اگر به فکر راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی خود هستید، باید با یک‌پایه قوی شروع کنید. کارهای زیادی باید انجام دهید قبل از اینکه حتی فعالیت خود را شروع کرده یا اولین مشتری خود را ببینید. نکته اصلی این است که روی مواردی که بیشترین اهمیت را دارند تمرکز کنید و بقیه را نادیده بگیرید. اگر زمان زیادی را صرف کار روی بنیاد کنید، ممکن است هرگز شروع به ایجاد کسب‌وکار خود نکنید؛ بنابراین، بیشتر وقت خود را باید روی چه چیزی صرف کنید؟

در اینجا کسب‌وکار دماوند لیستی از ۹ موردی که باید قبل از شروع مشاغل مشاوره خود انجام دهید آماده کرده است:

 • مخاطبان و پیشنهادات خود را مشخص کنید
 • دامنه، میزبانی وب‌سایت را راه‌اندازی کنید
 • راه‌اندازی یک کانال بازاریابی
 • یک اسکریپت فروش اساسی بسازید
 • یک استراتژی برای پاسخگویی به اعتراضات فروش معمولی ایجاد کنید
 • سیستم‌ها و رویه‌های عملیاتی را در محل خود قرار دهید
 • اطمینان حاصل کنید که کسب‌وکار خود را یکپارچه کرده‌اید
 • استخدام حسابدار یا خدمات حسابداری
 • اجاره یا خرید دفتر یا محل کار خاص

۱. مخاطبان و پیشنهادات خود را مشخص کنید

اگر در راه‌اندازی یک تجارت مشاوره جدی هستید، باید مانند یک صاحب کسب‌وکار موفق فکر کنید. صاحبان مشاغل باید توانایی تعریف پیشنهاد ویژه‌ای را داشته باشند که مربوط به یک مخاطب خاص باشد. به‌منظور تضمین موفقیت، باید مخاطبان موردنظر خود را به‌طور واضح ترسیم و تعریف کنید. راه انجام این کار این است که با تعیین حوزه تخصص خود شروع کنید. به مهارت‌های موجود، نتایج گذشته، تجربه کاری و علایق خود فکر کنید. شما باید این سؤالات را از خود بپرسید:

چه مهارت‌های خاصی دارید که می‌توانید از آنها برای کمک به دیگران استفاده کنید؟ برای الهام گرفتن، از مشاوران مشابه دیگر تحقیق و بررسی کنید که چگونه خود را نشان می‌دهند و چقدر هزینه دریافت می‌کنند.

با استفاده از مهارت‌های خود چه نتایجی را برای مشتریان یا شرکت‌های قبلی به ارمغان آورده‌اید؟ بر نتایج تجاری ملموس تمرکز کنید که می‌توانید از آنها برای فروش خدمات خود استفاده کنید و ثابت کنید که ارزش این قیمت را دارید.

مشتریان شما چه می‌خواهند؟ آنها حاضرند برای چه چیزی هزینه کنند؟ با مشتریان بالقوه صحبت کنید و چالش‌هایی را که آنها تجربه می‌کنند کشف کنید.

از انجام چه‌کاری لذت می‌برید؟ وقتی می‌فهمید که چگونه یک تجارت مشاوره‌ای را راه‌اندازی کنید، شور و اشتیاق مهم است.

در پایان اکتشافات خود، باید یک بیانیه موقعیت‌یابی داشته باشید که به‌طور واضح خلاصه‌ای باشد ازآنچه می‌خواهید انجام دهید، به چه کسانی می‌خواهید کمک کنید و چگونه این کار را انجام می‌دهید.

۲. یک دامنه، میزبانی وب‌سایت راه‌اندازی کنید

اگر قصد دارید یک کسب‌وکار آنلاین راه‌اندازی کنید، در حالت ایدئال باید یک حضور آنلاین قوی داشته باشید. شما باید یک دامنه داشته باشید که نشان‌دهنده نام تجاری شما باشد، میزبانی که به آن خانه می‌دهد و یک وب‌سایت که آنچه را که می‌توانید ارائه دهید برجسته کند.

