کار کردن برای خودتان به‌جای کارفرما، چالش‌هایی مانند از دست دادن مزایای بیمه یا یک چک حقوق قابل‌اعتماد دارد؛ اما با معاوضه‌هایی همراه است که برای بسیاری از کارگران، بر چالش‌ها برتری دارد: توانایی تنظیم برنامه خود، انتخاب پروژه‌های خود، ایجاد مسیر شغلی خود و تمرکز بر اهدافی که شخصاً برای آنها ارزش قائل هستید.

به این دلایل و بسیاری موارد دیگر، خوداشتغالی مسیر شغلی انتخابی بیش از ۱۰ درصد از جمعیت ایالات‌متحده است.

یکی از راه‌های انتقال به خوداشتغالی، شروع مشاوره در زمینه‌ای است که قبلاً در آن کارکرده‌اید. به‌عنوان‌مثال، اگر برای یک شرکت حقوقی کار می‌کنید، می‌توانید به‌عنوان مشاور حقوقی برای مشاغلی که در این زمینه فعالیت ندارند، کارکنید. این می‌تواند یک انتخاب سودآور باشد: رشته‌هایی که برای مشاوره مناسب هستند – مانند قانون، حسابداری، یا تجزیه‌وتحلیل مدیریت – بیشترین پتانسیل درآمد را برای کارگران خود اشتغال دارند.

مانند هر کسب‌وکاری، مراحلی وجود دارد که می‌توانید هنگام راه‌اندازی کسب‌وکار مشاوره خود بردارید که شمارا برای موفقیت آماده می‌کند. همراه کسب‌وکار دماوند باشیم تا آنها را باهم مرور کنیم.

سرمایه‌گذاری زمان در شبکه

شبکه‌سازی به شما این امکان را می‌دهد که با دیگران در صنعت خود ارتباط برقرار کنید، با افراد کلیدی در ارتباط باشید، خود را به مشتریان بالقوه معرفی کنید و به دنبال معرفی‌هایی باشید که می‌تواند به پیشرفت کسب‌وکار شما کمک کند. اگر با فردی در مقام حرفه‌ای ملاقات کردید، راهی برای ارتباط با او پیدا کنید.

ممکن است بخواهید اطلاعات تماس را مبادله‌کنید و یا می‌توانید از وب‌سایت‌های شبکه حرفه‌ای مانند LinkedIn استفاده کنید. شما هرگز نمی‌دانید که ممکن است بعداً بخواهید با چه کسی ارتباط برقرار کنید و ابزارهای آنلاین یافتن افراد را بدون توجه به زمان و مکان ملاقات آنها آسان می‌کند.

همچنین بخوانید:   پنج نیروی موثر در تغییرات کسب‌وکار

طاقچه خود را پیدا کنید

سعی نکنید چیزی را به همه پیشنهاد دهید. با به‌کارگیری تخصص خود در بازاری که به آنچه شما برای ارائه نیاز دارد، مشاور بسیار موفق‌تری خواهید بود. به‌این‌ترتیب، می‌توانید خدمات خود را طوری تنظیم کنید که به گروه خاصی از افراد یا کسب‌وکارها ارزش بی افزایند. از خودتان بپرسید:

 • چه خدماتی در صنعت/منطقه جغرافیایی شما کم است؟
 • زمینه‌های تخصصی شما چیست؟
 • چه مشکلاتی را می‌توانید حل کنید که هیچ‌کس دیگری آنها را حل نمی‌کند؟
 • چه کسی از دانش شما بیشتر سود می‌برد؟

هنگامی‌که آنچه را که انجام می‌دهید و برای چه کسی انجام می‌دهید را به‌طور خلاصه تعریف کردید، می‌دانید مشتری ایدئال شما کیست و چگونه شروع به ارائه و بازاریابی خدمات خود کنید.

نکات صحبت کردن خود را تمرین کنید

به نکات صحبت کردن خود مانند گاز گرفتن صدا فکر کنید: توضیحات کوتاه و مختصر از کاری که انجام می‌دهید و چگونه آن را انجام می‌دهید. از بین بردن این موارد کلیدی برای راه‌اندازی و ترویج کسب‌وکار مشاوره شما است.

این نکات صحبت باید توضیح دهند که چه‌کاری انجام می‌دهید، اما مهم‌تر از آن، باید دلایل متفاوت بودن شما نسبت به سایر مشاوران در حوزه کاری خود را برجسته کنند و باید ارزشی را که برای مشتریان خود به ارمغان می‌آورید، تقویت کنند.

