به طور کلی می توان اینترنت مارکتینگ را به این صورت تعریف نمود: انجام تمام یا بخشی از فعالیت های مارکتینگ از طریق اینترنت. اسپالتر در راستای تحقق اهداف برنامه های اینترنت مارکتینگ برای نشان دادن تحول از مارکتینگ کلاسیک به اینترنت مارکتینگ مدلی را به نام مدل ۷i  هفت آی مطرح و بیان می کند که هفت ویژگی اینترنت مارکتینگ، آن را از مارکتینگ کلاسیک متمایز می کند؛

اتصال: عبارت است از توانایی برقراری ارتباط به طور هم زمان با هزاران مشتری در اقصی نقاط جهان. در اینترنت مارکتینگ محدودیت زمان و مکان وجود ندارد و مشتریان به شکلی ۲۴ ساعته می توانند از فروشگاه شرکت در اینترنت، خرید کنند.

تعامل: وجود تعامل مناسب و صمیمانه بین سازمان و مصرف کننده در اینترنت مارکتینگ امری ضروری به شمار می آید. تعامل نخستین نقطه برخورد مشتری با شرکت است و باید به گونه ای صورت بگیرد که وی را به ادامه ارتباط با شرکت تشویق کند. در این مورد طراحی وب سایت شرکت باید موردتوجه قرار بگیرد و ویژگی های لازم برای ایجاد تعامل مفید ایجاد شود. داشتن امکاناتی مثل امکان پست الکترونیکی، امکان سفارش کردن به وب سایت، ارائه اطلاعات دلخواه مشتری و ارائه سرگرمی و بازی این امر را ممکن می سازد. در این تعامل بر وجوه مشترک و همگون تائید می گردد.

رابطه دوطرفه: توانایی برقراری و ارتباط و گفت وگو با اعضای سازمان توسط مشتریان بدون وجود محدودیت مکانی و زمانی را رابطه دوطرفه و دوسویگی تعامل می نامند. ایجاد رابطه دوطرفه چه از طریق ارسال پست الکترونیک به صورت خودکار و چه به صورت برقراری ارتباط انسانی بین افراد از طریق اتاق گفت و گو از ویژگی های اساسی اینترنت و وجه تمایز آن از سایر رسانه هاست.

همچنین بخوانید:   برقراری ارتباط از طریق دسته‌بندی محصولات

درگیر شدن: مارکترها باید فضایی را ایجاد کنند که مشتری به طور پیوسته با شرکت در ارتباط باشد و او را به بازدیدهای مجدد و مکرر به وب سایت شرکت ترغیب نمایند.

اطلاعات: دسترسی به اطلاعات گسترده مربوط به کالاها و خدمات در اینترنت، قدرت را از عرضه کننده به مشتری منتقل کرده است. مشتریان این اطلاعات برای یافتن محصولات موردنظر خود و مارکترها نیز از آن برای یافتن مشتریان استفاده می کنند.

فردگرایی: فردگرایی به معنای توانایی و تمایل مارکتر برای ارائه خدمات و کالاهای سفارشی است. به عبارت دیگر، باید برای هر فردی بر اساس ویژگی ها و خواسته های وی کالا و خدمات عرضه شود.

صداقت: خصوصی بودن، امنیت و محرمانه ماندن مشخصات مشتریان اینترنتی باید تضمین شود. صداقت عامل اصلی به وجود آمدن حس اعتماد در مشتریان نسبت به سازمان است.

انتهای مطلب/