مشاوره بازاریابی از خدمات حرفه ای تلقی می شود که توسط کارشناسان مجرب در زمینه بازاریابی ارائه می شود. در حالی که تیم ها و آژانس های بازاریابی معمولاً بر روی اجرا متمرکز هستند، مشاوران بازاریابی در استراتژی، حسابرسی و تجزیه و تحلیل متخصص هستند.

آشنایی با مدل مشاوره بازاریابی

اساساً، مدل مشاوره در چندین سطح با طرح کسب و کار در ارتباط است. اولاً، تحقیقات بازار یک مرحله کلیدی برای درک بازار و مصرف کننده است. تنظیم چشم اندازهای مناسب و جمع آوری بینش مفید سنگ بنای راه اندازی برند و طراحی استراتژی کسب و کار است. مشارکت بازاریابی در ساختار و زیرساخت سازمانی در دنیای دیجیتال اول بسیار مهم است. علاوه بر این، کسب ‌و کارها به سمت مدل‌های مشتری‌محور حرکت می‌کنند که نیازمند ایجاد یک تحلیل مؤثر مشتری و ارتباط سفر آنلاین مشتری با داده‌های ارتباط با مشتری است.

در نتیجه، مدل مشاوره سهم موثری در مدل کسب و کار دارد. استفاده از روش‌های مشاوره پیشرفته و تاکتیک‌های بازاریابی، سنگ بنای ساخت KPI های موثر و نقشه راه است. در سال‌های اخیر، مشاوران بازاریابی در حال تبدیل شدن به یک رویکرد بسیار قابل اعتماد هستند که می‌توانند با هر ماژول تجاری، از استارت‌آپ‌ها گرفته تا برندهای بزرگ، کار کنند.

مزایای اصلی خدمات مشاوره بازاریابی

مشاوره بازاریابی به عنوان یک خدمات، کسب و کارها را قادر می سازد تا به دانش بازاریابی بسیار پیشرفته با شرایط قابل اعتماد دسترسی داشته باشند. کسب و کارها معمولاً بر اساس نیازهای فوری و اطلاعیه کوتاه مدت، متخصصان مشاوره بازاریابی را استخدام می کنند. این به شدت با تحقیق برای یک آژانس یا مدیر بازاریابی متفاوت است زیرا تعهد در اینجا یک تعهد بلند مدت در نظر گرفته می شود. نوع تعهد با مشاوران به دلیل نوع توافق و شرایط نتیجه ‌محور، فرآیند بسیار آسانی را برای فهرست کوتاه و انتخاب فراهم می‌کند. مزایای برتر خدمات مشاوره بازاریابی را می توان در ویژگی های کلیدی زیر خلاصه کرد.

دانش خاص

کسب ‌و کارها همیشه در جستجوی نظرات بسیار تخصصی و کمک‌های تخصصی هستند تا نه تنها کار را انجام دهند، بلکه برای ایجاد مزیت رقابتی در بازار نیز تلاش کنند. خدمات مشاوره همیشه برای افزودن ارزش به برند و فعالیت های بازاریابی و نه صرفاً تعریف و تمجید از آن الزامی است. مزیت اصلی مشاوران بازاریابی توانایی آنها در ارائه دید تخصصی و جلوگیری از اشتباهات بازاریابی است.

گسترش نقش مشاوره بازاریابی با چشم اندازها و پیشنهادات متفاوتی همراه بوده است. نمایندگی ها خدمات را بر اساس نیاز مشتری سفارشی می کردند. با این حال، پیچیدگی بازاریابی دیجیتال تقاضای عمده ای برای مشاوران در تمام کانال های دیجیتال و همچنین پلتفرم ها ایجاد کرد. به تدریج، نسل جدیدی از مشاوران بازاریابی به عنوان کارشناسان آزاد یا پیمانکاران فرعی به این نیرو ملحق شدند. در نتیجه، مشاوره بازاریابی یک نقش تخصصی بوده است که توسط کارشناسان بسیار با تجربه در کانال های بازاریابی خاص مانند رسانه های اجتماعی یا تبلیغات جستجوی گوگل انجام می شود.

