کسب و کار در مسیر صحیح ...

بازاریابی فرانشیز روشی از پیشبرد کسب و کار است که در آن متقاضیان می‌توانند بخشی از حق امتیاز یک کسب ‌و‌ کار را در مکان‌های گوناگون خریداری کنند. این نوع سرمایه‌گذاری اگر درست انجام شود بسیار سودمند خواهد بود، اما نکات زیادی وجود دارد که قبل از خرید امتیاز یک کسب ‌و ‌کار بزرگ‌تر باید در نظر گرفته شود.

در بازاریابی حق امتیاز این مهم است که کار را به‌طور صحیح انجام شود و قبل از خرید امتیاز یک کسب‌ و ‌کار فرانشیز درک درستی از آن داشته باشید و اگر تصمیم دارید در این زمینه سرمایه‌گذاری کنید، باید بازار را به‌خوبی بشناسید، در غیر این صورت سرمایه‌تان را از دست خواهید داد.

در مطالعات اخیر انجام‌شده، بازاریابی فرانشیز یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه معرفی‌شده، اما زمانی که تعداد افراد زیاد می‌شود در مورد چگونگی اختصاص پول مشکلاتی به وجود می‌آید. نظرات مختلفی در مورد نحوه صرف پول وجود دارد و هر فرد در مورد منافع کسب‌و‌کار خود نگران است. در ادامه به موارد مهم در بازاریابی فرانشیز می‌پردازیم؛

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که فرانشیز کسب و کار خودشان است. این‌طور نیست، این‌یک راه برای انجام کسب‌و‌کار است و صرفاً یک برنامه ترکیبی شامل کار کردن برای خود و کار برای شخص دیگر خواهد بود. به همین علت بهترین گزینه مناسب برای برخی افراد است اما برای همه تجویز نمی‌شود. چراکه شما تسلط کامل روی کسب‌و‌کارتان نخواهید داشت و این‌یک تلاش تیمی است. شما باید به‌عنوان بخشی از این تیم فعالیت هستید.

برای فرانشیز چنین تعریفی ارائه‌شده است: کار کردن برای خود تحت پوشش شرکت اصلی. این بدان معنا است که هر کس در بلندمدت مسئول موفقیت کسب‌ و ‌کار مخصوص خود است و موفقیت برند به‌عنوان یک مجموعه، بستگی به موفقیت‌های فردی هر یک از اعضای تیم دارد. همه باید به‌عنوان یک گروه کامل کار کنند و در درجه اول نیازهای برند را در نظر بگیرند. اگر هر کس تنها به فکر کسب‌ و‌ کار خود باشد، برند آسیب خواهد دید و درنتیجه همه شکست می‌خورند.

دریافت فرانشیز، نمایندگی، عاملیت برای همه مناسب نیست:

درک این موضوع شاید برای بعضی‌ها سخت باشد. باوجود هزینه‌های گزاف، بسیاری از مردم سرمایه‌گذاری در فرانشیز را انتخاب می‌کنند چون دریافته‌اند که در درازمدت پتانسیل بیشتری در این نوع سرمایه‌گذاری نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی وجود دارد و همچنین ریسک کمتر و امنیت بالایی دارد. در این نوع سرمایه‌گذاری باید به‌عنوان بخشی از یک تیم کارکنید، ولی همچنان خود شما مسئول کسب ‌و کار خود هستید.

برای پیشبرد کسب ‌و ‌کار و تبلیغ آن نمی‌توانید به‌طور مستقل عمل کنید چراکه شما جزو یک مجموعه بزرگ هستید؛ بنابراین مهم است که اصول اولیه فرانشیز و بازاریابی چند محلی را بدانید.

مشتریان در اولویت می‌باشند:

در هر کسب و کاری درنهایت این مشتری‌ها هستند که رونق کسب ‌و ‌کار شمارا حفظ خواهند کرد، پس آن‌ها را در صدر برنامه‌ریزی بازاریابی خود قرار دهید. نترسید و روش‌های جدید را امتحان کنید؛ اما مطمئن شوید که این استراتژی‌ها مشتری را به سمت شما می‌آورد یا نه. درصورتی‌که پاسخ منفی است، به استراتژی‌های دیگری فکر کنید. با دیگر اعضای تیم حول محور نیازهای مشتریان گفت‌و‌گو کنید که بسیار سازنده هستند و درنهایت این تنها عاملی است که کسب ‌و ‌کار را موفق می‌سازد.