 • چگونه می‌توانید به افرادی که با آنها کار می‌کنید کمک کنید؟
 • بعد از استفاده از خدمات شما چه چیزی را تجربه خواهند کرد؟
 • خدمات شما چه فایده‌ای دارد؟

بیان نکات خود را با صدای بلند تمرین کنید. همکاران را برای شنیدن و ارائه انتقادات سازنده دعوت کنید تا بتوانید پیام خود را اصلاح کنید. هنگامی‌که آنها را تحویل می‌دهید، به یاد داشته باشید که یک مشاور خوب بیشتر وقت خود را صرف گوش دادن می‌کند تا صحبت کردن. همیشه طرح خود را با یک سؤال به پایان برسانید تا بتوانید در مورد هر مشتری بالقوه‌ای که ملاقات می‌کنید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

همچنین بخوانید:   گزارش سالانه دیجیتال مارکتینگ ایران

ایجاد سیستم‌ها

سیستم‌ها را در جای خود قرار دهید تا مجبور نباشید برای هر پروژه دوباره شروع کنید. برای مثال، ممکن است به فرم‌های جمع‌آوری داده‌ها، یک الگوی پیشنهاد، مجموعه‌ای از سؤالات مربوط به ورود که همیشه می‌پرسید، یا توضیحی از خدماتتان که می‌تواند برای مشتریان بالقوه ارسال شود، نیاز داشته باشید.

استفاده از قالب‌ها این اطمینان را به شما می‌دهد که:

 • تا حد امکان کارآمد کارکنید
 • برای همه اسناد و فرم‌ها ظاهری منسجم و مارک‌دار داشته باشید
 • همان سطح کیفیت را از پروژه‌ای به پروژه دیگر حفظ کنید
 • فرم‌ها یا اسناد مهم را حذف نکنید
 • یک رویکرد ثابت برای کار با همه مشتریان داشته باشید

یک ساختار قیمت‌گذاری ایجاد کنید

ایجاد یک ساختار قیمت‌گذاری ممکن است به تحلیل و مقداری آزمون‌وخطا نیاز داشته باشد تا بفهمیم یک پروژه واقعاً چقدر زمان می‌برد. هنگامی‌که قیمت‌های خود را تعیین می‌کنید، در نظر بگیرید:

 • آنچه در صنعت شما استاندارد است
 • انتظار دارید چقدر زمان‌بر روی مجموعه‌ای از وظایف سرمایه‌گذاری کنید
 • آنچه برای حمایت از کسب‌وکار و کسب درآمد نیاز دارید
 • هرگونه منابع یا هزینه‌های خارجی که متحمل خواهید شد
 • تجربه و تخصص شما

اگر نگران قیمت‌گذاری پایین یا قیمت بیش‌ازحد هستید، سعی کنید از یک الگوی قیمت‌گذاری یا ردیاب زمان ‌برای تخمین زمانی که یک پروژه جدید طول می‌کشد استفاده کنید. هنگامی‌که یک نرخ تعیین‌شده پیدا کردید، ساختار قیمت‌گذاری خود را به‌صورت مکتوب بنویسید و به آن پایبند باشید.

به یاد داشته باشید، مردم بیشتر برای آنچه باید برای آن هزینه پرداخت کنند، ارزش قائل هستند. اگر برای به دست آوردن کسب‌وکار بیشتر هزینه کمی می‌گیرید، ممکن است در تلاش باشید که مشتریان شمارا جدی بگیرند.

همچنین بخوانید:   تاکتیک‌هایی برای ارتقای خدمات مشتریان برندها

بدانید بعدازآن چه می‌آید

مانند هر کسب‌وکاری، اگر برنامه‌ای برای آینده داشته باشید، چه کوتاه‌مدت و چه بلندمدت، مشاور موفق‌تری خواهید بود.

در کوتاه‌مدت، قبل از شروع کار با اولین مشتری خود، برنامه‌ای برای نحوه شروع پروژه داشته باشید. آماده‌باشید تا زمانی که مشتری می‌گوید بله بتوانید جدول زمانی و انتظاراتی را برای چگونگی روند کار با شما از ابتدا تا انتها تعیین کنید و همچنین هرگونه مواد لازم را برای شروع ارائه دهید.

در بلندمدت، باید بدانید که چگونه کسب‌وکار خود را در بازار قرار خواهید داد، چگونه خدمات خود را تبلیغ خواهید کرد و انتظارات شما برای درآمد و رشد چیست. ایجاد یک طرح کسب‌وکار به شما کمک می‌کند تا برای یک، پنج و ۱۰ سال آینده برنامه‌ریزی و اهداف تعیین کنید. هنگامی‌که برنامه خود را ایجاد کردید، آن را مرتباً مرور کنید تا مطمئن شوید که در راستای بازار و اهداف خود انتخاب می‌کنید و همچنین تنظیمات لازم را در طول مسیر انجام می‌دهید.

انتهای مطلب/