مشاور شدن مزایای زیادی به همراه دارد. انعطاف‌پذیری در تعیین مکان و زمان کار، مشاغلی که به عهده می‌گیرید و نرخ‌هایی که برای زمان خود تعیین می‌کنید وجود دارد. شروع مشاغل مشاوره حداقل هزینه‌های اضافی را دارد و به‌راحتی می‌توانید سبک زندگی و منابع مالی خود را بالا و پایین کنید.

باوجوداین مزایا، عوامل مهمی را باید در نظر گرفت تا بتوانید بهترین سطح از مشاوره را برای موفقیت به دست آورید. در اینجا چند سؤال وجود دارد که باید قبل از شروع مشاغل مشاوره از خود بپرسید. همراه کسب‌وکار دماوند باشید تا به این سؤالات پاسخ دهیم.

  1. تخصص من چیست؟

به‌طورمعمول، بهترین مشاوران، متخصصانی درزمینهٔ کاری خود هستند – افرادی که دارای تجربه طولانی در حرفه طولانی‌مدت یا موفقیت‌های قابل‌توجه در یک زمینه خاص هستند. قبل از شروع مشاغل مشاوره، ارزیابی نحوه ظاهر شدن تجربه خود برای مشتریان احتمالی، ضروری است و به این منظور از خود سؤالاتی بپرسید از قبیل: قوی‌ترین نقاط فروش من چیست؟ تجربه من چگونه من را از رقبا متمایز می‌کند؟

هدف باید ایجاد ویترینی در بازار مشاوره شما باشد و نشان دهد چگونه سابقه شما – چه شخصی و چه حرفه‌ای – به چشم‌اندازی منحصربه‌فرد تبدیل می‌شود که برای مشتریان ارزش دارد.

برای زکی حسین-مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت Clutchgrowth، عضو WeWork که کمپین‌های بازاریابی را برای مشتریان طراحی و اجرا می‌کند-تفکر بزرگ و رویکردی جامع در بازاریابی، این است که چگونه شرکت خود را از رقبا متمایز می‌کند.

حسین می‌گوید: “از همان ابتدا، ما تصمیم گرفتیم تا کلاچ گروت را برای برقراری رابطه ایجاد کنیم.””ما با مشتریان خود در درازمدت همکاری می‌کنیم. ما به‌جای ارائه تبلیغات، صفحات فرود یا کمپین‌ها، با مشتریان در مورد نحوه ایجاد بهترین درآمد، ازجمله نحوه استخدام استعدادهای استثنایی، بودجه و مقیاس تیم خود و استراتژی برای رشد پایدار مشورت می‌کنیم. “

۲- آیا نیاز به آموزش خاصی دارم؟

درحالی‌که شما ممکن است درزمینهٔ خود متخصص باشید، مشاوره به مهارت‌های اضافی نیاز دارد که می‌تواند با آموزش بیشتر تقویت شود. به‌عنوان یک مشاور، ممکن است از شما خواسته شود که به‌طور عمومی صحبت کنید، گروه‌هایی از افراد را آموزش دهید، مشکلات موجود در تیم‌های در حال مبارزه را شناسایی کنید، داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل و ارائه دهید و بازخورد را به‌طور مؤثر ارائه دهید.

حسین در مورد شرکت بازاریابی خود می‌گوید: “من درراه اندازی یک کسب‌وکار [در ابتدا] تردید زیادی داشتم.” وی گفت: “این کار نه‌تنها به تجربه بازاریابی نیاز داشت، بلکه به فروش، حسابداری و سایر مهارت‌هایی نیاز داشت که خارج از حوزه تخصص من بودند.”

همچنین بخوانید:   از زیر پا گذاشتن این 7 قانون بازاریابی محتوا، نترسید!

درحالی‌که در ابتدا دلهره‌آور است، توانایی شما در انجام این وظایف به‌احتمال‌زیاد به عاملی تعیین‌کننده در موفقیت شما به‌عنوان مشاور (صرف‌نظر از تخصص شما) تبدیل می‌شود و دوره‌های سخنرانی عمومی، گزارشگری و مدیریت می‌تواند در بهبود روابط با مشتریان بسیار مؤثر باشد.

در مورد مشاوره شخصی خود نیز ملاحظات تجاری وجود دارد: به‌عنوان‌مثال، نوشتن یک طرح تجاری، مدیریت امور مالی و ساختاربندی و مقیاس بندی عملیات. افزایش مهارت در این زمینه‌ها و درک صحیح الزامات قانونی و مالیاتی ناشی از کار برای خود مفید است.

۳- کدام صنایع مشاوران را استخدام می‌کنند؟

صنایعی که اغلب مشاوران را استخدام می‌کنند شامل امور مالی، فناوری، منابع انسانی، بازاریابی و مدیریت کسب‌وکار است.