اهمیت به نظرات مشتریان:

نظر مشتری در اغلب کسب‌ و ‌کارها جدی گرفته نمی‌شود، اما شما این‌طور نباشید. حقیقت ناگوار این است که بیشتر نظرات توسط مشتریان ناراضی داده‌شده است. مشتریان راضی ساکت می‌مانند. این شیوه نامطلوب و اغلب غیرمنصفانه تصویری از کسب‌و‌کار آنلاین است. نترسید و از مشتریان دائمی خود بخواهید که نظر بدهند. این‌یک فرصت است که می‌توانید دقت، شهرت و سابقه کسب‌و‌کار خود را به تصویر بکشید.

طراحی سایت با کیفیت و کاربردی:

‌سایت شما جایی است که مشتریان اطلاعات محصولات را می‌بینند و همچنین زمان و مکان و نحوه ارسال محصول را از طریق آن پیگیری می‌کنند. حتماً برای هر فروشگاه یک صفحه مخصوص اختصاص دهید که توسط فهرست گوگل بهینه‌سازی شده باشد. این صفحات باید به‌روز باشند و اطلاعات دقیقی در مورد کسب‌ و‌ کار شما مانند آدرس، ساعت کاری، اطلاعات تماس و… را در خود داشته باشند.

با شرکت اصلی هماهنگ باشید:

اگرچه درنهایت شرکت اصلی آخرین حرف در مورد نحوه بازاریابی را می‌زند، اما شما هم باید به‌عنوان بخشی از آن کسب ‌و ‌کار پیشنهاد‌هایتان را ارائه دهید. در برخی از مؤسسات هیئت‌مدیره انتخاب‌شده به‌طور منظم به بحث در مورد خواسته‌ها و نیازهای کل گروه می‌پردازد. صرف‌نظر از اینکه چگونه این کار انجام شود، کسب‌ و ‌کار باید فرصت مشارکت در برنامه‌ریزی بازاریابی مجموعه را داشته باشد چراکه پس‌ازاین شعبه‌ها هستند که به‌طور مستقیم با مشتریان در ارتباط هستند. یک شرکت اصلی خوب این را تشخیص می‌دهد و به‌ دنبال نظرات شعبه‌های تحت پوشش است.

اختصاص مناسب بودجه بازاریابی:

به‌طورمعمول در یک شرکت بزرگ بودجه بازاریابی به سه قسمت تقسیم می‌شود: هزینه‌های اجرایی بازاریابی، هزینه مواد تبلیغاتی و خرید رسانه برای قرار دادن تبلیغات. یک طرح بازاریابی خوب چند محلی یا فرانشیز باید بودجه مناسب برای این سه حوزه را کنار بگذارد و در صورت نیاز تغییرات لازم در این زمینه ایجاد کند. هر سه این بخش‌ها به‌طور مستقیم تحت تأثیر یکدیگر هستند و باید از اهمیت یکسان برخوردار باشند.

بازاریابی محلی را جدی بگیرید:

در بازاریابی محلی توجه به تمایلات بازار برای موفقیت کسب‌و‌کار در آن محل لازم است. به یاد داشته باشید که هر برنامه‌ریزی بازاریابی می‌تواند روی کاغذ بسیار خوب باشد، اما این ضامن موفقیت‌آمیز بودن آن در عمل نیست. نتایج را تجزیه‌وتحلیل کنید و ببینید که تلاش‌هایتان نتیجه‌بخش بوده یا نه. درواقع، افزایش آگاهی در مورد برند، مشتریان بیشتری را به سمت شما می‌آورد. در مورد برنامه‌ریزی از مشاوره بازاریابی خود مشورت بگیرید. اگر طرح بازاریابی به‌درستی اجرا نشود، در کسب‌وکارتان با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد.

انتهای مطلب بازاریابی فرانشیز – حق امتیاز/ لینک محتوا