مشاور شخص ثالث

مشاوره بازاریابی یک منبع خارجی است که نظرات جدید را به میز سهامداران می آورد. مداخله شخص ثالث می تواند تفاسیر جدیدی از وضعیت و مشکلات بازاریابی ارائه دهد. یک مشاور مجرب توانایی نشان دادن تحقیقات دقیق و ارائه یک فرضیه گسترده را دارد. اساساً یک منبع خارجی بودن به مشاور بازاریابی اجازه می دهد تا بیشتر بررسی کند و تجزیه و تحلیل را گسترش دهد.

انعطاف پذیری

در نهایت، نقش خدمات مشاوره بازاریابی به رویکردی برای تقویت یک تاکتیک استراتژیک خاص تبدیل شده است. در برخی موارد، مشاوره می تواند مبتنی بر پروژه یا نگهدارنده باشد یا حتی برای سود و KPI ساده باشد. این انعطاف پذیری در استخدام و مدیریت همکاری، بخش های بازاریابی را به سمت رویکردهای جسورانه تر و عمودهای جدید فناوری و کانال ها تغییر داده است.

همچنین بخوانید:   3 روش برای تعیین بودجه در بازاریابی اجتماعی

برخلاف بازاریابان تمام وقت، مشاوران به صورت موقت برای انجام پروژه های خاص مشغول هستند. این سطح بالاتری از انعطاف پذیری و پیشرفت خدمات مشاوره را فراهم می کند. مدل‌های مختلفی از تعهدات وجود دارد که کسب ‌و کار می‌تواند از بین آنها انتخاب کند، مانند نرخ ساعتی یا بر اساس پروژه. در برخی موارد، می تواند مدلی مبتنی بر ارزش باشد که به شرکت ها اجازه می دهد تا کنترل بودجه کارآمدی داشته باشند. علاوه بر این، مشاوران نسبت به سایرین با تجربه تر هستند و مشارکت آنها بسیار متمرکز است که می تواند در هزینه های سربار صرفه جویی کند. در نهایت، خدمات مشاوره یک راه حل پلاگین و بازی است که می تواند در کوتاه مدت و با توجه به شرایط قرارداد بسیار خاص استخدام شود.

سفارشی سازی

در حالی که استخدام یک آژانس بازاریابی یا حرفه ای بازاریابی مستلزم تعیین مسئولیت ها و بودجه خاصی از قبل است، مشاوران بیشتر شبیه شرکای استراتژیک هستند و نقش کلیدی آنها بررسی چالش های جاری است. به‌طور سنتی، بخش بازاریابی به استخدام‌های جدید نیاز دارد تا با فناوری‌های جدید همگام شوند و وظایف مختلف را انجام دهند. مشاوران قابلیت های بیشتری را در آزمایش فناوری بازاریابی و تعیین مسیر دقیق بدون نیاز به سفرهای تجربی ارائه می دهند. در نتیجه، مشاوره بازاریابی امکان یک رویکرد قابل تنظیم را بدون نیاز به امضای تعهد کامل یا صرف بودجه در مسیرهای نامشخص فراهم می کند.

مقیاس سفارشی یکی دیگر از مزایای عمده خدمات مشاوره بازاریابی برای انواع شرکت ها است. در حالی که شرکت های متوسط ​​دارای یک برند و رویکرد بازاریابی تثبیت شده هستند، استارتاپ ها به دنبال کارشناسانی هستند که در تنظیم استراتژی و برند کمک کنند. خدمات مشاوره بازاریابی می تواند با انواع مختلف شرکت ها و برندها بر اساس مقیاس، بودجه و اندازه بازار تعامل داشته باشد. با این حال، شرکت های مشاوره معروف بیشتر به حساب های بزرگ علاقه دارند، اما مشاوران بازاریابی مستقل و فریلنسر معمولاً انعطاف پذیر هستند و می توانند خدمات سفارشی را ارائه دهند.

