کسب و کار در مسیر صحیح ...

رهبران تجاری دیگر نمی‌توانند استراتژی‌های خود را فقط بر اساس تجزیه‌وتحلیل، برنامه و اجرا به سرانجام برسانند. این رویکرد کلاسیک که هنوز هم در مدارس تجاری آموزش داده می‌شود و در برخی موارد کاربردی است دیگر برای همه به یک اندازه کارآمد نیست. رهبرانی که می‌خواهند برنده شوند باید رویکردهای متعددی برای پیروزی داشته باشند و رویکرد استراتژیک خود را با محیط‌هایی که با آن روبرو هستند مطابقت دهند.

استفاده از پالت استراتژی به‌عنوان ابزاری برای کمک به مدیران اجرایی در انتخاب رویکردی که برای محیط‌های رقابتی مشاغل آنها منطقی است، می‌تواند کمک کننده باشد.

پالت استراتژی پنج رویکرد مجزا برای استراتژی کسب‌وکار ارائه می‌دهد:

رویکرد کلاسیک: روش سنتی تجزیه‌وتحلیل-اجرا است، باهدف دستیابی به مزیت رقابتی پایدار از طریق مقیاس یا تمایز.

رویکرد تطبیقی: این است که با آزمایش مداوم، دائماً به تغییر شرایط بازار پاسخ دهید، سپس مواردی را که مؤثر است انتخاب کرده و به‌سرعت افزایش دهید.

رویکرد چشم‌انداز: امکانات جدیدی را برای تجارت پیش‌بینی می‌کند. اگرچه این رویکرد به‌طورمعمول با استارت آپ های کارآفرین مرتبط است، اما شرکت‌های بزرگ هم اکنون برای حفظ ارتباط خود نیاز به آینده‌نگری دارند.

استراتژی شکل‌دهی: در مورد مشارکت با سایر شرکت‌ها برای تغییر شکل یک صنعت کامل از طریق همکاری، اغلب با استفاده از یک پلت فرم دیجیتالی است.

استراتژی تجدید: بهترین حالت استفاده در شرایطی است که یک کسب‌وکار درخطر است و باید منابع خود را برای تأمین هزینه سفر به سمت زنده ماندن و رشد حفظ کند.

با افزودن لایه‌ای دیگر از پیچیدگی، اکثر شرکت‌های بزرگ در بیش از یک جغرافیا یا محیط یا در مواردی که باگذشت زمان تغییر می‌کنند رقابت می‌کنند. رهبران به‌طور فزاینده‌ای باید با به‌کارگیری استراتژی‌ها و منابع مناسب در این مناطق متنوع رهبری کنند.

موفق‌ترین مدیران جهان این را درک کرده‌اند.

به‌عنوان‌مثال، یان رید Pfizer، شرکت را با تعریف واحدهای تجاری جدید در اطراف محصولاتی که با چالش‌های مشابه بازار روبرو هستند، سازمان‌دهی مجدد کرد تا هر واحد بتواند فرهنگ و قابلیت‌های موردنیاز برای پیروزی را توسعه دهد.

ایندرا نویی، مدیر شرکت PepsiCo، شرکت خود را هم‌زمان اداره می‌کند و با تیم‌های “اختلال” که به‌طور موازی با تیم‌های عملیاتی روزانه در اکثر واحدهای تجاری این شرکت کار می‌کنند، فعالیت می‌کند.

رهبری تجاری امروزه بیشتر تمرینی برای ایجاد اختلال در خود است تا اینکه بتواند یک دستورالعمل موفقیت‌آمیز را آزمایش کند. استراتژی‌هایی که رهبران تجاری امروز اجرا می‌کنند به میزان پویایی کسب‌وکار بستگی دارد؛ اما هدف باید ترکیب، مطابقت و توسعه قابلیت‌ها و منابع شرکت در پاسخ به جهان در حال تغییر باشد. این استراتژی نهایی رهبری است.

انتهای مطلب/