به گزارش آژانس هورموند، بیزینس پلن و مارکتینگ پلن، هر دو از جنبه‌های اساسی کسب و کارهای موفق هستند. این برنامه‌ها نه‌تنها در سازمان‌دهی فعالیت‌ها به کسب و کارها کمک می‌کنند، بلکه در ارزیابی موفقیت یا شکست آن‌ها نیز کمک‌کننده هستند. ازآنجایی‌که حوزه‌های کسب و کار بر اساس تقاضای مشتری و فضای اقتصادی دستخوش تغییر می‌شوند، بیزینس پلن و مارکتینگ پلن نیز باید به‌تناسب در طول حیات کسب و کار تکامل پیدا کنند.

بیزینس پلن: بیزینس پلن دید گسترده‌ای از کسب و کار فراهم می‌کند که اطلاعات کارکنان، فعالیت‌ها، موقعیت، جنبه‌های مارکتینگ و مالی و همچنین رسالت و اهدافی که به‌وضوح ترسیم‌شده‌اند را در بر می‌گیرد. بیزینس پلن که اغلب به‌عنوان یک ابزار مالی مورداستفاده قرار می‌گیرد، جزئیات لازم برای تعیین امکان موفقیت، منطق مالی و توان بازپرداخت کسب و کار را برای وام‌دهنده مشخص می‌کند. معمولاً برنامه‌های کسب و کار، بیشتر به خاطر کمک به کسب و کارهای جدید شناخته‌شده‌اند، بااین‌وجود در تمام طول حیات هر کسب و کاری باید از این برنامه‌ها استفاده شود. بیزینس پلن نه‌تنها به توسعه راهبردهای رقابتی کمک می‌کند، بلکه می‌تواند تطابق فعالیت‌های کسب و کار با برنامه‌های پیش‌بینی‌شده را نیز تعیین کند.

مارکتینگ پلن: مارکتینگ پلن، به بیان جزئیات فعالیت‌هایی که شرکت را به رسالت و اهداف آن می‌رسانند می‌پردازد. این برنامه، قیمت‌های خرده‌فروشی، بازارهای هدف و رقبای کسب و کار را شناسایی می‌کند و چگونگی جذب مشتری از طریق تبلیغات، شرکت در نمایشگاه‌های تجاری و ارجاعات جدید را توضیح می‌دهد. مارکتینگ پلن با توضیح روش غلبه بر چالش‌های رقابتی با شرکت‌های دیگر، یک بخش کلیدی درون بیزینس پلن محسوب می‌شود و به تحقیقات و ملاحظات دقیق در حوزه کاری شرکت نیاز دارد.

همچنین بخوانید:   چرا طرح کسب‌وکار مهم است؟

وابستگی متقابل: بیزینس پلن و مارکتینگ پلن به هم وابسته بوده و نباید تناقضی با یکدیگر داشته باشند. بیزینس پلن اهداف و رسالت‌های کسب و کار را نشان می‌دهد، درحالی‌که مارکتینگ پلن توضیح می‌دهد که کسب و کار چگونه به آن اهداف و رسالت‌ها نائل می‌شود – اگر حتی فراتر از آن‌ها نرود. چنانچه برنامه یک کسب و کار تغییر کند، روش کار آن نیز تغییر خواهد کرد. یک مارکتینگ پلن خوب هرگز نباید از اهداف بیزینس پلن انحراف پیدا کند.

به هنگام سازی: هر دو برنامه باید به‌صورت دوره‌ای مورد بازبینی قرار بگیرند. درحالی‌که می‌توان بیزینس پلن را یک‌بار در سال مورد بازبینی قرارداد، مارکتینگ پلن باید از آغاز سال مالی هر سه ماه یک‌بار بازبینی شود. بازبینی دوره‌ای این اطمینان را به وجود می‌آورد که کسب و کار بر طبق راهبردهای ترسیم‌شده در حال فعالیت است. مقایسه فعالیت‌های انجام‌شده با آنچه از پیش ترسیم‌شده است به سنجش موفقیت کسب و کار و شناسایی راهبردهای جدید یا به‌روز شده‌ای که با فضای اقتصادی فعلی کسب و کار هماهنگی دارند کمک می‌کند.

ملاحظات: ازنظر طولانی بودن هیچ الزامی برای بیزینس پلن یا مارکتینگ پلن وجود ندارد. بااین‌وجود، هر دو برنامه باید به‌اندازه کافی طولانی باشند که بتوانند اطلاعات دقیق و همراه با جزئیات ارائه کنند. اطلاعات موجود در این دو برنامه باید به‌خوبی مورد تحقیق قرارگرفته باشد و برای اطلاعات ارائه‌شده شواهد پشتیبان فراهم‌شده باشد. اهداف و رسالت‌های موجود در این برنامه‌ها باید قابل‌اندازه‌گیری و قابل حصول بوده و در سیر تکاملی کسب و کار، بازبینی و به‌روز شوند.

انتهای مطلب /

همچنین بخوانید:   طرح کسب و کار چیست؟