هنگامی‌که در مورد موقعیت فروشگاه تصمیم‌گیری شود، مسئله اصلی  چگونگی بهره‌برداری از فضای موجود در فروشگاه به شکل بهینه است . یکی از روش‌های تشویق مشتریان برای جست‌وجو در فروشگاه، ارائه چیدمانی به آن‌هاست که الگوی رفت‌وآمد خاصی را تسهیل می‌کند. این امر وابسته به آن است که مشتریان از قسمت‌هایی رد شوند که در آنجا کالاهای انگیزشی نگهداری می‌شوند و به‌تدریج آنها به سمت کالاهای گران‌تر حرکت داده شوند. خرده‌فروشان عمدتاً از ۴ نوع چیدمان طراحی استفاده می‌کنند: ستون فقرات، شبکه‌ای، مسیر مسابقه و چیدمان آزاد. هریک از این‌ها مزایا و معایب خودشان رادارند که امروز در کسب و کار دماوند به بررسی آنها می پردازیم.

چیدمان شبکه‌ای : چیدمان شبکه‌ای دارای راهروهای موازی با کالاها و قفسه‌هایی در دو طرف راهرو است. ماشین‌های صندوق در ورودی یا خروجی فروشگاه قرار دارند.

چیدمان شبکه‌ای ، طراحی هیجان‌انگیز دیداری فراهم نمی‌کند، اما برای گردش‌های خرید مناسب است.  در این نوع خرید لازم است مشتریان در سراسر فروشگاه حرکت کرده و به‌آسانی کالاهایی را که می‌خواهند، پیدا کنند. برای نمونه، هنگامی‌که مشتریان خرید هفتگی خود را انجام می‌دهند . می‌توانند از راهروهای خاصی صرف‌نظر کنند، وارد راهروهای خاصی شوند و کالاهای موردنظر خود را هرهفته به‌آسانی انتخاب کنند. ازآنجایی‌که آنها می‌دانند هر چیزی کجا قرار دارد، می‌توانند زمان صرف شده برای کاری را که خیلی‌ها از آن لذتی نمی‌برند ، به حداقل برسانند. بنابراین بیشتر سوپرمارکت‌ها از چیدمان شبکه‌ای استفاده می‌کنند.

علاوه براین چیدمان شبکه‌ای، به‌صرفه‌تر است. در مقایسه با سایر چیدمان‌ها، اتلاف فضا در چیدمان شبکه‌ای اندک است؛ زیرا راهروها عرض یکسانی دارند و طراحی آنها برای  جای دادن خریداران و سبدهای آن‌ها کافی است. استفاده از قفسه برای کالا این امکان را می‌دهد تا در مقایسه با سایر چیدمان‌ها ، کالاهای بیشتری در طبقه‌ی فروش قرار گیرد. نکته‌ی آخر اینکه چون چفت‌وبست‌ها  معمولاً استاندارد هستند، هزینه‌ی لوازم نصب کردنی نیز پایین است.

همچنین بخوانید:   مهم‌ترین چالش‌های بازاریابان امروز

مشکل چیدمان شبکه‌ای آن است که مشتریان نوعاً در معرض تمامی کالاهای داخل فروشگاه قرار نمی‌گیرند. این محدودیت در فروشگاه‌های کوچک مسئله چندانی محسوب نمی‌شود، زیرا بیشتر مشتریان قبل از ورود به فروشگاه، از کالاهایی که می‌خواهند بخرند، به‌خوبی اطلاع دارند. اما سایر خرده‌فروشان مانند فروشگاه‌های بزرگ از چیدمانی استفاده می‌کنند که مشتریان را به داخل فروشگاه‌ها بکشاند و آن‌ها را تشویق به جست‌وجو برای کاهی جدید و جالب موجود در فروشگاه بکند.

