فرهنگ شرکت به طور مستقیم بر جذب، حفظ و جابجایی کارکنان تأثیر می گذارد. کارکنان در فرهنگ‌هایی رشد می‌کنند که حمایت، رشد شخصی و ارتباطات باز را تشویق می‌کنند. اما دستیابی به این امر همیشه آسان نیست. وقتی یک شرکت متنوع با کارمندان متعدد دارید، نگه داشتن همه در یک صفحه ممکن است دشوار باشد. با این حال، راه‌هایی برای رسیدگی به این موضوع و اطمینان از عملکرد کارگران با اهداف و ارزش‌های یکسان وجود دارد.

فرهنگ شرکت به نحوه رفتار یک سازمان و کارکنان آن اشاره دارد. با ارزش ها، رفتارها، دیدگاه ها و ادراکات مشترک بین سازمان تعریف می شود. این با نحوه برخورد کارکنان و رهبری با یکدیگر تداوم می یابد. یک فرهنگ قوی شرکت به راحتی قابل شناسایی است، حتی از یک فرد خارجی. با این حال، فرهنگ شرکت می تواند به آرامی در طول زمان تغییر کند، بر اساس نحوه تعامل کارکنان و نحوه اجرای دستورالعمل ها و اصول.

چگونه یک فرهنگ شرکتی قوی ایجاد کنیم

اگرچه فرهنگ شرکت شما بر اساس اقدامات کل سازمان شما است، مدیر منابع انسانی یا فردی در بخش منابع انسانی شما احتمالاً مسئول حفظ آن خواهد بود. نکاتی که در زیر ذکر شده است، تکنیک‌های ساده و در عین حال ضروری برای جذب و حفظ بهترین کارمندان است. آنها را دنبال کنید تا یک فرهنگ شرکتی قوی ایجاد کنید.

۱.ارزش های اصلی را ایجاد کنید

اولین قدم در ایجاد یک فرهنگ قوی شرکت، ایجاد ارزش‌های اصلی است. اینها باید با بیانیه چشم انداز و ماموریت شرکت شما همسو باشد. به این فکر کنید که ممکن است با چه نوع ارزش هایی شناخته شده باشید، آنهایی را انتخاب کنید که بیشتر با شما طنین انداز می شوند و آنها را با بقیه اعضای تیم در میان بگذارید. ارزش های اصلی خود را در فرآیندهای هر بخش و تیم قرار دهید تا به راحتی آشکار شوند.

۲. آن را شخصی نگه دارید

ارتقای پیشرفت و موفقیت شخصی، یک فرهنگ شرکتی مثبت ایجاد می کند. شما باید روی استعدادها و اهداف فردی تمرکز کنید تا کارکنان را خوشحال و الهام بخش نگه دارید. اگر کارمندان درگیر باشند، به احتمال زیاد عملکرد موثری دارند و برای انجام این کار انگیزه بیشتری خواهند داشت. اطمینان حاصل کنید که از کارمندان خود و عملکرد آنها حمایت می کنید. به عنوان یک مدیر، باید مطمئن شوید که اعضای تیم شما احساس می کنند که کار آنها ارزشمند است. این باعث کاهش جابجایی داوطلبانه و بهبود حفظ کارکنان می شود.

شناخت کارکنان خود در سطح شخصی همچنین به آنها کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند و آنها را تشویق می کند که سؤال بپرسند، بازخورد بدهند و به تیم کمک کنند. شما می توانید با کارکنان خود دوستانه رفتار کنید و در عین حال آنها را مسئول نگه دارید و رابطه حرفه ای با آنها حفظ کنید.

همچنین بخوانید:   7 اصل نورولیدرشیپ بر مبنای نظریات الگر

۳. کارمندان خود را اولویت بندی کنید

کارمندان خود را در اولویت قرار دهید و روی رفاه آنها سرمایه گذاری کنید. این نه تنها شامل مواردی است که شما از نظر بسته‌های مزایای کارکنان ارائه می‌دهید ، بلکه نحوه برخورد رهبری شما با کارکنان را نیز شامل می‌شود. این را بدانید که سازمان شما با همه کارکنان یکسان و با احترام رفتار می کند و هر چیز دیگری قابل تحمل نخواهد بود. وقتی از کارمندان خود مراقبت می کنید، آنها نیز از شما مراقبت خواهند کرد.