با انتخاب دامنه‌ای که نماینده برند شما است شروع کنید. اگر شرکت شما “John Doe Enterprises” نامیده می‌شود، در حالت ایدئال، دامنه شما باید “johndoeenterprises.com” باشد.

اگر نمی‌توانید.com را برای نام دقیق شرکت خود پیدا کنید، از یک تنوع با کمک پیشوند “the” یا پسوند “Agency” استفاده کنید. در صورت نیاز، می‌توانید یک دامنه جایگزین سطح بالا مانند.org یا.co دریافت کنید.

سپس، باید میزبانی وب را راه‌اندازی کنید. درحالی‌که خدمات میزبانی وب مقرون‌به‌صرفه ازنظر قیمت جذاب به نظر می‌رسد، اگر در تجارت آنلاین خود جدی هستید، از یک میزبان VPS برتر مانند WPengine استفاده کنید. سرعت و زمان بارگذاری عواملی هستند که می‌توانند کسب‌وکار آنلاین شما را بالا ببرند یا خراب کنند.

پس‌از انجام این کار و بسته به ماهیت تجارت آنلاین خود، ممکن است لازم باشد ورد پرس را در سایت خود نصب کنید. همه بزرگ‌ترین شرکت‌های میزبانی، ازجمله شرکت‌های ذکرشده در بالا، دارای ویژگی‌ای به نام “نصب ورد پرس با یک کلیک” هستند.

در مرحله بعد، یکتم برتر دریافت کنید که می‌توانید آن را از شرکت‌هایی مانند ThemeForest و StudioPress خریداری کنید. اگر می‌توانید هزینه آن را بپردازید، از یک توسعه‌دهنده اصلی بخواهید تا طرح دلخواه شما را متناسب با شرکت شما طراحی کند.

همچنین بخوانید:   فضای کسب و کار جدید

اکنون همه موارد فنی را تنظیم کرده‌اید، باید یک نسخه اصلی بنویسید.

با توضیح آنچه انجام می‌دهید و به چه کسانی خدمت می‌کنید، شروع کنید. این اطلاعات به‌عنوان پیشنهاد ارزش شما شناخته می‌شود. اطمینان حاصل کنید که برخی از کارهای گذشته، توصیه‌ها یا مشتریان قبلی را به‌عنوان مدرک مهارت خود ذکر کنید.

اگر مشتری قبلی ندارید، کارفرمایان قبلی خود را در نظر بگیرید. اگر شغلی روزانه دارید که شبیه کاری است که قصد دارید به‌عنوان مشاور ارائه دهید، از کارفرمایان و همکاران سابق خود برخی از توصیفات را بخواهید.

۳. راه‌اندازی یک کانال بازاریابی

تبلیغات دهان‌به‌دهان یک‌راه عالی برای شروع است و اگر شما حداقل یک کانال بازاریابی واضح دیگر داشته باشید که بتوانید به آن اعتماد کنید (و آن را کنترل کنید) تا بتواند هرماه یک جریان پایدار از تبلیغات را برای شما به ارمغان بیاورد، حتی بهتر عمل می‌کند. این کانال‌ها عبارت‌اند از:

 • رسانه‌های اجتماعی: LinkedIn، Twitter، Instagram.
 • تبلیغات پولی: Google Adwords، تبلیغات فیس‌بوک، هدف‌گیری مجدد.
 • جستجوی ارگانیک: گوگل
 • بازاریابی محتوا: وبلاگ نویسی، وبلاگ نویسی مهمان، وبینار، پادکست.

هر یک از این کانال‌ها برای خود دنیایی را نشان می‌دهند، بنابراین قبل از انتخاب یکی از آنها، به‌دقت فکر کنید. نکته اصلی این است که فقط روی یک کانال تمرکز کنید و بر آن مسلط شوید.