صرف‌نظر از رشته کاری شما، مشاوره یک‌راه مناسب برای یافتن شغل است؛ اگر بتوانید راه‌هایی را که سایر شرکت‌ها یا متخصصان از کمک و تخصص شما بهره‌مند‌می شوند، شناسایی کنید.

۴- هزینه مشاوره کسب و کار چگونه باید پرداخت شود؟

به‌عنوان یک مشاور، قیمت شما عامل مهمی در جذب و حفظ مشتری خواهد بود. اگر نرخ‌های شما بسیار زیاد است، ممکن است مشتریان بالقوه خاموش شوند. اگر آنها بسیار پایین باشند، مشتریان بالقوه ممکن است مشکوک شوند و مشروعیت شمارا زیر سؤال ببرند.

همیشه ایده خوبی است که رقبای خود را ممیزی کنید تا درک درستی از خدمات ارائه‌شده توسط آنها و نرخ‌هایی که دریافت می‌کنند داشته باشید. در حالت ایدئال، قیمت‌های خود را در محدوده مشابه رقبای خود نگه‌دارید و راهی پیدا کنید تا خود را از پیشنهادات آنها متمایز کنید.

به‌طورمعمول، مشاوران با سه روش می‌توانند خدمات خود را ارائه دهند، ازجمله:

نرخ ساعتی

این نرخ ثابت است که به‌عنوان منعکس‌کننده تخصص شما تعیین می‌شود و مشتریان فقط هزینه زمانی را که برای حساب‌های خود صرف می‌کنید، پرداخت می‌کنند. پیگیری ساعات کاری شما با استفاده از این رویکرد ضروری است و اگر کار شما بسیار بیشتر ازآنچه در ابتدا وعده داده شد به طول انجامد، احتمالاً مشتریان سؤال خواهند داشت.

نرخ پروژه

با این نرخ، مشتریان با توجه به کارهایی که به‌صورت پروژه به پروژه انجام‌شده است، هزینه پرداخت می‌کنند. درحالی‌که این شفافیت اغلب برای مشتریان جذاب است، اما در مواقع احتمالی و طولانی شدن پروژه‌ها بیش از زمان پیش‌بینی‌شده، انعطاف‌پذیری چندانی برای شما به همراه ندارد.

نگه‌دارنده

این برنامه پرداخت زمانی ایدئال است که شما در حال ارائه خدمات مداوم به مشتری هستید، به‌عنوان‌مثال، مدیریت وب‌سایت آنها یا اداره حسابداری آنها. این بدان معناست که شما با یک نرخ مکرر برای مدت‌زمان طولانی، شبیه به یک کارمند معمولی، اما بدون مشارکت کارکنان در مالیات، مزایا یا صندوق بازنشستگی حقوق می‌گیرید.

همچنین بخوانید:   10 روش برای جذب مشتری

۵- چگونه خدمات خود را ساختاردهی کنیم؟

به همان روشی که باید برای خدمات خود نقاط قیمتی منصفانه و سازگار تعیین کنید، باید خدمات خود را به‌گونه‌ای ساختار دهید که برای مشتریان واضح و پایبند باشد – مهم نیست که چقدر در پروژه‌ای وابسته شده‌اید.

“محدوده حرکت ” را می‌توانید در اجرای استراتژی زمانی که فقط قول برنامه‌ریزی داده‌اید، یا عملکرد پروژه هنگامی‌که فقط برای تحویل آن دستمزد دریافت کرده‌اید، مشاهده کنید. تا حد امکان در توضیح دامنه خدمات خود و هزینه‌های مربوط به تقویت این کار با پشتیبانی از افزونه‌ها، تخصصی باشید.

نکته اضافی: این مهم است که بدانید چه موقع به شغلی که مناسب نیست نه بگویید. به‌عنوان یک مشاور، شهرت و سابقه موفقیت شما در سلامت کسب‌وکار شما ضروری است. ایده خوبی است که خطرات احتمالی هر پروژه مشتری را ارزیابی کنید و اگر مشتری انتظارات غیرواقعی دارد، گاهی اوقات بهتر است پروژه را رد کنید.

۶- به چه مجوزهایی نیاز دارم؟

بسته به چشم‌انداز شما و میزان تمایل به پیشرفت در کار خود، می‌توانید مشاوره خود را تحت نام شخصی خود یا نام تجاری انجام دهید. اگر عملیات را تحت نام خود انجام می‌دهید، به‌احتمال‌زیاد به‌عنوان یک کسب و کار انفرادی شروع به کار می‌کنید. این ساختار تجاری احتمالا نیازی به ثبت‌نام دولتی ندارد و ساده‌ترین راه برای ایجاد یک تجارت است. اشکال؟ تمام درآمد و زیان باید در اظهارنامه مالیاتی شخصی شما ثبت شود.