علاوه بر این، کارمندان شما زندگی شخصی دارند و نباید تحت فشار باشند تا دیر وقت بمانند یا بعد از ساعت کاری در دسترس باشند. غلبه بر آنها بر کیفیت کار آنها تأثیر می گذارد، که در نهایت بر نتیجه شرکت شما تأثیر می گذارد. اگر کارگران مضطرب هستند و در تلاش برای دستیابی به تعادل بین کار و زندگی هستند، کارایی کارآمد دشوار است.

۴. ارتباط باز را تمرین کنید

اگر به طور واضح با کارمندان خود ارتباط برقرار نمی کنید و آنها از ارزش های اصلی یا تغییرات شرکت اطلاعی ندارند، کسب و کار شما برای بسیاری از مسائل در خطر است. برای مثال، کارمندان ممکن است احساس بی‌تفاوتی یا بی‌اشتیقی کنند، زیرا در تصمیم‌گیری‌های اصلی شرکت دخیل نیستند. بدون ارتباط، کارکنان همچنین نمی دانند که چگونه عملکرد خود را انجام می دهند یا اینکه آیا در زمینه های خاصی نیاز به بهبود دارند یا خیر. این می تواند باعث مشکلات اعتماد به نفس شوند.

آنها همچنین ممکن است هنگام صحبت کردن احساس ترس کنند و وقتی می‌خواهند ایده‌ای را مطرح کنند یا درباره یک کار سؤال بپرسند، سکوت می‌کنند. شما می توانید با صحبت با کارمندان خود از این مشکلات جلوگیری کنید. در مورد انتظارات خود و هر اطلاعاتی که کارگران شما باید بدانند شفاف باشید. همچنین، جلساتی را به طور منظم برگزار کنید تا همه به روز و در یک صفحه باشند. اطمینان حاصل کنید که سوالات یا ایده های کارکنان را تشویق می کنید. با هیچکس نباید طوری رفتار کرد که صدایش مهم نیست.

۵. افراد مناسب را استخدام کنید

استخدام افراد مناسب برای کار در شرکت شما می تواند به شدت بر سازمان و فرهنگ شرکت شما تأثیر بگذارد. این به این دلیل است که افراد شما نماینده کسب و کار شما هستند و نوع فرهنگی ایجاد شده را تداوم می بخشند. اگر تازه شروع به ساختن فرهنگ شرکت خود کرده‌اید، افرادی را استخدام کنید که فکر می‌کنید بهترین فرهنگ را نشان می‌دهند که می‌خواهید به آن برسید. هنگامی که یک فرهنگ شرکتی تثبیت شده دارید، پیدا کردن افراد مناسب برای مطابقت با فرهنگ شما کمی آسان تر می شود.

همچنین بخوانید:   شفافیت در کسب و کار چیست؟

۶. ارزش های اصلی را ارتقا دهید

ارزش های اصلی شرکت شما باید همیشه در هر کاری که شما و تیمتان انجام می دهید در ذهن داشته باشید. هر فردی در شرکت باید اصول آن را درک کرده و به آن احترام بگذارد تا اطمینان حاصل شود که همه افراد بدون توجه به موقعیت یا موقعیتشان در یک طرف هستند. مدیران باید این ارزش‌ها را تمرین کنند تا برای بقیه شرکت‌ها سرمشق قرار گیرند و به جای دور شدن از مسیر، به همه یادآوری کنند که چه چیزی برای شرکت مهم است. ارزش ها زمینه مشترکی را برای همه کارگران فراهم می کند. چند نمونه از ارزش های اصلی عبارتند از:

 • کار گروهی
 • مسئولیت پذیری شخصی
 • توجه
 • حمایت کردن
 • کار سخت
 • صداقت
 • شجاعت
 • تحصیلات

۷. از نرم افزار منابع انسانی مناسب استفاده کنید

چندین راه‌حل نرم‌افزار برتر منابع انسانی وجود دارد که می‌تواند بسیاری از فرآیندهای منابع انسانی را ساده کند، اما برخی از آنها به‌ویژه برای توسعه فرهنگ شرکتی مستحکم مفید هستند. برای مثال، آن‌ها می‌توانند به شما در ایجاد یک فرآیند، مدیریت مزایای رقابتی کارکنان، پیگیری عملکرد، مشارکت و رضایت کارکنان کمک کنند.