کنترل هزینه های بازاریابی

ROI  بازاریابی و بازگشت ROAS هزینه تبلیغات قطعاً یک عامل مهم برای ارزیابی عملکرد بازاریابی هستند. همیشه چالش های پیچیده ای در تبدیل هر جنبه از فعالیت های بازاریابی به محاسبات ROI ساده وجود دارد. مشاوران بازاریابی معمولاً برای طراحی معیارهای دقیق و قابل اعتماد برای ردیابی عملکرد در تمام کانال های بازاریابی مشارکت دارند. مزیت اصلی استخدام مشاور بازاریابی برای طراحی گزارش ها و داشبوردها این است که آنها منابع خارجی با مجموعه ای از استانداردهای محکم در ردیابی و تجزیه و تحلیل هستند. بر این اساس، مشاوران می توانند در حل تعارض مشترک بین بخش های بازاریابی و مدیریت ارشد کمک کنند.

مشاوره و تحول بازاریابی

تغییر نقش بازاریابی در کسب و کار، ارزش اصلی پشت فرآیند مشاوره است. در درجه اول، مفهوم تحول بازاریابی معمولاً با فرآیند تحول دیجیتال در تجارت مرتبط است. با این حال، در نظر گرفتن نقش تحول بازاریابی در اصلاح بخش بازاریابی بسیار مهم است. مشاوره بازاریابی یکی از موثرترین رویکردها در ارزیابی و برنامه ریزی تحول بازاریابی است. در نهایت، مشاوره در اینجا می تواند چندین کار مانند طرح اتوماسیون بازاریابی، ساختار بازاریابی، ارزیابی پشته فناوری بازاریابی، چارچوب تجزیه و تحلیل داده ها و از همه مهمتر مربیگری و آموزش را شامل شود.

مشاوره بازاریابی در مراحل اولیه

در حالی که برخی از شرکت ها تنها زمانی به دنبال خدمات مشاوره بازاریابی هستند که با مشکلات اساسی در عملکرد بازاریابی خود مواجه می شوند، مشاوره در مراحل اولیه ایجاد فعالیت های بازاریابی از اهمیت بیشتری برخوردار است. به طور سنتی، مشاوران می توانند کمک های مهمی مانند تحقیقات و تحلیل بازار گسترده برای کمک به تعیین اهداف تجاری ارائه دهند. علاوه بر این، ارزش بزرگ یک مشاور بازاریابی به راه اندازی رویکرد استراتژیک برای کانال های دیجیتال و برندسازی متکی است. این پیاده سازی های مشاوره در مراحل اولیه می تواند به ارائه استراتژی اولیه کسب و کار کمک کند. در نتیجه، ماژول مشاوره بازاریابی یک جزء داخلی از پایه کسب و کار است.

همچنین بخوانید:   بازاریابی سبز خدمات

ظاهراً، کسب ‌و کارها تمایل دارند که تیم‌های بازاریابی را از ابتدا شروع کنند و به استخدام یک مدیر بازاریابی یا یک آژانس دیجیتالی وابسته هستند که بتواند همه این وظایف را انجام دهد. اشکال اصلی این رویکرد در کنترل نتایج باقی می ماند. بخش بازاریابی داخلی معمولاً در سازمان یکپارچه می شود که چندین لایه بوروکراسی را اضافه می کند و در برخی موارد از ایجاد تغییرات اساسی در بازاریابی جلوگیری می کند. یکی دیگر از اشکالات این مدل، روند کند استخدام استعدادهای تمام وقت یا بهره برداری از حوزه های جدید و آینده نگر خارج از مدل کسب و کار است.

