بازاریابی پیامکی می‌تواند ابزار خوبی باشد، اما شما نمی‌خواهید مشتریان خود را آزار دهید. به همین جهت کسب‌وکار دماوند در ادامه ۸ شیوه را که باید مدنظر داشته باشید آورده است.

بازاریابی پیام متنی می‌تواند یک ابزار ارتباطی قدرتمند باشد – اگر راه درست را دنبال کنید. این هشت روش برتر به شما کمک می‌کند تا از بازاریابی پیامکی بیشترین استفاده را ببرید.

 • همیشه اجازه بگیرید

قبل از اینکه در بازاریابی پیامکی سرمایه‌گذاری کنید، باید با مقررات مربوط به آن آشنا شوید. پیروی نکردن از قوانین مربوط به بازاریابی پیامکی می‌تواند به برند شما آسیب برساند و منجر به عواقب مالی جدی شود.

نکته اصلی که باید در نظر داشته باشید این است که باید رضایت کتبی صریح را از همه مخاطبین جدید و موجود دریافت کنید. این رضایت کتبی باید واضح و قابل‌درک باشد، بنابراین مشترکین بدانند برای چه چیزی ثبت‌نام می‌کنند.

اولین متن شما باید شامل اطلاعات زیر باشد:

 • شما چه کسی هستید؟
 • نحوه انصراف مشترکین
 • هشداری مبنی بر اینکه ممکن است نرخ پیام و داده اعمال شود.
 • مختصر باشد

وقتی برای مشترکین خود پیامک ارسال می‌کنید، فقط ۱۶۰ کاراکتر برای کار دارید. اگر پیام شما طولانی‌تر از آن باشد، به چند پیام متنی تقسیم می‌شود؛ بنابراین، سعی کنید در هر ارتباط پیامکی تا حد امکان مختصر باشید.

به‌عنوان‌مثال، اگر یک پیشنهاد تبلیغاتی ارسال می‌کنید، فقط اطلاعاتی را که واقعاً مهم هستند به اشتراک بگذارید. اگر پیام‌های شما بیش‌ازحد طولانی شود، درخطر انصراف مشترکین هستید.

 • از یک پاسخگوی خودکار استفاده کنید

وقتی پیام‌های متنی ارسال می‌کنید، ممکن است برخی از مشترکین شما پاسخ دهند. آنها ممکن است درباره یکی از محصولات شما بازخورد ارائه دهند، سؤالی بپرسند یا شکایتی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشند.

همچنین بخوانید:   مهم ترین تعریف ارزش برای مشتری

این‌ها فرصت‌های ارزشمندی برای ایجاد رابطه شخصی با مشتریان شما هستند. مطمئن شوید که از یک پاسخگوی خودکار استفاده می‌کنید تا بتوانید بلافاصله با یک پیام شخصی پاسخ دهید.

 • در ساعات کاری عادی پیامک ارسال کنید

شما باید آن‌قدر به مشترکین خود احترام بگذارید که فقط در ساعات کاری عادی با آنها تماس بگیرید. هیچ‌کس دوست ندارد در نیمه‌های شب با پیامک از خواب بیدار شود؛ و اگر در ساعاتی که اکثر مردم بیدار و هوشیار هستند پیامک ارسال کنید، به‌احتمال‌زیاد در مورد پیام شما اقدامی انجام خواهند داد.

 • متن‌های خود را شخصی‌سازی کنید

مزیت بازاریابی پیامکی این است که می‌توانید بلافاصله با هزاران مشترک درآن‌واحد ارتباط برقرار کنید؛ اما شما همچنان می‌خواهید این متون را برای هر یک از مشتریان خود شخصی‌سازی کنید.

بهترین راه برای انجام این کار، تقسیم کردن لیست مشترکین است. بخش‌بندی به شما این امکان را می‌دهد که پیام خود را بر اساس ترجیحات، جمعیت‌شناسی و هر اطلاعات مرتبط دیگری شخصی‌سازی کنید.

 • زیاد پیامک نفرستید

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که می‌توانید مرتکب شوید ارسال پیام‌های بیش‌ازحد به مشترکانتان است. اگر مردم هرروز چندین پیام از شرکت شما دریافت می‌کنند، احساس می‌کنید که دارید آنها را اسپم می‌کنید. دستورالعمل‌های صنعت توصیه می‌کنند که بیش از دو تا شش پیام در ماه ارسال نکنید.

 • مقاوم باشید

با توجه به نکته قبلی، برخی از کسب‌وکارها بازاریابی پیامکی را در نقطه مقابل قرار می‌دهند. در تمایل خود برای عدم ارسال هرزنامه به مشترکانشان، اغلب پیام‌های متنی ارسال نمی‌کنند، یا فقط به‌صورت پراکنده و بدون برنامه زمانی ثابت به مشترکان خود پیامک می‌دهند.

همچنین بخوانید:   پدر بازاریابی ایران باشیم یا نه!

مشکل این استراتژی این است که بسیاری از مشترکین فراموش می‌کنند که چرا در ابتدا ثبت‌نام کرده‌اند یا به‌طورکلی علاقه خود را از دست می‌دهند. سعی کنید یک رسانه شاد پیدا کنید و یک برنامه پیام‌رسانی منسجم داشته باشید که مردم را ناامید نکند.

 • همیشه راهی برای انصراف ارائه دهید

مهم نیست که کمپین بازاریابی پیامکی شما چقدر خوب باشد، افرادی وجود خواهند داشت که اشتراک خود را لغو می‌کنند. به همین دلیل است که همیشه باید به مشترکین پیامک خود، راهی بدهید تا از پیامک‌های شما انصراف دهند.

ساده‌ترین راه برای انجام این کار این است که پیامی را درج کنید که «برای لغو اشتراک، STOP را پیامک کنید». به‌این‌ترتیب، مطمئن می‌شوید که فقط با افرادی تماس می‌گیرید که می‌خواهند از برند شما بشنوند.

انتهای مطلب/