در این پست پیش‌بینی‌هایی برای مارکتینگ در سال ۲۰۱۹ با کمک نظرسنجی از بعضی افراد صاحب تفکر آورده شده است. پیش‌گویی‌هایی از متخصصین رشد دیجیتال مارکتینگ و لیزا اپولینسکی که یک سخنران و صاحب شرکت ۳DogWrite است. او برای پیش‌بینی دیجیتال مارکتینگ در سال جدید به سه موضوع مهم اشاره می‌کند:

  • دیجیتال، دیجیتال و دیجیتال. او می‌گوید: مخاطبین مشارکت دیجیتالی بهتر و شخصی‌تری را خواستارند. تجربه کاربران دیجیتال نیازمند یکپارچگی بیشتر و ارتباط قوی‌تر میان ابزارهای دیجیتال خواهد بود.
  • این فاجعه است. اپولینسکی گفته است: سرباری محتوای دیجیتال به مفهوم مرور و بهینه‌سازی پیام‌های دیجیتال به‌گونه‌ای است که آن‌ها را موثق و معتبر و مناسب حفظ کند. با رشد اخیر فاش شدن اطلاعات و داده‌ها نظیر آنچه برای فیس‌بوک رخ داد، تنظیمات امنیتی افزایش و در عوض جمع‌آوری اطلاعات از کاربران روی شبکه‌های اجتماعی و سایر کانال‌های دیجیتالی کاهش پیدا خواهد کرد.
  • یک درجه بالاتر. مارکترها برای حفظ موقعیت خود در دیجیتال مارکتینگ، آموزش‌هایی به پیشرفت حرفه‌ای خود با برنامه‌ای برای مدرک دیجیتال مارکتینگ اضافه خواهند کرد.

با دیوید نیومن نویسنده‌ی محبوب کتاب Do IT marketing? و صاحب وب‌سایت Speaker profit formula که با مدیران و کارآفرینانی کار می‌کند که می‌خواهند از مهارت‌های خود کسب درآمد کنند، صحبت و سؤالی مطرح شد؛

  • مارکتینگ شخصی‌سازی‌شده تر. تنها چیزی که نمی‌توان برون‌سپاری کرد و مسئولیتش را به دیگران سپرد چیست؟ و نیومن پاسخ داد: حضور فیزیکی شما، حداقل هنوز امکانش نیست؛ بنابراین استراتژی‌های مارکتینگ نظیر سخنرانی، شبکه‌سازی، ساخت ارتباطات و دیده شدن به‌صورت موثق و قابل‌اعتماد، روزبه‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند، همچنان که دارایی‌های دیجیتال کالایی سازی می‌شوند. مدیران و کارآفرینانی که می‌خواهند در موقعیت رهبران فکری حوزه‌ی خود باشند، در رویدادهای صنعتی بیشتری سخنرانی و در همایش‌های کلیدی بیشتری شرکت خواهند کرد. آن‌ها سمینارهای آموزشی و گردهمایی‌های بیشتری برگزار می‌کنند و راه‌های دیگری برای مارکتینگ توانایی‌های خود خواهند یافت و برنامه‌های زنده و شخصی را پیگیر خواهند بود.
  • افزودن ارزش به تبلیغات. نیومن می‌گوید: «حتی تبلیغات هم درنهایت ارزشمند می‌شوند و چیزی را به ما نمایش خواهند داد که دنبالش هستیم. به‌جای کناره‌های آزاردهنده روی وب‌سایت‌ها یا وقفه‌های ناخواسته که در ویدیوها می‌بینیم.»
همچنین بخوانید:   قدرت تجزیه و تحلیل شکاف رقابتی

اینجا دو پیش‌بینی از متخصص فرهنگی مارکتینگ جهانی و نویسنده‌ای بنام جان وید که در سطح بین‌المللی سخنرانی و مشاوره می‌کند، آورده شده است:

  • مارکتینگ انسانی. وید گفته است: «به‌عنوان یک واکنش شدید به سرویس‌های ضعیف دیجیتالی، لو رفتن اطلاعات و حتی فضای سیاسی موجود، مارکترها در سال جدید روی برخورد انسان‌وارتر با مشتریان خود تمرکز خواهند کرد. آن‌ها راه‌هایی را پی خواهند گرفت که به خرید بیشتر مشتریان و ایجاد مشتریان وفادارتر منجر می‌شود.»
  • مارکتینگ داخلی پادشاه خواهد بود. مدیران از مارکترها خود خواهند خواست که انرژی بیشتری برای مارکتینگ مشتریان داخلی (کارمندان) صرف کنند. چراکه نرخ استخدام پایین است و کارمندان ناراضی دسته‌دسته شغل خود را به دلیل تنزل ابقای استعدادهای بالاتر ترک می‌کنند.

در پایان سه مورد از پیش‌بینی های دیگر را باهم می‌خوانیم؛

  • زنجیره واکنشی جذب مشتری. برای محصولات یا خدمات باکیفیت و گران‌قیمت، مارکترها به راه‌حل‌های کوتاه مثل یک گوی جادویی نگاه نمی‌کنند، بلکه بر رویکرد کلی مارکتینگ خود تمرکز خواهند کرد. معجزه در مجموعه‌ای از مارکتینگ با روش‌های گوناگون رخ می‌دهد. آن‌هایی در این مسیر برنده‌اند که بر یک مسیر خود نگه‌دار برای جذب مشتریانی که قیمت بالایی می‌پردازند، تمرکز می‌کنند.
  • سخاوت و دست‌ودل‌بازی برند. محتوای ارزشمند رایگان بیشتر، دوره‌های آزمایشی و نمونه‌های رایگان زیادتر در دستور کار روزانه قرار خواهد گرفت. حتی در دنیای دیجیتال نیز حقایق بنیادین با گذشت زمان خودشان را نشان می‌دهند و بزرگ‌ترین حقیقت این است که شما باید بدهید تا بگیرید. قانون رفتار متقابل به‌درستی و اطمینان قانون جاذبه‌ی زمین است.
  • ویژگی سرگرمی. دنبال سرگرمی بیشتر در مارکتینگ خود باشید تا میان شلوغی بازار دیده شوید. سرگرمی و تفریح می‌تواند توجه افراد را به خود جلب کند. اخیراً مرد بزرگ دنیای مارکتینگ یعنی دیوید اگیلوی گفته است: «شما نمی‌توانید روح و روان‌ها را در یک کلیسای خالی نجات دهید.»
همچنین بخوانید:   کاربردهای سی آر ام

اجازه بدهید با واقعیت روبه‌رو شویم. نیازی به نیروهای ماورا طبیعه و علم غیب نیست که بدانیم مارکتینگ روزبه‌روز بیشتر به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود. این به معنای استریم‌های زنده بیشتر، پیام‌های ویدیویی بیشتر و محتوای آنلاین فراوان‌تر با تقویت ارتباطات با بازارهای بکر (گوشه بازار) است.

انتهای مطلب/