چیدمان شبکه ای

چیدمان مسیر مسابقه: این چیدمان فروشگاهی که به «حلقه» نیز معروف است، راهرویی اصلی را فراهم می‌کند که در گرداگرد فروشگاه حلقه میزند و رفت‌وآمد مشتریان را در اطراف قسمت‌های مختلف فروشگاه هدایت می‌کند. ایستگاه‌های صندوق فروشگاهی نوعاً در هر بخش مرزی مسیر مسابقه قرار دارند.

چیدمان مسیر مسابقه دیدن کالاهای موجود در بخش‌های مختلف را برای مشتریان تسهیل کرده و خرید انگیزشی را تشویق می‌کند. هنگامی‌که مشتریان در مسیر مسابقه حرکت می‌کنند، چشم آن‌ها وادار می‌شود تا قفسه‌ها را از زوایای مختلف مشاهده کند، نه اینکه مثل چیدمان شبکه‌ای ، یک راهرو را از بالا به پایین بنگرند.

فروشگاه‌هایی با ورودی‌های چندگانه تمایل دارند تا با کشاندن مشتریان در سراسر فروشگاه در یک سری از حلقه‌های اصلی و فرعی، تمامی بخش‌ها را در راهروی اصلی قرار دهند. برای جلب مشتری به بخش‌های مختلف ، برخی از محبوب‌ترین بخش‌ها را در عقب فروشگاه جایابی می‌کنند. اقلام جدید در راهروها نشان داده می‌شوند تا مشتریان را به درون بخش‌ها و گرداگرد حلقه بکشانند.

برای هدایت مشتریان در فروشگاه لازم است راهروها  با تغییر در سطح، رنگ کف یا طرح کفپوش به این هدف دست یابند.

همچنین بخوانید:   ایجاد یک برنامه بازاریابی که کار می‌کند
چیدمان مسیر مسابقه ای

چیدمان آزاد: این چیدمان که به چیدمان بوتیک نیز معروف است، لوازم نصب و راهروها را به‌صورت نامتقارنی مرتب می‌کند.این چیدمان، محیطی صمیمی و آرامش‌بخش را فراهم می‌کند که خرید و جست‌وجو را راحت می‌سازد. این چیدمان نوعاً  در فروشگاه‌های  کوچک تخصصی یا در بخش‌هایی از فروشگاه‌های بزرگ مورداستفاده قرار می‌گیرد.

البته ایجاد این محیط خرید خوشایند، کاری پرهزینه است. چون این چیدمان ، الگوی رفت‌وآمد خوب تعریف‌شده‌ای ( مثل چیدمان مسیر مسابقه‌ای و شبکه‌ای) ندارد و مشتریان طبیعتاً به گرداگرد فروشگاه کشیده نمی‌شوند. بنابراین فروشندگی شخصی برای ارائه‌ی راهنمایی اهمیت بیشتری می‌یابد. علاوه بر این چیدمان مزبور برای ایجاد محیط وسیع‌تر ، بخشی از فضای ذخیره  و نمایش را فدا می‌کند.

چیدمان آزاد

چیدمان ستون فقرات: این چیدمان نوعی از چیدمان فروشگاهی است که در آن ، یک راهروی اصلی از جلو تا عقب فروشگاه امتداد می‌یابد و مشتریان را در دو جهت انتقال می‌دهد. بخش‌های اجناس واقع در دو طرف این ستون فقرات از الگوی جریان آزاد یا شبکه‌ای برای ایجاد انشعاب به سمت دیوارهای عقبی راهرو استفاده می‌کند.

چیدمان ستون فقرات

برنامه‌ریزی فضایی می‌تواند به‌صورت مؤثری تعداد SKU تا را افزایش دهد و تنوع و انتخاب بیشتری را برای مشتری فراهم کند. چیدمان فروشگاه به نمایش مؤثر اجناس کمک می‌کند و درنتیجه شانس تکرار خرید و نیز القای انگیزه‌ی خرید در میان مشتریان را افزایش می‌دهد . چیدمان راهبردی فروشگاه می‌تواند سبب حرکت انتقالی در فروشگاه شود و درنتیجه خستگی خرید را کاهش دهد و به خرید درمانی منجر شود.

انتهای مطلب/