فرآیند مشاوره مدیریت کسب‌وکار شامل چندین مرحله است. مشاوران اجرایی برای اهداف مختلف استخدام می‌شوند. یک شرکت اغلب چندین پروژه بزرگ را هم‌زمان انجام می‌دهد که بعداً انجام به‌موقع آنها دشوار می‌شود. این‌زمانی است که یک مشاور با اجرای پروژه‌های بزرگ و گسترده در سطح شرکت کمک می‌کند. آنها بخش بزرگی از کل فرآیند مشاوره هستند. خدمات مشاوره مدیریت کسب‌وکار می‌تواند انواع مختلفی درزمینهٔ های مختلف تجارت داشته باشد؛ اما فرآیند مشارکت شرکت مشاور و مشتری کم‌وبیش یکسان است؛ ازاین‌رو همراه کسب‌وکار دماوند به بررسی روند کلی این موضوع می‌پردازیم.

خدمات مشاوره عموماً زمانی استخدام می‌شوند که سازمان مشتری در برخی از شیوه‌های تجاری به کمک نیاز داشته باشد. بااین‌حال، صرف‌نظر از اندازه یا نوع پروژه، پنج مرحله زیر مهم‌ترین بخش‌های فرآیند مشاوره است.

۱. ورود و قرارداد

این اولین مرحله از فرآیند مشاوره است که در آن مشتریان مهارت‌های شرکت‌های مشاوره را آزمایش می‌کنند و شرکت مشاور بررسی می‌کند که آیا توانایی انجام پروژه را دارد یا خیر. این مرحله اساساً شامل این است که مشتری جزئیات خواسته‌های پروژه را ارائه دهد و شرکت مشاوره با توجه به جزئیات بفهمد که آیا می‌تواند پروژه را انجام دهد. هر دو طرف از انتظاراتی که از یکدیگر دارند مطلع می‌شوند. اولین قدم معمولاً در مورد شکستن یخ و فهمیدن این است که آیا می‌توان یک رابطه کاری بین شرکت و مشتری برقرار کرد یا خیر.

۲. کشف و بحث

اگرچه اطلاعات زیادی در مرحله اول جمع‌آوری‌شده است، مرحله دوم شامل شرکت مشاوره است که در مورد سازمان مشتری تحقیق می‌کند و جزئیات بیشتری را پیدا می‌کند. با استفاده از اطلاعاتی که توسط شرکت جمع‌آوری می‌شود، دو طرف در مورد مراحل موردنیاز و چگونگی پیشرفت پروژه صحبت می‌کنند.

همچنین بخوانید:   آموزه های مدیریت، موردکاوی فورد فایراستون

۳. بازخورد و عمل

بازخورد دریافتی از شرکت مشاوره که سازمان مشتری را قانع می‌کند تا تصمیم بگیرد اقدامی کند. این امر مستلزم آن است که سازمان مشتری نظرات ارائه‌شده توسط شرکت مشاوره و نحوه انجام آن را با کمک شرکت درک کند.

۴. پیاده‌سازی

این مرحله شامل اجرای راه‌حل‌های ارائه‌شده توسط شرکت مشاوره به سازمان مشتری است. مشتری مسئول اجرای راه‌حل‌ها است، اما شرکت همچنان عمیقاً درگیر این فرایند است و هر زمان که نیاز باشد، تغییرات لازم در استراتژی را ارائه می‌دهد. مشاوران اجرایی اغلب در این فرایند دخیل هستند و با سازمان مشتری کار می‌کنند تا راه‌حل‌ها را در عمل به‌کارگیرند.

۵. تمدید یا بسته شدن

این آخرین مرحله است و با ارزیابی کل فرایند شروع می‌شود. پس از اجرا، این‌زمانی است که هر دو طرف برای ارزیابی موفقیت‌ها و شکست راه‌حل‌ها گرد هم می‌آیند. اگر راه‌حل‌ها باید در مقیاس بزرگ اجرا شوند، باید قرارداد جدیدی تشکیل و پروژه تمدید شود. در صورت شکست پروژه، قرارداد باید فسخ شود. اگر پروژه موفقیت‌آمیز بود و نیازی به مراحل بعدی نیست، پس‌ازآن پروژه با یک رابطه کاری به پایان می‌رسد.

این پنج مرحله در فرآیند مشاوره مدیریت کسب‌وکار مهم‌ترین هستند.

انتهای مطلب/