در حالی که ممکن است مدل آژانس دیجیتال مارکتینگ انعطاف‌پذیرتر و ادغام آن آسان‌تر به نظر برسد، این آژانس همچنان بر اساس کمیت کار می‌کند، نه کیفیت. مدل آژانس به‌جای بررسی و بازگرداندن دانش به مدل کسب ‌و کار، به شدت نگران اجرا و گزارش‌دهی است. همیشه در روش های یادگیری و حل مسئله به دلیل تضاد منافع خلأ وجود دارد. روش‌های کسب و کار آژانس بر اساس اندازه حساب و کارمزد خدمات و نه بر اساس فرصت‌های آینده، سود ایجاد می‌کند. بنابراین اکثریت دانش بازاریابی و تجارب فنی در دست آژانس باقی می ماند و تنها بخشی از دانش استراتژیک در جلسات و گزارش های ماهانه آشکار می شود.

این ما را به مرحله اولیه بازمی‌گرداند که در آن مشاوره بازاریابی می‌تواند به کسب ‌و کارها در دستیابی نه تنها بینش‌های قوی، بلکه در طراحی نقشه بازاریابی کمک کند. مزیت عمده ارائه شده توسط مشاوره بازاریابی، همسویی است. از آنجایی که مشاوران بازاریابی به طور مستقل کار می کنند، می توانند به درستی در تحقیقات خود تحقیق کنند و بهترین تاکتیک ها را که می تواند در خدمت اهداف کسب و کار باشد، بیابند.

مشاوره بازاریابی: یک روش حل مسئله

در حالی که خدمات مشاوره بازاریابی در راه اندازی بنیاد بازاریابی بسیار ارزشمند است، معمولاً مدیران ارشد تمایل دارند زمانی که با یک مشکل یا نیاز عمده روبرو می شوند مشاوره را انجام دهند. در نهایت، این رایج ترین مورد از درخواست هایی است که من به عنوان مشاور بازاریابی دریافت می کنم. با این حال، در این مورد، نیازها بیشتر بر یک کانال خاص، فنی یا مربوط به یک بازار منطقه ای خاص متمرکز است. به منظور ارائه یک نمای کلی، برخی از رایج ترین مسائل را بررسی می کنیم:

