کسب و کار در مسیر صحیح ...

بسیاری از شرکت‌ها استراتژی‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) را اجرا کرده‌اند. به نظر می‌رسد که بازار نرم‌افزار سی آر ام در بزرگ‌ترین بازار یعنی امریکا بسیار کاربرد دارد. شرکت‌های بزرگ، اولین مراکزی بودند که استفاده از سی آرام را پی گرفتند به دنبال آنان، شرکت‌هایی با اندازه متوسط این کار را انجام دادند. هنوز این پتانسیل وجود دارد که پیام سی آر ام به شرکت‌های کوچک‌تر، دیگر بازارهای جهانی و سایر کسب‌وکارهای نوپا و جدید برسد. در ادامه به بیان ۵ مرحله کلیدی در توسعه و اجرای سی آر ام خواهیم پرداخت. این مدل ۵ مرحله کلیدی در توسعه و استراتژی و اجرای سی آر ام را شناسایی می‌کند. به‌طور خلاصه این ۵ مرحله عبارت‌اند از:

  1. تحلیل و طبقه‌بندی مجموعه‌ای از مشتریان: این مرحله شامل تحلیل پایگاه مشتریان واقعی و بالقوه به‌منظور شناسایی این مسئله است که در آینده به کدام مشتریان می‌خواهید سرویس دهید. در بالای لیست، مشتریان ازلحاظ استراتژیک مهم قرار دارند، ازجمله کسانی که در آینده ارزش ایجاد خواهند کرد.
  2. مشتری نوازی: شما باید هویت، شرح‌حال، تاریخچه، نیازها، توقعات و سلایق مشتریانی که می‌خواهید به آنان سرویس دهید را بدانید.
  3. توسعه شبکه: روابط با اعضای شبکه شرکت خود را شناسایی، توجیه، کنترل و اداره می‌کنید. این‌ها سازمان‌ها و افرادی هستند که در خلق و ارائه‌ی ارزش برای مشتریان منتخب، سهم داشته‌اند. این شبکه می‌تواند شامل اعضای خارجی مثل تأمین‌کنندگان، شرکا و مالکان/ سرمایه‌گذاران، به‌علاوه یک گروه داخلی مهم یعنی کارکنان باشد.
  4. توسعه پیشنهاد ارزش: این مورد شناسایی منابع ارزشی برای مشتریان و ایجاد مسئله و تجربه‌ای است که نیازها، توقعات و سلایق آنان را برآورده می‌سازد.
  5. مدیریت دوره عمر مشتری: چرخه زندگی مشتری، سفر یک مشتری از سمت «مشتری احتمالی» به‌سوی «وضعیت طرفدار» است. اداره چرخه زندگی، هم نیازمند توجه به فرآیند است و هم توجه به ساختار.

انتهای مطلب/