صاحبان کالا و خدمات برای اقناع مخاطبان تلویزیون و نیز برای پیشبرد اهداف خود، یعنی افزایش فروش محصولات تولیدی و توسعه بازار از هـر ابـزار و روشی استفاده می‌کنند که ایـن موضـوع خواسـته یـا ناخواسته اثراتی را بـر جامعه می‌گذارد. شاید در نگاه اول و با توجه به واژه فایده‌‌گرایی، چنین تصور شود که در تبلیغات بازرگـانی صرفاً باید به فایده‌ای که عاید صاحب ­آگهی می­‌شود، تمرکز کرد و دیگر نیازی بـه بحث‌وجدل در این باب نیست؛ چراکه هدف در تبلیغات بازرگانی دستیابی بـه فایـده اسـت و فایده­‌گرایی هم صرفاً به سود بنگاه تبلیغ کننده تکیه می‌کند؛ بنابراین این دیدگاه، هر روشی را که در راستای رسیدن به این هدف باشد، تجویز می‌کند.

یکی از اصولِ تبلیغات، آزرده نکردن مخاطب آن محصول تبلیغی است اما آن‌قدر صاحبان آگهی‌ها از فقدان نظارت بر آگهی‌های تبلیغاتی، سوءاستفاده می‌کنند که مخاطب در این شرایط اقتصادی و معیشتی، از اینکه نمی‌تواند آن کالا و محصول را برای خانواده‌اش تأمین کند، آه حسرت بکشد.

واقعاً چه کسی می‌توانـد نتـایج سـوء فرهنگی حاصل از یک آگهی سودجویانه­ کـه هـدف آن تنهـا افـزایش فـروش محصـولات بازرگانی است را برآورد کند؟ آیا رسانه ملّی می‌داند که اعتبار رسانه‌ای خود را به‌پای این نوع شعارها ریخته و متضرر اول این نوع تبلیغات خود اوست؟ این بنای غلط را عده‌ای تاجرِ صرف در تلویزیون گذاشته‌اند؛ وقتی تجمل و ترویج نامناسب اشرافی گری به مدل تبلیغی در تلویزیون تبدیل می‌شود، آن‌وقت، سبک زندگی ایرانی اسلامی به خطر می‌افتد.

حتماً تبلیغ گسترده شبکه خریدوفروش بایا را با اجرای سیامک انصاری بارها و بارها از صداوسیما دیده‌اید. واقعیت این است که این پلتفرم چیز تازه‌ای نیست و شبکه فروش کالا و خدمات است که بر پایه مدل کسب‌وکار Market Place طراحی‌شده و امروز ده‌ها نمونه از این کسب‌وکار در کشور فعالیت می‌کنند که مصادیق بارزی دارد.

جالب‌ترین قسمت ماجرا اینجا است که شما بعد از ورود به این پلتفرم و ورود اطلاعات اولیه کسب‌وکارتان از شما خواسته می‌شود ۱۵۰ هزار تومان بابت راستی آزمایی کسب‌وکار به‌حساب این شبکه واریز کنید. اقدامی عجیب که در هیچ‌یک از پلتفرم‌های مشابه، سابقه ندارد. ضمن اینکه گفته می‌شود برای هریک از فروش‌هایی که در این شبکه اتفاق می‌افتد، بسته به نوع خدمت باید بین ۱ تا ۶ درصد پورسانت به این شبکه خریدوفروش داده شود.

این اقدام قدری تأمل‌برانگیز است و این پرسش به وجود می‌آید آیا کسی بر آگهی‌های بازرگانی تلویزیون نظارت دارد؟

منبع: تسنیم