اگر قصد دارید از پادکست استفاده کنید، چند ده مصاحبه یا موضوعات پادکست را به‌عنوان پشتیبان تهیه کنید.

ممکن است نتایج را فوراً مشاهده نکنید، اکثر کانال‌های بازاریابی زمان می‌برند تا جذب شوند و سپس وارد عمل شوند. پس از شش ماه تا یک سال، باید شروع به جلب‌توجه کنید و آن زمان است که تجارت شما شروع به رشد می‌کند.

نظرسنجی نیلسن در مورد اعتماد مصرف‌کنندگان به تبلیغات نشان می‌دهد که ۸۴ درصد از افراد موردبررسی گفتند که هنوز به توصیه‌های دهان‌به‌دهان خانواده و دوستان متکی هستند. این امر به این دلیل است که اکثر مصرف‌کنندگان به توصیه‌های دیگران درزمینهٔ تبلیغات یا بازاریابی اعتماد دارند، اما این بدان معنا نیست که سایر کانال‌های بازاریابی باید نادیده گرفته شوند.

رسانه‌های اجتماعی در ارتباط با مشتریان فعلی و بالقوه یک ابزار بسیار مهم هستند و اثرات استفاده از رسانه‌های اجتماعی در میان برندهای تجارت الکترونیکی به‌زودی از بین نمی‌رود.

مشکل تکیه‌بر مراجع این است که این‌یک جریان پایدار یا ثابت برای شغل مشاوره نیست. برخی از ماه‌ها ممکن است تعداد مشتریان شما زیاد باشد و در ماه‌های دیگر ممکن است هیچ مشتری نداشته باشید. به‌عبارت‌دیگر، شما نمی‌توانید سرنوشت خود را کنترل کنید.

۴. یک اسکریپت فروش پایه بسازید

استیون پینک، نویسنده کتاب فروش انسان است، گفت:

فروش خوب به این معناست که شخص دیگری را متقاعد کنید که از منابع خود جدا شود نه اینکه آن شخص را محروم کنید، بلکه درنهایت او را در شرایط بهتری قرار دهید.

اغلب فروش به‌عنوان یک بازی با مبلغ صفر تلقی می‌شود، جایی که فروشنده سعی می‌کند به هر قیمتی یک قرارداد را ببندد. در مورد مشاغل کوچک‌تر، اغلب صاحب تجارت مسئول فروش است. برای آنها، همه‌چیز در مورد ایجاد اعتماد و برآوردن نیازهای مشتریان است.

تسلط بر فروش می‌تواند یک مهارت دشوار باشد. فروشندگان آماتور غالباً وارد عرصه “What-I-Can-Do” می‌شوند، جایی که آنها در مورد کارهایی که می‌توانند انجام دهند صحبت می‌کنند، نه تمرکز بر مشکلاتی که مشتریان دارند.

در عوض، شما می‌خواهید گفتگو را هدایت کنید و مطمئن شوید که نیازهای مشتری را مشخص کرده‌اید تا ببینید آیا آنها با مهارت‌های شما همخوانی دارند یا خیر. پس‌ازآن و تنها پس‌ازاینکه متوجه شدید بین شرکت آنها و شما تناسب وجود دارد، می‌توانید درباره خدمات و قیمت‌های خود صحبت کنید.

یک اسکریپت فروش ساختار این فرایند اغلب آشفته را به ارمغان می‌آورد. این به شما کمک می‌کند که چگونه شروع کنید، چه چیزی بپرسید، چه موقع آن را بپرسید و چگونه اطلاعات ارزشمندی را جمع‌آوری کنید که می‌توانید برای فروش خود استفاده کنید.