  • بازاریابی ضعیف:  یکی از مشکلات معمولی است که می تواند جنبه های مختلفی را در بر گیرد. در ابتدا، محبوب ترین عامل کاهش سرنخ ها و نرخ تبدیل ناکارآمد است. در موارد دیگر، مشکل به ایجاد ترافیک باکیفیت برای وب سایت و کانال های رسانه دیجیتال بستگی دارد.
  • ایجاد یک بازار جدید:  مشکل گسترش به بازار جدید نیاز به یک متخصص داخلی دارد. با تجزیه و تحلیل رقابتی و به دست آوردن درک مصرف کننده هدف همراه است.
  • هزینه بالا برای هر خرید:  یک مشکل رایج که معمولاً مدیران ارشد و مدیران بازاریابی با آن روبرو هستند. کارایی کانال‌های پولی و برنامه‌ریزی کمپین یکی از مهمترین عواملی است که بر دلار بازاریابی و بازگشت سرمایه تأثیر می‌گذارد. برای شرکت‌هایی که هزینه‌های زیادی در تبلیغات گوگل و سایر کانال‌های پولی مانند تبلیغات نمایشی و فیسبوک می‌کنند، بسیار مهم است. بنابراین، موضوع مدیریت این است که کانال‌های بازاریابی را به طور موثر ممیزی کند و معیارهای قیف پایین‌تر مانند CPC، CPA، ROAS و CLV را افزایش دهد.
  • بازاریابی رسانه های اجتماعی:  معمولاً شناخته شده است که رسانه های اجتماعی یک کانال بازاریابی بسیار رقابتی هستند. کسب و کارها تمایل دارند عملکرد کانال های رسانه های اجتماعی خود را بررسی کنند. این مشکل معمولاً با نیاز به افزایش دسترسی و بهبود ارتباطات برند همراه است.
  • سئو و ترافیک ارگانیک:  نیاز به رتبه بالاتر در نتایج ارگانیک، سئو را به یکی از اولویت های اصلی در فعالیت های بازاریابی تبدیل کرد. شرکت ها همیشه با رقابت بالایی در رتبه ارگانیک روبرو هستند و به دنبال  مشاوره با تجربه سئو  برای دستیابی به بهینه ترین نتایج هستند.
  • فنی:  معمولاً مشکلات فنی می تواند از عیب یابی ساده و نصب یک پیکسل ردیابی تا یکپارچه سازی های پیچیده  فناوری بازاریابی متفاوت باشد . مشاوره فنی لزوما توسط شرکای فناوری انجام نمی شود. در برخی موارد، یک مشاور بازاریابی برای یک حسابرسی گسترده یا تنظیم یک طرح اتوماسیون بازاریابی مورد نیاز است. یکی از نیازهای اصلی انجام تحقیق در مورد پشته فن آوری بازاریابی و ارائه توصیه های مؤثر از ابزارهای متناسب با نیازهای بازاریابی است.
  • تجزیه و تحلیل بازاریابی:  جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های بازاریابی یکی از بحرانی ترین مشکلات شرکت ها است. مدیران ارشد همیشه با نظارت بر عملکرد بازاریابی و ردیابی داده ها مشکل دارند. از آنجایی که شرکت‌ها به سمت بازاریابی داده‌محور حرکت می‌کنند، نگرانی اصلی تنها در جمع‌آوری گزارش‌ها نیست، بلکه استخدام خدمات مشاوره‌ای است که می‌توانند داشبوردهای شیک و بسیار قابل اعتمادی را به آنها ارائه دهند. در حالی که به نظر می رسد یک نوع ردیابی ساده GA است، اما ترکیب همه کانال ها و اجرای تجزیه و تحلیل پیچیده به یک مشاور بازاریابی حرفه ای نیاز دارد.
همچنین بخوانید:   چرخه عمر محصول و ماتریس گروه بوستون-موردکاوی شرکت بیک

پس از بررسی رایج ترین موضوعی که نیاز به خدمات مشاوره بازاریابی دارد، مهم است که بین تمرکز بر مشکل و ارزیابی استراتژی بازاریابی مرزی قائل شوید. مسئله اصلی در برخورد با موضوعات بسیار خاص مانند سئو یا رسانه های اجتماعی این است که بازاریابی در مورد ایجاد شیوه های استراتژیک است و نه اقدامات یا کانال های تقسیم شده.

اساساً، مشاوره نیاز به یک بررسی سفارشی دارد که به عنوان مثال نه تنها شامل بهبود رسانه های اجتماعی است، بلکه تأثیر کوتاه مدت و بلندمدت بر اهداف کسب و کار و تصویر برند را نیز زیر سؤال می برد. مدل مشاوره بازاریابی شرکت ها را قادر می سازد نه تنها نتایج را بررسی کنند، بلکه رویکرد استراتژیک را نیز بررسی کرده و جهت درست را تعیین کنند. علاوه بر این، برخلاف فریلنسرهای معمولی که برای تکمیل یک کار استخدام می‌شوند، مشاوره در برخی موارد می‌تواند با ارائه بینش‌های جدید، درخواست را لغو کند.

ایجاد یک رابطه مشارکتی با خدمات مشاوره ای مستلزم درک کمی از روش ها و محیط کار مشاوره است. اساساً خصوصیات مشاوران از نظر تعهد و وظایف با تیم های بازاریابی متفاوت است. برخلاف تیم بازاریابی، مشاورانی استخدام می‌شوند تا یک جهش بزرگ در کارایی بازاریابی ایجاد کنند. بنابراین، خدمات مشاوره بازاریابی همیشه خدمات لوکس یا بسیار استراتژیک نیستند. خدمات مشاوره بازاریابی یک مرحله ضروری در راه اندازی مدل کسب و کار است.

انتهای مطلب/ منبع