۸. خودتان فرهنگ را درک کنید

شما به ویژه باید از تفسیر خود از فرهنگ شرکت خود و نحوه انتقال آن به تیم خود آگاه باشید.  در اینجا چند سوال وجود دارد که باید از خود بپرسید تا فرهنگ خود را بسازید و درک کنید :

 • فرهنگ فعلی شرکت شما چیست؟
 • ارزش های شرکت شما چیست؟
 • چگونه دیدگاه خود را برای فرهنگ سازمانی بیان می کنید؟
 • چه نوع افرادی را می خواهید؟
 • چگونه می خواهید کارمندان رشد کنند؟

۹. با خود صادق باشید. اگر شکافی وجود دارد، آنها را با تیم خود برطرف کنید

از طرف دیگر، برای اینکه بدانید کارمندان شما چگونه فرهنگ شرکت شما را می پذیرند، باید راه هایی را برای ارائه بازخورد به آنها ارائه دهید. همین سؤالات را از کارمندان بپرسید تا مطمئن شوید که با شما همسو هستند و از آنها در مورد رضایت آنها در محل کار، آنچه در مورد فرهنگ شرکت خود می پسندند و آنچه فکر می کنند نیاز به بهبود دارد سؤال کنید.

همچنین بخوانید:   مقاله نزدیک بینی بازاریابی تئودور لویت

۱۰. با مثال رهبری کنید

یکی از مهم‌ترین کلیدهای ایجاد یک فرهنگ قوی شرکت، الگوبرداری است. شما باید فرهنگ شرکتی را که سعی در ایجاد آن دارید تجسم دهید. اگر این کار را انجام دهید، کارمندان از شما پیروی خواهند کرد. رهبری شما به آنها می آموزد که ارزش های شرکت شما چیست و چه نوع رفتاری قابل قبول است و چه رفتاری قابل قبول نیست.

فرهنگ شرکت چقدر مهم است؟

فرهنگ شرکت چیزی است که شما برای بازتاب ارزش ها و باورهای اصلی خود پرورش می دهید. اگرچه نیاز به تفکر و پرورش دارد، اما فرهنگ قوی شرکت به شما و کارمندانتان سود می رساند. در اینجا چند مورد از رایج ترین دلایل وجود دارد:

 • هویت و شهرت شما را مشخص می کند. فرهنگ شرکت به تشریح هویت داخلی و خارجی برند شما کمک می کند. آنچه برای شما مهم است را برجسته می کند و به کارمندان، مشتریان، مشتریان، استخدام کنندگان احتمالی و همه سهامداران کلیدی نشان می دهد که شما به شیوه ای خاص عمل می کنید.
 • به جذب بهترین کارمندان کمک می کند. یک مطالعه اخیر نشان داد که ۴۶٪ از جویندگان کار ادعا می کنند که فرهنگ شرکت بسیار مهم است و ۱۵٪ حتی یک پیشنهاد را به دلیل فرهنگ شرکت رد کردند. علاوه بر این، داشتن یک فرهنگ قوی شرکت، درک اینکه آیا شما برای آنها مناسب هستید یا خیر، برای جویندگان کار آسان‌تر می‌شود، که به نوبه خود می‌تواند فرآیند استخدام شما را ساده‌تر کند .
 • تعامل کارکنان را بهبود می بخشد. هنگامی که کارکنان احساس می کنند در یک محیط امن و فراگیر هستند، برای شرکت در فعالیت های تیمی و صحبت در جلسات بازتر هستند. برای بهبود تعامل کارکنان خود، فرهنگی ایجاد کنید که اعتماد و ارتباطات را تقویت کند.
 • بهره وری کارکنان را بهبود می بخشد. وقتی کارمندان به سازمانی که برای آن کار می کنند اهمیت می دهند، در کار خود بهره وری بیشتری دارند. آنها تلاش بیشتری می کنند زیرا نتایج برای آنها مهم است.
 • حفظ کارکنان را بهبود می بخشد. کارمندانی که به فرهنگ شرکت خود نمره ضعیفی می دهند، ۲۴ درصد بیشتر احتمال دارد کار را ترک کنند . هنگامی که کارمندان با فرهنگ شرکت شما ارتباط برقرار می کنند، اغلب احساس می کنند که مجبور می شوند مدت بیشتری را در کنار خود نگه دارند. نه تنها نرخ بالای حفظ کارمندان می تواند در مورد فرهنگ شما صحبت کند، بلکه برای درآمد شما نیز عالی است.

انتهای مطلب/ منبع