یک‌راه دیگر ایجاد شرکت با مسئولیت محدود (LLC) است که در آن شرکت شما به‌عنوان یک‌نهاد جداگانه مشمول مالیات می‌شود و دارایی‌های شخصی شما در معرض خطر نیست.

۷- چگونه می‌توانم مراجعه دریافت کنم و مشتری جدید پیدا کنم؟

در ایجاد مشاغل مشاوره، تبلیغات دهان‌به‌دهان یکی از قوی‌ترین روش‌ها برای جذب و حفظ مشتریان است. اگر یک مشتری تجربیات مثبت خود را با دیگران به اشتراک بگذارد، این راهی مطمئن برای تقویت پایگاه مشتری شما است. بااین‌حال، برعکس نیز صادق است – اگر کسی تجربه منفی داشته باشد، احتمالاً دیگران را در شبکه خود مطلع می‌کند و شهرت شما خدشه‌دار می‌شود.

یک‌راه مؤثر برای تشویق مردم برای به اشتراک گذاشتن تجربیات مثبت، ایجاد انگیزه برای این کار است. به‌عنوان‌مثال، اگر یک مشتری موجود با موفقیت یک مشتری جدید را به شما ارجاع دهد، ممکن است به او پاداش، خدمات رایگان یا بسته هدیه بدهید.

همچنین بخوانید:   نینتندو، موفقیتی که با تحلیل رقیب آغاز شد

شبکه‌سازی نیز مهم است و شرکت در رویدادهای صنعتی – به‌طور بالقوه میزبانی رویداد شخصی شما – روشی مؤثر برای ایجاد ارتباطات جدید و معرفی مشتریان جدید است. مشارکت در جوامع آنلاین، سخنرانی در کنفرانس‌های مربوطه و به اشتراک‌گذاری مشاوره در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند در ایجاد تخصص شما بسیار مؤثر باشد. به‌علاوه، انجام تبلیغات در بسترهای اجتماعی مانند LinkedIn یا گرفتن ایمیل افرادی که از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند، می‌تواند به پر کردن قیف فروش شما با سرنخ‌های واجد شرایط کمک کند.

نکته اضافی: طراحی مسیر تجربه مشتری به شما در درک بهتر نیازها و طرز فکر مشتریان احتمالی کمک می‌کند. شناسایی مخاطبان هدف، نقاط مختلف درد و سفرهای منحصربه‌فرد آنها به مشتریان این اطمینان را می‌دهد که شما با همدلی – و راه‌حل‌هایی که مربوط به مشکلات آنها است – به این چشم‌اندازها نزدیک می‌شوید.

۸- در مورد قراردادها چطور؟

قرارداد، یک قرارداد قانونی بین شما به‌عنوان مشاور و مشتریان است. باید کارهایی را که با انجام آنها موافقت کرده‌اید و همچنین مبلغی را که مشتری شما موافقت کرده است، مشخص کند. اگرچه الزامات قرارداد بین کشورها متفاوت است، زیرا حقوق قراردادها ملزم به قوانین است، اما همه قراردادها باید:

عنوان خاصی داشته باشید.

باید بتوانید با استفاده از نام کامل افراد و اطلاعات تماس و شماره شناسایی مالیاتی شرکت‌ها، طرف‌های درگیر را شناسایی کنید

هدف قرارداد و آنچه هر یک از طرفین باید برای تحقق قرارداد ارائه دهند را توضیح دهید

نوع و دامنه خدمات مربوطه را مشخص کنید

شامل مبلغ بدهی برای این خدمات و زمان و نحوه پرداخت این مبلغ نیز می‌شود

مدت قرارداد، ازجمله تاریخ شروع و تاریخ پایان را تعیین کنید

شامل مفاد فسخ قرارداد توسط هر یک از طرفین باشد

اطمینان حاصل کنید که قرارداد موردتوافق طرفین قرارگرفته و توسط هر دو طرف امضاشده است

صرف‌نظر از صنعت یا تجربه قبلی شما، شروع مشاغل مشاوره با شروع کار با مشتریان و افزایش خدمات خود، چالش‌های غیرمنتظره‌ای را به همراه خواهد داشت. مسلح شدن به دانش به شما کمک می‌کند تا در صورت بروز، این مشکلات احتمالی را مدیریت کنید و احاطه کردن شما با شبکه‌ای از متخصصان حمایتی، کلید موفقیت و ثابت نگه‌داشتن خود است.

انتهای مطلب/