش‌شده است که بیش از ۵۰ درصد تمام جست‌وجوهای گوگل از دستگاه‌های موبایل می‌آید. وب‌گاه شرکتتان باید نسخه‌ی سازگار با موبایل با همان تبلیغات، ویدیو، آگهی‌ها و ویژگی‌هایی داشته باشد که کاربران وب به آن دسترسی دارند.

استراتژی‌تان باید شامل تاکتیک‌های واقعیت مجازی باشد

برند سازی محتوای واقعیت مجازی در حال رواج یافتن در کسب‌وکار و بازاریابی است. این‌که بتوانید یک تجربه‌ی واقعیت افزوده را برای مشتریان فراهم کنید، به آن‌ها کمک می‌کند درک کنند یک محصول یا خدمت چگونه عمل می‌کند، چگونه برایشان مفید خواهد بود و چگونه زندگی راحت‌تری برایشان فراهم می‌کند. یک مثال آن کمپین اکسدرین بود که به دوستان و اعضای خانواده‌ی کسانی که از میگرن رنج می‌برند کمک می‌کرد تجربه کنند تحمل یک میگرن ناتوان‌کننده چه حسی دارد. این تجربه‌ی برند سازی ‌شده نه‌تنها توجه‌ها را به این برند جلب کرد، بلکه به جامعه نشان داد این برند وفق پذیر، هماهنگ با جامعه و همگام با فناوری به‌روز است.

همچنین بخوانید:   تاثیر واقعیت مجازی بر بازاریابی

قانون مشتری محوری

یک گام مهم در استراتژی بازاریابی‌تان باید تأمین چیزهایی باشد که مشتریان می‌خواهند. وقتی به‌واسطه تبلیغات و کمپین‌ها با مصرف‌کنندگان ارتباط برقرار می‌کنید، آن‌ها را مستقیماً خطاب کنید. مدیر بازاریابی شما باید سامانه‌ای داشته باشد که طی فرآیندی خودکار اسم کوچک مشتری را مطابق ایمیل ثبت‌شده برای آن حساب تشخیص دهد. این شخصی‌سازی به مشتری می‌گوید که شما می‌دانید او چه کسی است، کدام محصولات را دوست دارد و حمایتش از شما برایتان ارزشمند است.

از داده‌های بزرگ استفاده کنید

داده‌های بزرگ مهم است. شما باید بدانید چگونه از آن استفاده کنید تا اطلاعاتی را انتخاب کنید که برای بازاریابی صحیح بر اساس گرایش و تاکتیک‌های صنعت نیاز دارید. مهم است که بزرگ‌ترین رقیب شرکتتان را تحلیل کنید تا ببینید چه چیزی را متفاوت انجام می‌دهند و شما چگونه می‌توانید از تاکتیک‌هایشان به نفع خودتان استفاده کنید. بررسی اعداد و گشودن راهی مناسب برای دست یافتن به داده‌های مقایسه‌ای به استراتژی بازاریابی‌تان کمک می‌کند مؤثرتر باشد و نتایج بهتری بدهد.

ارسال انبوه ایمیل انجام ندهید

ارسال انبوه یک عنصر مهم در استراتژی بازاریابی شما است. این روشی برای شرکت‌ها است تا مستقیماً سراغ مشتری بروند، پیگیری کنند، برای استفاده از کارت خرید ایمیل یادآوری بفرستند و درخواست‌های شرکت در نظرسنجی رضایت مشتری بفرستند. وقتی یک مشتری ایمیلی دریافت می‌کند که هزاران کاربر دیگر هم آن را دریافت کرده‌اند، نشان می‌دهد این ایمیل غیرشخصی است. از یک سرویس خودکارسازی استفاده کنید تا ایمیل‌های انفرادی برای کمپین‌ها ارسال کنید. هم‌چنین بخشی از استراتژی بازاریابی موبایلی شما باید پیگیری ایمیل‌ها باشد تا ببینید چه تعداد از آن‌ها واقعاً بازشده است. بخشی از سامانه‌ی پیگیری نیز باید شامل تحلیل نرخ کلیک، بررسی تعداد کسانی که از این طریق تبدیل به مشتری می‌شوند، مشترکین ازدست‌رفته و دسترس‌پذیری در دستگاه‌های مختلف همراه باشد.

همچنین بخوانید:   اشتباه بازاریابی چیپس مزمز

رقبایتان را شناسایی کنید

مهم است که دقیقه بدانید رقبای مستقیمتان چه کسانی هستند. هم‌چنین مهم است که شیوه‌های بازاریابی‌شان را مطالعه کنید و به دنبال روند افت‌وخیز فروش باشید. بفهمید چه چیزی برای آن‌ها جواب نمی‌دهد و روش‌های نوآورانه ابداع کنید تا نقص‌های آن‌ها نقاط قوت برند شما باشد. شاید مسئول اصلی بازاریابی شما از رهبران باسابقه‌ بازاریابی چیزهایی یاد بگیرد تا رویکرد خلاقانه‌ی خود را ارتقا دهد.

بفهمید رقبایتان چه کسانی را به‌عنوان مخاطبشان هدف قرار داده‌اند و آیا همان افراد برای شما جواب می‌دهد یا نه. سپس یک استراتژی توسعه دهید تا توجه‌ها را به برند خودتان جلب کنید، شهرتتان را بالا ببرید، ویژگی منحصربه‌فرد شرکتتان را نشان دهید و خدمات مشتری را بهبود ببخشید.

 مخاطبان را تشویق کنید

این‌که مخاطبان را تشویق کنید با اشتراک‌گذاری محتوا، تبلیغات و اطلاعات مربوط به شرکتتان، خودشان را تحت تأثیر قرار دهند، می‌تواند بسیار مفید باشد. این هم‌چنین وسیله‌ای برای تبلیغ رایگان است. باید همیشه از بازاریابی رایگان به نفع خودتان استفاده کنید، اما درعین‌حال باید بپذیرید که چند قاعده‌ی اساسی را اعمال کنید. با گروهی کوچکی از افراد تأثیرگذار کارکنید که این صنعت را درک می‌کنند و حقیقتاً به برندتان اهمیت می‌دهند. این به برند شانس بهتری می‌دهد تا شهرتش را در درون صنعت بسازد، در میان مشتریان شهرت به‌دقت بیاورد و در مسیر تبدیل‌شدن به قدرت برتر در یک صنعت عمل کند.

پایان سخن

توسعه‌ی یک استراتژی بازاریابی قدرتمند مستلزم گام‌های زیادی است. هر عنصری در استراتژی‌تان برای موفقیت شرکت ضروری است. شما باید، نوآور و خلاق باشید و بتوانید مشکلات را در مدتی معقول و با نتایج کافی حل کنید. این مستلزم یک بخش بازاریابی کامل است که با سرعتی ثابت حرکت کند، ثمربخش باشد و مخاطبانی را به‌دقت بیاورد که شرکت انتظار دارد. استراتژی بازاریابی برای پایداری برند و سودآوری کلیدی است.

همچنین بخوانید:   درس‌هایی از کسب و کار Pokemon Go

انتهای مطلب/ بازده