در اینجا نمونه‌ای از یک اسکریپت اصلی فروش است:

اسکریپت فروش تماس سرد

اعتبار تصویر: Yesware

یک اسکریپت فروش لازم نیست که مکالمه را تشریح کند. بلکه باید شما را راهنمایی کند. برخی از سؤالاتی که می‌توانید بپرسید عبارت‌اند از:

 • شغل شما چیست؟
 • در حال حاضر با چه چالش‌هایی روبرو هستید؟
 • اگر چوب جادویی داشتید، چه چیزی را در کسب‌وکار خود تغییر می‌دادید؟
 • هزینه شما چقدر است؟
 • چقدر مایل به سرمایه‌گذاری برای حل این مشکل هستید؟
همچنین بخوانید:   5 مرحله مشاوره مدیریت کسب‌وکار

متن باید انعطاف‌پذیر باشد و ممکن است به برخی از سؤالات اصلاً نیازی نباشد. در پایان روز، قصد شما باید درک مشتری باشد.

۶. ایجاد یک استراتژی برای پاسخگویی به ایرادات فروش معمولی

در طول فرایند فروش، با اعتراض مواجه خواهید شد. ممکن است مشتری احتمالی فکر کند شما خیلی گران هستید، آنها ممکن است برای درک آنچه شما می‌توانید ارائه دهید دچار مشکل باشند یا فکر کنند که می‌توانند مشکلات خود را به‌تنهایی حل کنند.

با فرض اینکه می‌خواهید با آن مشتری کارکنید و فکر می‌کنید واقعاً می‌توانید به او کمک کنید، کار شما غلبه بر اعتراضات آنها است.

در میان بسیاری از اعتراضات فروش که به وجود می‌آید، مشتری شما از شما می‌خواهد میزان خدمات خود را دریافت کنید. این اعتراض که در بین مشاوران جدید بدون سوابق اثبات‌شده رایج است، اغلب مردم را به فروش کم از خود می‌کشاند.

ممکن است فکر کنید چون به مشتری نیاز دارید، باید قیمت خود را کاهش دهید. مشکل این است که شما اغلب پول کمتری نسبت به آنچه که باید داشته باشید به پایان می‌رسانید و کم فروختن خود تمایل به ایجاد یک رابطه تجاری بد دارد.

بنیان‌گذار ابزارفروش نرم‌افزار Close Steli Efti می‌گوید: “وقتی کسی به شما می‌گوید محصول شما بسیار گران است … شما به‌سادگی ارزش کافی را اعلام نکرده‌اید.”

اگر کار خوبی انجام می‌دهید، نیازهای مشتری خود را شناسایی کرده و آنها را برآورده می‌کنید، سؤالات خوبی می‌پرسید و می‌دانید چگونه ارزش خود را توجیه کنید، هرگز نباید خود را زیر قیمت بگذارید.

۶. سیستم‌ها و رویه‌های عملیاتی را در جای خود قرار دهید

عملیات تجاری شما، یک سیستم مجموعه‌ای از وظایف به‌هم‌پیوسته است که برای دستیابی به یک هدف خاص باهم کار می‌کنند.

یک روش که بانام SOP یا روش عملیاتی استاندارد نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از مراحل دقیق موردنیاز برای رسیدن به یک هدف است. به‌عنوان‌مثال، صورتحساب برای مشتریان، ایجاد گزارش، انجام تجزیه‌وتحلیل خاص، اجرای نرم‌افزار و غیره.

بسیاری از سیستم‌ها را می‌توان خودکار کرد. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید سیستمی برای مدیریت سرنخ‌های ورودی داشته باشید، مشابه آنچه برنان دان توصیه می‌کند. این اتوماسیون از طریق یک دنباله ایمیل خودکار که با پرسیدن برخی سؤالات اساسی که می‌توانید در تماس فروش از آنها استفاده کنید شروع می‌شود.

پس از پر کردن این پرسشنامه، سرپرست یک پیوند خودکار برای برنامه‌ریزی تماس با مشاور و یک ایمیل پیگیری دریافت می‌کند. تنها کاری که مشاور باید انجام دهد تشویق سرپرست برای تکمیل پرسشنامه است، بقیه به‌طور خودکار انجام می‌شود. این سیستم در ارتباط با برنامه‌ریزی، تماس‌ها رفت‌وبرگشت را کاهش می‌دهد و به کاهش زمان صرف شده برای کارهای غیرضروری کمک می‌کند.

