نوشتن یک طرح کسب و کار درست، به موفقیت ایده کسب و کار کمک می‌کند؛ اما تضمینی برای موفقیت شما در آن کسب کار نمی‌دهد. در ذیل، برخی از اشتباهات رایجی که صاحبان کسب و کارها مرتکب می‌شوند، آورده می‌شود. می‌بایست به هنگام نوشتن طرح کسب و کار از این اشتباهات پرهیز نمود.

  • بسیاری از شرکت‌ها در پیش‌بینی میزان سرمایه در گردش موردنیاز برای انجام کسب و کارشان دچار اشتباه می‌شوند.
  • بسیاری از صاحبان کسب و کار جدید، سرمایه در گردش را به خاطر مخارج بیهوده هدر می‌دهند. تمام سرمایه در گردش باید در خدمت یک هدف باشد – دادوستد.
  • اغلب اوقات، کسب و کارها چاره‌ای برای جابه‌جایی نیروهای مدیریتی نمی‌اندیشند و این در حالی است که نیروهای کلیدی شرکت را ترک می‌کنند. به فکر جایگزینی برای آن‌ها باشید.
  • بسیاری از شرکت‌ها مالیات خود را به‌موقع پرداخت نمی‌کنند. تلاش کنید که مالیات را قبل از هر هزینه‌ی دیگری پرداخت نمایید.
  • بسیاری از کسب و کارها، در طرح خود توجهی به نقاط فرازوفرود نمی‌کنند. به خاطر داشته باشید اغلب کسب و کارها فصلی هستند. باید به‌اندازه‌ی کافی پول نقد داشته باشید تا بتوانید ماه‌های کسادی را پشت سر بگذارید.

با پیروی از نکات ذیل می‌توانید بر مشکلات غلبه کرده و کسب و کارتان را جلو ببرید:

نخست اینکه چند حسابدار و وکیل خوب در نظر بگیرید تا زمانی که با مشکلی مواجه می‌شوید، از آن‌ها کمک بگیرید، به‌ویژه کسانی که به آن‌ها اعتماد دارید. هرگز مسئله را باکسانی که به دنبال نقطه‌ضعف شما می‌گردند، مطرح نکنید. به مسئله به‌دقت نگاه کنید، اگر می‌توان آن را با نقدینگی حل کرد، به دنبال راه‌هایی بگردید تا مخارج روزانه را کاهش دهید. هزینه‌های تفریحی و مسافرتی را قطع کنید. اگر مشکل حاد مالی دارید، کارکنان غیرضروری را کاهش دهید و این کار را با نیروهای اداری شروع کنید. تنها نیروهایی را نگه‌دارید که برای شرکت درآمد ایجاد می‌کنند.

همچنین بخوانید:   برنامه‌ریزی استراتژیک کسب‌وکار کوچک تا متوسط

مهم‌تر اینکه، تمام تلاشتان را بکنید تا حساب‌ها را به‌موقع پرداخت‌نموده و اعتبار خودتان را حفظ کنید. هیچ‌وقت زیر بار مبلغی که قادر به پرداخت به‌موقع آن نیستید، نروید. نهایتاً اینکه، به هنگام رویارویی با مشکل آرامش خود را حفظ کنید، برای مدتی آن را کنار بگذارید تا پس از کسب آرامش دوباره به آن بپردازید.

انتهای مطلب/