شما می‌توانید از سیستم‌های مشابه با استفاده از یک ابزار نرم‌افزاری اتوماسیون بازاریابی یا یک مجموعه اتوماسیون همه‌کاره مانند Zapier استفاده کنید.

به‌طور مشابه، رویه‌ها به شما امکان می‌دهد یک کار خاص (یا مجموعه‌ای از وظایف) را سیستماتیک کنید تا زمان بیشتری برای تمرکز بر توجه خود بر ارائه خدمات باکیفیت بالا داشته باشید. شما می‌توانید وظایف موردنیاز برای دستیابی به هدف این روش را بنویسید، همه‌چیز را با جزئیات مستند کنید و آن را به شخصی واگذار کنید تا هزینه‌ها، زمان و یا هر دو را کاهش دهد. در غیر این صورت، شما می‌توانید این روش را خودتان انجام دهید.

رایان استوارت، بنیان‌گذار آژانس SEO Webris مستقر در فلوریدا، می‌گوید که هر چیزی که می‌تواند مستند و/یا واگذار شود می‌تواند به یک‌رویه تبدیل شود، می‌گوید که این روش‌ها یکی از کلیدهای مورداستفاده وی برای افزایش نمایندگی خود به بیش از ۷ رقم بوده است.

چگونه ما فرآیند / نمایندگی SEO خود را اجرا می‌کنیم؟

در این مرحله لازم نیست سیستم خود را صد در صد درست کنید. سیستم‌ها و رویه‌های شما با رشد تجارت شما تغییر خواهد کرد. با جذب مشتری می‌توانید خود را با آن تطبیق دهید و متوجه شوید که چه چیزی برای شما بهتر عمل می‌کند. آنچه مهم است این است که سیستم‌ها و رویه‌ها نظم و یکنواختی را در خدمت شما قرار می‌دهند. داشتن امتیازات بی‌نقص به شما کمک می‌کند تا شهرت خوبی داشته باشید و باعث رشد شما می‌شود.

همچنین بخوانید:   چه چیزهایی بازاریابی می‌شود؟

۷. اطمینان حاصل کنید که مشاغل خود را یکپارچه کرده‌اید

ازلحاظ تئوری، شما می‌توانید به‌سرعت از مشاغل خود درآمدزایی کنید؛ اما خطرات ناشی از انجام کسب‌وکار به‌تنهایی زیاد است و توصیه می‌شود که یک شخص حقوقی که پشتیبان شما است را در نظر بگیرید.

EJ Dealy، مدیرعامل The Company Corporation، توضیح می‌دهد که ایجاد چنین شغلی مزایای زیادی دارد:

 • اعتبار بیشتر و حفاظت از نام: مصرف‌کنندگان، فروشندگان و شرکا غالباً ترجیح می‌دهند با مشاغل ادغام‌شده تجارت کنند.
 • وجود دائمی: کسب‌وکار می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد حتی اگر شما آن را تغییر دهید یا بفروشید
 • انعطاف‌پذیری مالیاتی: بسته به حوزه قضایی شما (کشور، ایالت و منطقه‌ای که در آن ادغام‌شده‌اید)، می‌توانید مالیات خود را با مشارکت در حوزه‌های قضایی ویژه به مالیات پایین کاهش دهید.
 • هزینه‌های قابل کسر: هر دو شرکت و LLC می‌توانند هزینه‌های عادی کسب‌وکار ازجمله حقوق را قبل از تخصیص درآمد به مالکان کسر کنند.

۸. یک حسابدار یا خدمات حسابداری استخدام کنید

به‌عنوان یک کارآفرین، انرژی شما باید بر اداره کسب‌وکار شما متمرکز باشد و تمرکز کمتری بر کارهای اداری مانند حسابداری داشته باشید. داشتن یک حسابدار که کتاب‌های شما را منظم نگه می‌دارد برای هر مشاور جدید یک تصمیم عالی است. یک مطالعه توسط Xero نشان داد که ۵۳ درصد از صاحبان مشاغل کوچک اصلاً از حسابدار استفاده نمی‌کنند. حتی تکان‌دهنده‌تر، ۲۷ درصد از قلم و کاغذ برای پیگیری وضعیت مالی خود استفاده می‌کنند.

حقیقت این است که هیچ قانون سختی در مورد نحوه مدیریت حسابداری وجود ندارد. تا زمانی که کتاب‌های خود را در وضعیت خوبی نگه‌دارید و از هرگونه بدهی مالیاتی اجتناب کنید، خوب هستید؛ اما مزایایی را که داشتن یک حسابدار می‌تواند برای تجارت شما به ارمغان بیاورد، در نظر بگیرید.

حسابداران فقط در تشکیل پرونده مالیاتی متخصص نیستند. آنها به شما یک نمای کلی از امور مالیتان می‌دهند، نظارت‌ها را مشخص می‌کنند، به شما در مدیریت هزینه‌ها و درآمدها کمک می‌کنند، یا پیشنهاد تخفیف مالیاتی احتمالی را می‌دهند.

اگر احساس می‌کنید آمادگی کار با یک حسابدار را ندارید، همچنان می‌توانید حسابداری خود را با ابزاری مانند Xero یا Wave آسان کنید. بااین‌وجود، قبل از تسلیم مالیات خود (حداقل برای اولین بار) حتماً از کمک حسابدار کمک بگیرید تا از مجازات احتمالی جلوگیری کنید.

۹. اجاره یا خرید دفتر یا محل کار خاص

نکته آخر اینکه شما به دفتری نیاز دارید که بتوانید در آن کارکنید. برای اداره یک کسب‌وکار نیازی به یک دفتر شیک ندارید، فقط به فضایی آرام نیاز دارید که در آن بر کار خود تمرکز کنید. دفتر شما باید دارای اتصال سریع و قابل‌اعتماد به اینترنت، فضایی برای میز کار و محیطی باشد که به شما امکان تمرکز می‌دهد. این می‌تواند یک مکان آرام، کافی‌شاپ، اتاق‌خواب شما یا هر مکان مناسب شما باشد

طبق گزارش Inc، یک فرد معمولی یک‌سوم زندگی خود را در محل کار سپری می‌کند، اگر می‌خواهید بتوانید بهترین آثار خود را تولید کنید، مهم است که در محیط اطراف خود احساس راحتی و آرامش کنید. شما می‌توانید کار در خانه، محل کار یا ترکیبی از هر دو را در نظر بگیرید. تا زمانی که می‌توانید در حد توان خود کارکنید.

قبل از شروع مشاغل مشاوره‌ای خود، این چک‌لیست را اجرا کرده و مطمئن شوید که همه پایگاه‌های خود را پوشش می‌دهید. در اینجا خلاصه‌ای از تمام نکاتی که در بالا به آن پرداختیم آمده است:

لیست راه‌اندازی کسب‌وکار

بازاریابی

 • مخاطبان و پیشنهادات خود را توسعه دهید
 • یک دامنه، میزبانی وب‌سایت ایجاد کنید
 • حداقل یک کانال بازاریابی راه‌اندازی کنید

نسل فروش

 • یک اسکریپت فروش اساسی بسازید
 • یک استراتژی برای پاسخگویی به اعتراضات فروش معمولی ایجاد کنید

عملیاتی

 • سیستم‌ها و رویه‌های عملیاتی را در محل خود قرار دهید

اداری

 • استخدام حسابدار یا خدمات حسابداری
 • اجاره یا خرید دفتر یا محل کار خاص

انتهای مطلب/